Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Belgický ovčák - Tervueren

Inzeráty plemene: Belgický ovčák - Tervueren

Popis plemene: Belgický ovčák - Tervueren

Tervueren

Majitel zakládajících jedinců, pan F.Corbeel žil v městě Tervueren, od nějž vzešlo jméno variety. Pan Corbeel měl psa a fenu, ve zbarvení tmavý mahagon, s černými konečky chlupů (dnes se tyto konečky nazývají charbonáží) a dlouhou srstí. Jmenovali se Tom a Poes. V roce 1985 se narodila z jejich spojení fena Miss. Ta byla kryta černým dlouhosrstým Ducem a z jejich spojení se narodil později hojně využívaný hnědočervený pes Milsart, o kterém odborníci v té době hovořili jako o prototypu plemene. Tervuereni tedy pocházejí ze čtyř psů: Piccarda d´ Uccle a Petite (rodiče Duc de Groenendael) a Tom a Poes (rodiče Miss).

Charakteristika plemene: Belgický ovčák - Tervueren

Standard FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi. Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
 

Oficiální zkratka v ČR : BOT
 

Číslo standardu: 15 / 16.10.1989 (Belgie)
Anglický název: Chien de Berger Belge - Tervueren

Původ

Tervueren je jako varieta belgického ovčáka známý od středověku. Jako plemeno vznikl v 19. století. Předpokládá se, že se ve vrzích groenendaela (dlouhosrstý belgický ovčák s černou barvou srsti) objevila štěňata rezavo-černé barvy. Tervueren je po fyzické stránce velmi podobný groenendaelovi a liší se pouze barvou srsti. Na konci druhé světové války se tervueren vyskytl na pokraji vyhynutí, ale úsilím nadšenců bylo plemeno zachráněno. V poslední době je používán k hledání drog. 

Popis

Jde o plemeno pracovních psů. Jiný název je belgický tervueren. Pes s vyváženou stavbou těla čtvercového tvaru a hlubokým trupem. Na čenichu je černá maska, uši jsou také černé.

Výška

V kohoutku je 61 až 66 cm.

Váha

Asi 28 kg.

Srst

Srst středně drsná, podsada dobře vyvinutá. Krk je ozdoben límcem z delších chlupů. Na zadní straně nohou jsou třásně. Psi musí mít srst delší než feny. Zbarvení: přípustné jsou všechny odstíny rezavé, žluté a šedé barvy s černými konečky chlupů. Charakteristickou zvláštností tohoto plemene je, že světlé chlupy mají černé zakončení.

Charakter

Všestranný pracovní pes. Lze ho dobře vycvičit k provázení slepců, pro pátrací, záchrannou a strážní službu. 

Péče

Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Inzeráty plemene: Belgický ovčák - Tervueren