Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Francouzský buldoček

Inzeráty plemene: Francouzský buldoček

Popis plemene: Francouzský buldoček

Historie plemene

Jak již napovídá název, pochází Francouzský buldoček z Francie a byl vyšlechtěn v 19.století. Existují dvě různé teorie o jeho původu. První říká, že francouzský buldoček vznikl z dogovitých (molosovitých) psů, používaných k zápasům s býky -odtud bull (býk) dog (pes). Druhá terorie se opírá o křížení britských buldogů, francouzských mastifů a také teriérů. Tento pes patřil původně řezníkům a řidičům dostavníků, avšak díky jeho zajímavého vzhledu, se dostal i do vysoké společnosti a aristokratického světa. První standard francouzského buldočka byl stanoven v roce 1898.

Základní péče

Srst francouzského buldočka není náročná na údržbu. Plně postačí jednou týdně vykartáčovat tvrdším kartáčem a v období línání gumovou rukavicí. Také výchova není nijak složitá. Pejsek se učí rychle a je velmi inteligentní. Není však na místě podceňovat důslednost. Francouský buldoček je velmi milé, hodné, rozpustilé a důvtipné zvíře. Miluje svou rodinu a obzvlášť k dětem je velmi laskavý. Je velice kontaktní a společenský. Z tohoto důvodu není vhodný ke kotcovému způsobu života. Jde o vyloženě interierové plemeno. Má rád procházky venku nebo hraní na zahradě. Není to však pejsek vhodný na velmi dlouhé běhání venku, velmi snadno se totiž zadýchá. V letních měsících je potřeba dávat pozor na možné přehřátí a v zimě (ve sněhu) naopak na snadné prochladnutí tohoto pejska. S ostatními zvířaty nemá problém, snáší se dobře i s ostatními pejsky. Dokáže být ale také tvrdohlavý a urážlivý. Pro páníčky s lehkým spaním není vhodný, protože značně chrápe.

Charakteristika plemene: Francouzský buldoček

Francouzský buldoček je podsaditého vzhledu. I přes svou nízkou výšku v kohoutku je to silný pes krátkých, ale kompaktních proporcí. Musí mít vzhled aktivního zvířete, svalnatého, inteligentního s dobrou kostní strukturou. Má krátkou a přiléhavou srst.

Hlava

Hlava je silná, široká a čtvercová s charakteristickým nosně-čelistním stahováním, má dost vyboulené čelo a výrazný stop. Nos je široký a velmi krátký s dobře otevřeným chřípím, které mu musí dovolovat naprosto normální dýchání. Nosní houbá je vždy černá. Silné pysky visí přes široké a hranaté čelisti. Plemeno má předkus.

Oči

Oči má živé, velké a kulaté, mírně vyčnívající a tmavé barvy.

Uši

Uši jsou středně velké, široké v základu, na konci zaoblené, posazené vysoko na hlavě, ne však příliš blízko u sebe. Nosí se vztyčené.

Krk

Krk je krátký, mírně klenutý a bez laloku.

Hřbet

Hřbet je svalnatý, směrem od kohoutku k bedrům stoupá, od beder k nasazení ocasu naopak klesá.

Ocas

Ocas je posazený na zadečku nízko, u kořene silný na konci se zužuje.

Přední končetiny

Přední končetiny jsou daleko od sebe a jsou kratší než zadní.

Srst je měkká, krátká, lesklá a těsně přiléhá k tělu.

Barva

Barva plavá (od bílé kávy po červenou), žíhaná (tmavé chlupy v plavém základu) a strakatá (základ je bílá barva s plavými nebo žíhanými plotnami). Mohou se objevovat i jedinci čistě bílí.

Inzeráty plemene: Francouzský buldoček