Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Irish Glen of Imaal terier

Více informací o plemeni Irish Glen of Imaal terier

Inzeráty plemene Irish Glen of Imaal terier

Pro plemeno Irish Glen of Imaal terier není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Irish Glen of Imaal terier

Glen of Imaal Teriér  (Irish Glen of Imaal Terrier)

Povaha plemene

V mládí je Glen of Imaal teriér neúnavný, svéhlavý, odvážný, veselý a neustále dobře naladěný. V dospělosti je vážnější, důstojný, velmi společenský, nekomplikovaný, klidný, přizpůsobivý, nebojácný, oddaný a věrný svému pánovi. Je velmi inteligentní a rád a rychle se učí novým věcem, rychle chápe, co se po něm chce, je tolerantní a celý život tvrdý sám k sobě. Tento teriér je vděčný za každou pozornost, věrně následuje svého pána a je ochotný udělat pro něj cokoli, touží po fyzickém kontaktu a zbožňuje mazlení. Přesto, že je silný a dobrý bojovník, rvačky nezačíná. Glen of Imaal teriéra lze bez sebemenších problémů držet ve společnosti jiných psů, protože nevyhledává spory. Je trpělivý a jen tak se nerozčílí, je-li ale neustále obtěžován a provokován, zasáhne rychle a účinně. Pro jeho lovecké pudy však není vhodné ho seznamovat s jinými domácími zvířaty. Doma je klidný a bezproblémový, potřebuje ale pohyb, nevadí mu dlouhé procházky a hry v přírodě, miluje vodu, déšť a vlhké počasí.

Popis Glen of Imaal teriéra

Kohoutková výška může být maximálně 35,5 cm. Váha se pohybuje okolo 16 kg. Čenich je vždy černý. Zuby má Glen of Imaal teriér překvapivě velké, silné, řazeny pravidelně a až na řezáky v rovnoběžné linii. Řezáky bývají velmi často rozházené, nebývá to však považováno za vadu. Je předepsán nůžkový skus, toleruje se však i skus klešťový. Oči Glena jsou kulaté, zlato-hnědé či hnědé barvy, nesmí být příliš světlé, nebo jantarové. Výraz očí je vždy rošťácký a optimistický. Uši jsou poměrně malé, jemné. Zcela vztyčené nebo úplně svislé uši jsou těžká vada. Ocas Glena se dříve kupíroval, dnes už se kupírovat nesmí. Pánevní končetiny nesmí být ani v jednom kloubu vbočené či vybočené. Musí být velmi silné, aby zvládly posun silného a těžkého těla. Glen se umí velmi rychle pohybovat a výborně skáče právě díky obrovské síle svých pánevních končetin. Barva se upřednostňuje modrá žíhaná (tmavě šedá), nesmí však přecházet do černé, dále pak pšeničná od světlé až po zlatorudou. Štěňata se rodí obvykle v barvě modré, pšeničné a rudé. Maska bývá inkoustově modrá, mohou být i modré pruhy na hřbetě, na ocase a uších. Tyto tmavší stíny v srsti během dospívání zmizí. Standard je velmi volný, to z toho důvodu, že v počátcích chovu nebylo příliš z čeho vybírat a pevně stanovený standard by chov potlačil hned v zárodku. Teprve po rozšíření plemene si chovatelé stanovili určitá pravidla, kterých se drží, i když je standard přímo nevyžaduje.

Základní péče o psa

Pro domácí chov postačí přibližně dvakrát ročně vyškubat srst, pravidelně vystříhávat přebytečnou srst mezi polštářky na tlapkách a prostříhávat srst v okolí zvukovodu. Výstavní pes ovšem potřebuje mnohem více péče, například trimování musí probíhat alespoň třikrát do měsíce, stará srst se vyškubává každý měsíc a jednou týdně je třeba psa vyčesat do hladka. V obou případech je potřeba udržovat drápky Glen of Imaal teriéra krátké.

 

Více informací o plemeni Irish Glen of Imaal terier