Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Maďarský chrt

Více informací o plemeni Maďarský chrt

Inzeráty plemene Maďarský chrt

Pro plemeno Maďarský chrt není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Maďarský chrt

Maďarský chrt  (Magyar Agar)

Povaha plemene

Pokud mluvíme o chrtech, není snad ani nutné zdůrazňovat, že jde o psy rychlé a vytrvalé. O maďarských chrtech to nelze neříct, jde o jedno z nejrychlejších a neuvěřitelně vytrvalých plemen. Mohlo by se zdát, že chovat takového chrta ve městě není možné. Opak je pravdou. Díky inteligenci a rozumnému chování je možné agarem spokojeně žít i v bytě. Jako každý správný pes je i magyar agar přítulný a oddaný celé rodině. Tu si sice dobře hlídá, ale jinak není vůbec agresivní a nebývá dominantní. Vůči cizím lidem je dost zdrženlivý, ale ne bázlivý.

Popis maďarského chrta

Ideální kohoutková psa je 65 až 70 cm a feny  62 až 67 cm. Ve výstavním kruhu je důležitější celková harmonie proporcí těla než kohoutková výška. Maďarský chrt má široké dobře osvalené tělo. Celkově působí silně a elegantně. Srst je krátká, hustá, drsná, hladce přiléhající. V zimě se může ve značném množství tvořit podsada. Kůže je napnutá, netvoří záhyby ani laloky. Vyskytuje se ve všech barvách a barevných kombinacích chrtů.  Modré, modrobílé, hnědé, vlčí šedé, černé s pálením a tříbarevné zbarvení vylučuje z chovu. Typickým chodem je prostorný a pružný klus.

Základní péče o psa

Maďarský chrt je pes rychlý a vitální. Hodí se ke sportovně založeným lidem, aktivním rodinám a vystavovatelům.  Bude mu stejně dobře v bytě i na zahradě. Je to otužilý a odolný pes. Velikou předností tohoto psa je dobré zdraví. Agar nevyžaduje téměř žádnou péči o srst, lehce se udržuje čistá. Potřebuje však každodenní fyzickou zátěž. Hodí se výborně pro dostihy, na delších tratích je lepší než greyhound. Vynikne také na výstavách.  Jeho vytrvalost oceníte při běhu, jízdě na kolech, delších túrách, jízdě na koni a podobně. Průměrná denní zátěž by měla být alespoň hodina běhu nebo jiné činnosti, při které může vybít svoji energii. To ho zklidní až na 5 hodin. Štěňata jsou živější a potřebují více zaměstnat.

Historie plemene maďarský chrt

Přirozeným způsobem lovu každého psa je štvaní. Tam, kde nebylo potřeba pátrat po zvěři v nepřehledném a složitém terénu, zrodili se chrti - psi neuvěřitelně rychlí a vytrvalí, orientující se hlavně podle zraku. Z mongolských a středoasijských stepí přišli předkové plemene  Magyar Agar neboli maďarský chrt. Na území maďarské pusty se dostali s kmeny rozvrácenými Huny až ve 4. - 5. stol. n. l.  Zde se zřejmě mísil s chrty španělského a asijského typu.

Více informací o plemeni Maďarský chrt