Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Mops

Inzeráty plemene: Mops

Popis plemene: Mops

Mops  (mopslík)

Povaha plemene

Velikou předností mopse je jeho nesmírně mírumilovná, přátelská a společenská povaha. Mops je důstojný a inteligentní pes, vyrovnaný, šťastný a plný života. Jde o pejska výjimečně oddaného jednomu pánovi, nebo rovnou celé rodině. Být dobrým, nenáročným a klidným společníkem je od samého počátku jeho úkolem a plní ho dokonale. Štěně mopse je prý oproti jiným plemenům neobvykle klidné, bez potřeby demolovat zařízení bytu. Mops je šťastný, pokud má své milované vždy nablízku. Nejlépe, pokud se sám hřeje v jejich náruči. Zkrátka pokud je stále brán na vědomí jako milovaný a plnohodnotný člen rodiny, což také ve většině případů bývá. Rozhodně nepatří ke psům, které by bylo nutné cvičit. Na druhou stranu ale není možné mopse někam odstrčit, zavřít do kotce nebo na chodbu a nevšímat si ho. Potřebuje společnost, vlídné prostředí i určité pohodlí. Hodí se všude tam, kde je potřeba jeden dobře naladěný a na pohyb nenáročný psí společník. Mops se nehodí k lidem, kteří mají na psa vysoké požadavky např. sport nebo výcvik, příliš lpí na vymezení rolí pán-pes, anebo nemohou většinu dne trávit se psem.

Popis mopse

Mops je velice malé plemeno, které se vejde do každého bytu. Jejich váha se pohybuje v rozmezí 6,3 - 8,1 kg a dorůstají výšky 25 - 28 cm. Může být v barvě stříbrné, apricot, béžové nebo černé. Srst mopse je krátká, měkká, hladká a lesklá, nikdy ne zvlněná. Hlava je velká a kulatá s klopenýma nebo zahnutýma ušima. Oči jsou velmi velké, kulaté a tmavé s jemným a starostlivým výrazem. Má mírný předkus. Vzhled tohoto psa je specifický, nemůžete si ho s ničím splést. Tělo je krátké a podsadité s rovným výraznými hřbetem na přiměřeně dlouhým silných nohách. Celkově je mops hodně osvalený, se zvýrazněným zvrásněním kůže. Ocásek má být zatočen co nejtěsněji u hřbetu. Nejvíce žádoucí je dvojité zatočení.

Základní péče o psa

Chovat mopse může každý, kdo hledá nenáročného a bezproblémového psa, ať už uvažuje o pořízení mopse osamělý důchodce nebo rodina s dětmi. Důležité je, aby pes nezůstával doma dlouho sám a aby se mu vždy dostalo dost lásky a porozumění. Citová závislost na člověku je pro toto plemeno charakteristická. Výchova mopse není složitá, je potřeba jen hlídat, abyste ho samou láskou příliš nerozmazlili. Jinak je to klidné plemeno s vyrovnanou povahou a bez obvyklých zlozvyků.

Problém chovu

Chov Mopse má, bohužel, i svou stinnou stránku. Majitelé se často potýkají s očními problémy svých mazlíčků. Zánět rohovky se dá léčit kapkami, což není vždy jednoduché. Je také třeba dbát na správnou stravu, neboť mohou mít sklon k obezitě, která může způsobit další zdravotní komplikace.

Historie plemene mops

Mops pochází podle všech indicií z Číny, kde byli podobní psi s krátkou lebkou chováni od nepaměti (uvádí se období 1700 př. n. l). Historicky první podložený důkaz existence mopse pochází až z roku 1572 z Holandska. Zde totiž ostražití mopsové zachránili Viléma Oranžského před atentátem. Tím malý mops ovlivnil evropské dějiny a stal se miláčkem v Holandsku vládnoucímu rodu Oranžských. V roce 1688 Vilém III. odváží mopse do Anglie. V 18. století je mops populární v Německu, ale objeví se i v Rusku, v Rakousku, ve Francii a ve Španělsku. Na počátku 20. století ale mops téměř vymizí. Mopse si oblíbila i anglická královna Viktorie, což mohlo mít za následek vzrůst jeho popularity. Dnes drží nad tímto plemenem patronát Velká Británie. Mops se stal společenským psem oblíbeným na celém světě.

Charakteristika plemene: Mops

FCI-Standard č.: 253   Mops  (PUG)

Původ: Čína

Patronát: Velká Británie

Datum publikace platného originálu standardu: 13. 10. 2010

Použití: Společenský pes

Klasifikace dle FCI: Skupina 9 Společenský pes. Sekce 11 Malí molossoidní psi. Bez pracovní zkoušky.

