Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Podhalaňský ovčák

Více informací o plemeni Podhalaňský ovčák

Inzeráty plemene Podhalaňský ovčák

Pro plemeno Podhalaňský ovčák není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Podhalaňský ovčák

Podhalaňský ovčák   (Tatra Shepherd Dog, Polski Owczarek Podhalanski)

Povaha 

Podhalaňský ovčák  (Tatranský ovčák) vyniká jak svým vzhledem, tak i nezávislou povahou, ale s člověkem bývá velmi svázán.  Je to plemeno služebních psů. Je učenlivý a povahově klidný, ale v práci velmi ostražitý a aktivní. Mívá vysloveně přátelský vztah k dětem. Hodí se spíše ke sportovně založeným lidem.

Popis plemene 

je elegantní a zároveň silný pes. Je to plemeno mohutné kostry a dobře vyvinutých svalů. Na masivní a široké hlavě má mírně šikmo uložené oči střední velikosti s tmavě zbarvenými zorničkami. Silný trup svojí délkou poněkud přesahuje kohoutkovou výšku. Má svalnaté končetiny a velké oválné tlapy. Srst je hustá a středně dlouhá. Základní zbarvení je bílé nebo jemně krémové. Velikost feny u kohoutku se pohybuje v rozmezí 60 - 65 cm a u psů 65 - 70 cm. Váha je v rozmezí 65 – 69 kg. Dožívají se průměrného věku 11 - 13 let.

Základní péče 

Hustá srst vyžaduje každodenní rozčesávání kartáčem. Je to velmi aktivní pes, který potřebuje pravidelné procházky a zátěž. Snažte se mu proto zajistit hodně pohybu. Nejlépe se mu bude dařit u domku s dostatečně velkou zahradou, ale zvykne si i na pobyt v bytě.

Historie plemene 

Podhalaňský ovčák je potomek velkých asijských mastifů, kteří byli před více než 1000 lety přivezeni do Evropy. Předpokládá se, že předci tohoto horského pasteveckého psa byli dovezeni do Polska ve 4. nebo 5. století, avšak plemeno se zformovalo až v 17. století. Původně se využíval jako pastevecký pes k hlídání stád ovcí, ale také jako pracovní pes k tahání nákladů. Tímto si toto polské národní plemeno vysloužilo velkou slávu. Na území USA a Kanady Podhalaňský ovčák pracuje u policie a armády.

Více informací o plemeni Podhalaňský ovčák