Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Norský lundehund

Více informací o plemeni Norský lundehund

Inzeráty plemene Norský lundehund

Pro plemeno Norský lundehund není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Norský lundehund

Norský lundehund

nebo také norský ptačí (papuchalčí) pes, je psem opravdu mimořádným. Důvodem je zajímavá minulost tohoto plemene.

Historie

Lundehund byl totiž v minulosti využívám k lovu ptáků, zejména papuchalků, kteří hnízdí v rozsedlinách těžko dostupných skal. Proto je velice obtížné se k nim dostat. A lundehund to dokázal. Má totiž několik anatomických zvláštností, které mu umožňují pohybovat se s mimořádnou obratností.

Popis

V prvé řadě je to počet prstů - normální pes má 4 a jeden takzvaný paspárek, lundehund má funkčních prstů rovnou šest, ale paspárek mu chybí. Lundehund má i velice pohyblivou hlavu, je schopen zvrátit hlavu až na záda. I počet zubů úplně nesedí s ostatními psy, na rozdíl od standardních 42 má viditelných "jen" 38 zubů.

Povaha

Ta je skutečně pohodová. Lundehund je sice prohnaný jako liška, ale také přátelský a zvídavý. Dobře se přizpůsobí prostředí a chodu domácnosti, je vyloženě společenský. Jedná se také o psíka čistotného s dobrým vztahem k dětem. Pokud uvažujete o psovi milém, houževnatém a společenském, který je zároveň až mimořádný, zauvažujte o tomto starobylém plemeni.

Charakter

Lundehund je v první řadě milý a veselý pejsek. Chovatelé lundehundů často tvrdí, že lundehund je přesně takový, jakého ho chceme mít. S toutou myšlenkou se nedá než souhlasit. Lundehund je mimořádně tvárný a přizpůsobivý. 

Péče o srst 

není náročná, srst sama o sobě má samočistící schopnost, navíc lundehund se o svou srst stará sám, podobně jako kočka. Občas srst kartáčuji nebo vyčesávám jemným hřebínkem. Línání není nijak výrazné, při úklidu stačí běžné vysávání. Kartáčování, stříhání drápků i další činnosti snáší s přehledem, nekonají se žádné boje.

Vztah k lidem

Mimořádně skvělý. Z lundehunda se asi nikdy nestane obranář, má rád lidi jako celek. I k cizím lidem se chová vstřícně a někdy až vtíravě. Nejšťastnější je ve společnosti a lidské pozornosti si velmi užívá. Nemá problém ani s malými či odrostlejšími dětmi. Lundehundi jsou velmi kontaktní, mazlení si užívají a není problém strávit tři hodiny drbáním psího břicha.

 

 

 

 

Více informací o plemeni Norský lundehund