Krátký výtah z historie

Kolem původu je velké množství spekulací, ale Orient je obecně považován za kořeny plemene. Zemí původu je označena Čína, kde byla vždy v oblibě krátkonosá plemena. Svou cestu do Evropy si plemeno našlo s obchodníky holandské Východoindické společnosti a kolem roku 1500 bylo oblíbené v Nizozemí. Mops se stal symbolem královského patriotismu, byl dovezen do Anglie, když William III. usedl na trůn. Do roku 1877 bylo plemeno k vidění pouze v plavé barvě ale v tom roce byl představen i černý chovný pár z Orientu.

Celkový vzhled

Jasně kvadratický, kompaktní, vyvážených proporcí, pevně osvalený. Nikdy se nezdá na nízkých nohou, ani nohatý nebo vytáhlý.  

Důležité proporce

rozhodně kvadratický a kompaktní a podsaditý

Povaha / temperament

S velkým šarmem, důstojný a inteligentní, vyrovnaný, šťastný a plný života.

Hlava

Relativně velká a v poměru k tělu, kulatá, ne ve tvaru jablka.

Mozkovna

Lebka: Bez nerovností, jasně vyjádřené vrásky na čele ale ne přehnané.

Obličejová část

Nosní houba: Černá s velkými a dobře otevřenými nosními dírkami. Uzavřené nosní dírky a výrazná vráska přes nos jsou neakceptovatelné a mělo by být důsledně penalizováno.

Tlama: Relativně krátká, tupá, kvadratická, spodní čelist nevystupuje. Oči nebo nos nejsou nikdy neblaze ovlivněny nebo zakryty vráskou, která je na hřbetě nosu.

Čelisti / Zuby: Nepatrný předkus, viditelné zuby nebo jazyk vysoce nežádoucí a mělo by být zásadně penalizováno.

Oči: Tmavé, relativně velké, kulaté, jemného a starostlivého výrazu, lesklé, při vzrušení plné ohně. Nikdy vystupující, přehnané nebo ukazující bělmo při pohledu přímo vpřed. Bez zřejmých očních problémů.

Uši: Tenké, malé, měkké jako černý samet. Dvou typů: Ucho ve tvaru růže je malé, přepadající, přehnuté dozadu, ukazující vnitřek ucha. "Knoflíkovité" ucho je přehnuté dopředu s koncem přiloženým k lebce, aby zakrývalo ušní otvor. Přednost se dává druhé z uvedených variant.

Krk

Lehce klenutý, podobný hřebenu vlny, silný, mohutný, dostatečné délky, aby bylo možné hrdé nesení hlavy.

Tělo

Krátké a podsadité.

Horní linie: hřbetní linie rovná, nikdy klenutá ani propadlá.

Hrudník: Široký hrudník s dobře klenutými žebry a sahající dozadu.

Ocas

Vysoko nasazený, těsně zatočený přes kyčel. Dvojité zatočení je vysoce žádoucí.

Končetiny

Hrudní končetiny

Plece: správně zaúhlená

Předloktí: končetiny velmi silné, rovné, střední délky a umístěny pod tělem.

Přední tlapa: Není ani tak dlouhá jako „zaječí“ ani tak zaoblená jako „kočičí“ dobře oddělené prsty, drápy jsou černé.

Pánevní končetiny

Celkový vzhled: končetiny jsou velmi silné, střední délky dobře postaveny pod tělem, rovné a rovnoběžné při pohledu zezadu.

Koleno: s dobrým zaúhlením

Zadní tlapa: Není ani tak dlouhá jako „zaječí“ ani tak zaoblená jako „kočičí“ dobře oddělené prsty, drápy jsou černé.

Chod / pohyb

Při pohledu zepředu se končetiny musí zdvihat a dopadat v ose ramenního a kyčelního kloubu bez vybočování dovnitř nebo ven. Stejně musí probíhat pohyb končetin při pohledu zezadu. Pohyb hrudních končetin musí být široký, přímo vpřed, pánevní se pohybují volně za využití správného zaúhlení. Lehké rolování zadních končetin je typické. Schopný účelného a plynulého pohybu.

Osrstění

Srst

Jemná, hladká, měkká, krátká a lesklá, nikdy hrubá nebo jako vlna.

Barva

Stříbrná, apricot, plavá nebo černá. Každá z barev musí být jasně definována, aby byl patrný kontrast mezi barvou, úhořím pruhem (tmavou linií táhnoucí se od týlního hrbolu k ocasu) a maskou. Znaky jasně definovány. Maska, uši, znaménka na tvářích, otisk palce neboli diamant na čele a úhoří pruh tak černý jak možno.

Hmotnost

Ideálně 6,3 - 8,1 kg Má mít pevné osvalení, ale stavba nesmí být rušena nadváhou.

Vady

Každá odchylka od výše uvedených bodů se považuje za chybu, jejíž závažnost musí být posuzována v přesném poměru se stupněm odchylky a jejího vlivu na zdraví a blaho psa.

Diskvalifikující vady

Agresivní nebo přespříliš plaší psi

Jakýkoliv pes jasně vykazující fyzické nebo povahové abnormality by měl být diskvalifikován.

Pozn.: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, sestouplá v šourku.
 

Inzeráty plemene: Mops