Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Pyrenejský ovčák s krátkou srstí

Více informací o plemeni Pyrenejský ovčák s krátkou srstí

Inzeráty plemene Pyrenejský ovčák s krátkou srstí

Pro plemeno Pyrenejský ovčák s krátkou srstí není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Pyrenejský ovčák s krátkou srstí

Pyrenejský ovčák s krátkou srstí

Charakteristika plemene

Je původní variantou Pyrenejského dlouhosrstého ovčáka, která vznikla křížením jednotlivých rozdílných typů a přikřížením plemen evropského původu /např. Holandského ovčáka, skotského ovčáka, šelite/ s cílem získání nejlepších pracovních vlastností bez ohledu na exteriér.    

A jelikož je nadále povoleno spojení Pyrenejského ovčáka s krátkou srstí s Pyrenejským dlouhosrstým ovčákem /není to však vhodné pro drobné odchylky ve stavbě těla a tvaru hlavy/ ztěží z nich budou dvě opravdu samostatná plemena. Stále budou jednotlivci rozdílní v délce srsti. A tak i nadále budou i zkušení chovatelé Pyrenejských ovčáků kolikrát na pochybách o kterou variantu se vlastně jedná. V Německu, Švýcarsku, Rakousku i v zemi původu ve Francii je v průkazech původu štěňat uváděn jen mezinárodní název Berger des Pyrenées a následně až v dospělosti při bonitaci, chovatelská komise rozhodne, zda se jedná o variantu normale nebo původnější jedince face rase - s hladkou tváří, trochu delším čenichem hlavou pokrytou krátkou, jemnou srstí, celkově vyšším vzrůstem a kratším tělem.

Popis plemene

Typickým znakem je trojúhelníkový tvar hlavy podobné medvědí a lehká kostra. Jedinečný je jejich pozorný výraz , vyzařující živost, temperament a radost. Od přírody je to poslušný pes s minimálním loveckým pudem. Při rozumném a citlivém zacházení je rodinným skřítkem, věrným společníkem. Vůči cizím lidem je zdrženlivý, obyčejně vyčkává jak se neznámí zachovají. Po pracovní stránce je i on všestranný, vždy oddaný člověku. Již po staletí vždy doprovázel sedláka, hlídal jeho dům, i vodil ovčí stáda. Nyní je nápomocen při lavinách a náhlých katastrofách, při pátrání záchranářů a zdravotníků, je také častým účastníkem sportovních soutěží.

Více informací o plemeni Pyrenejský ovčák s krátkou srstí