Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Peruvian Inca Orchid

Více informací o plemeni Peruvian Inca Orchid

Inzeráty plemene Peruvian Inca Orchid

Pro plemeno Peruvian Inca Orchid není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Peruvian Inca Orchid

Peruvian Inca Orchid

Charakteristika

Peruvian Inca Orchid je velmi klidný pes, vyznačující se stálým temperamentem. Je zcela oddaný svému pánovi. Vyžaduje jeho stálou pozornost, a také častou zábavu. Jsou to velice něžní pejsci. Nemají rádi denní světlo a sluneční paprsky.Plemeno je známé i pod dalšími anglickými a španělskými názvy, např. Moonflower Dog či Perro flora. V kečujském jazyce se jmenuje „caa-aleppo", což znamená údajně „pes bez šatů". Vzniklo jako jateční plemeno, ale později se stalo společníkem incké šlechty.

Historie

Vzdor názvu jde o plemeno, které vzniklo dávno předtím, než si získalo přízeň incké nobility. Jako většina naháčů byl původně zdrojem potravy. Obyvatelé peruánské říše Huanca psí maso milovali, pořádali psí bankety a sousedi jim říkali„požírači psů". Když táhli do války, troubili na rohy vyrobené ze psích lebek. Po porážce tohoto brutálního národa, který měl ve zvyku válečné zajatce stahovat zaživa z kůže a z té vyrábět bubínky, Inky (1460), bylo zakázáno vyrábět rohy z psích lebek a pora­žení Huancové museli používat lebky jiných zvířat.

Inkové získali naháče téměř jistě od Huanců a přivezli je domů jako ceněné a chrá­něné společníky. Inckou šlechtu představa pojídání psů odpuzovala. Naháče obdi­vovali a brali je jako přátele. Čím byla jejich kůže světlejší, tím byli ceněnější. Něžní psíci byli drženi v temných, orchidejemi vyzdobených místnostech a ven chodili jen v noci (odtud jejich jméno „Moonflower", tedy měsíční květina).

Když se říše Inků zhroutila, naháči se stali vzácnými, ale nikdy nevymizeli docela a najdeme je v malých počtech v Peru dodnes. Ve 20. století se několik jedinců dostalo do Severní Ameriky a Evropy, ale ani tam se zatím nestali rozšířeným plemenem.

Jsou klidní, inteligentní, citliví a chybí jim jakákoli agresivita Bývají však postiženi např. různými kožními problémy a mívají potíže s chrupem, který leckdy potřebujeo dbornou péči. Ve vrzích se občas objevují osrstění jedinci, které si majitelé ponechá­vají pro účely chovu, protože pomáhají udržovat typovou stabilitu plemene.

Morris Desmond, PSI (Encyklopedie psích plemen), 2001

Více informací o plemeni Peruvian Inca Orchid