Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Hannoverský barvář

Inzeráty plemene: Hannoverský barvář

Popis plemene: Hannoverský barvář

Povaha plemene

Hannoverský barvář je velmi přátelský pes, je klidný, mírný a vyrovnaný. Při lovu se však stává posedlým, houževnatým a velmi vytrvalým. Je vhodný pro lov a díky svému čichu i pro pátrací a záchrannou službu. Pes potřebuje dostatek pohybu, jinak je roztěkaný a neklidný. Nevychází s kočkami ani s jinými domácími zvířaty, s ostatními psy vychází dobře, při své práci je však raději sám.

Popis hannoverského barváře

Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí od 51 cm do 61 cm, váha má být mezi 38 až 44 kg, standard FCI neuvádí přesná čísla. Hannoverský barvář má silnou širokou hlavu, lebka je spíše plochá, rozšiřuje se dozadu. Oči musí být tmavě hnědé, dobře chráněné očními víčky. Uši jsou středně dlouhé, vysoko a široce nasazené, těsně přiléhají k hlavě, musí být rovné bez viditelných záhybů, na konci hladce zaoblené. Nosní hřbet je lehce klenutý až rovný s černým nebo tmavě hnědým velkým a širokým čenichem s široce otevřenými nozdrami. Pysky jsou převislé a zaoblené, pevně překrývají pevné zuby, skus musí být úplný nůžkový, nebo klešťový. Krk má Hannoverský barvář dlouhý a silný, zvolna se rozšiřuje k plecím, kůže na krku je volnější, může být naznačen lalok. Hrudník barváře je velmi prostorný a hluboký, hlubší než širší. Hřbet je silný a pružný, bederní část je mírně klenutá, záď lehce spáditá, dlouhá, široká a silná, břicho je viditelně ale ne příliš výrazně vtažené. Lokty hrudních končetin musí být dobře pohyblivé, přilehlé k tělu. Nohy jsou rovné a dobře osvalené. Pánevní končetiny dominují širokou a prostornou pánví, stehna jsou dobře osvalená, kolena velmi silná, lýtka rovná a pevná. Ocas hannoverského barváře je nasazen vysoko, je dlouhý, lehce zahnutý, u kořene silný, postupně se zužuje. Srst na těle je krátká, hustá a drsná. Na zadní straně končetin a na spodku ocasu je o málo delší a hrubší. Zbarvení je v různých odstínech červeně rezavé, s černým melírem na konečcích chlupů a s tmavou maskou na čenichu.

Charakteristika plemene: Hannoverský barvář

FCI - Standard Nr. 213/  14. 04. 1999  /  D, Hannoverský barvář

Země původu: Německo

Datum vydání platného originálu: 9.6.1999

Použití: pes pro dosled zvěře, barvář

Klasifikace  FCI: Skupina 6 Honiči, barváři a příbuzná plemena. Sekce 2: Barváři. S pracovní zkouškou.

Krátký historický nástin

Hannoverští barváři pocházejí skoro beze změn z tzv. vodících psů raného středověku. Vodící pes ze skupiny plemen brakýřů získal již v době nejstarších práv germánského lidu (cca 500 n.l.) vyjímečné postavení. S příchodem střelných zbraní byly změněny metody lovu vysoké zvěře. Byl potřeba pes k dosledu postřelené zvěře. Vodící pes pro to měl nejlepší předpoklady, a tak se z něj stal vodící pes-barvář. Obzvláště královský lovecký dvůr v Hannoveru dále zušlechťoval toto plemeno a zachoval osvědčené vodící metody. Od r. 1894 je svěřena péče o rozvoj tohoto plemene loveckému spolku „Verein Hirschmann e.V.“. Odsud se vštípilo pojmenování tohoto plemene jako „hannoverský barvář“. Od té doby byli tito psi chováni se silným zaměřením na výkon a byli vedeni jako výhradní specialisté na dosled spárkaté v jejích revírech.

Celkový vzhled

Je to středně velký, vyvážený a silný pes, zaměřený především na výkon. Dobře stavěné, silně osvalené hrudní i pánevní končetiny má uzpůsobeny k vytrvalé práci. Končetiny nejsou příliš vysoké. Příliš vysoké běhy, zejména přestavěné přední běhy omezují práci s nízkým nosem a jsou netypické. Široký a hluboký hrudník poskytuje plicím mnoho prostoru a umožňují dlouhé namáhavé pronásledování. Lehce zvrásněné čelo a jasné tmavé oko propůjčují hannoverskému barváři pro něj typický vážný výraz. Pro plemeno je také typické základní červené zbarvení, které se vyskytuje od světle plavé až ke tmavému žíhání, které působí skoro jako černé zbarvení.

Důležité proporce

délka těla / výška v kohoutku: 1,4 / 1

hloubka hrudníku / výška v kohoutku: 0,5 / 1

délka horního hřbetu / délka hlavy: 0,5 / 1

Vlastnosti/povaha

klidné a jisté chování, přičemž k vůdci je citlivý a vůči cizím lidem je odmítavý a zdrženlivý. Vysoká schopnost koncentrace při dohledávce s vyjádřeným smečkovým chováním k vůdci/lovci.

Hlava

čelo mírně vrásčité

Část lebeční

Mozkovna: široká, směrem dozadu se rozšiřuje, mělce klenutá, týlní hrbolek je málo výrazný, nadočnicové oblouky ze strany jasně patrné.

Stop: převážně velmi výrazný, u psů/samců je výraznější nežli u fen.

ČÁST OBLIČEJOVÁ:

Nosní houba: široká, převážně černá, zřídka tmavě hnědá. Nos velký, široký, nosní otvory dobře otevřené. Nosní hřbet lehce klenutý nebo skoro rovný, u psů/samců klenutější než u fen, pozvolna se zužující.  

Čenichová část: silná, hluboká a široká, dobře vyvinutá (asi 50% délky hlavy) pro pracovní použití. Silné čelisti.

Pysky: široce převislé a dobře zaoblené.

Čelisti/zuby:  Čelisti jsou normálně vyvinuté, velmi silné, rovné, poskytující všem zubům patřičný prostor. 42 zubů. Nůžkový nebo klešťový skus.

Líce: silně osvalené a velmi silné.

Oči: Ani mělko ani hluboko uložené, dobře uzavřená víčka, duhovka tmavě hnědá. Bez ektropia a entropia.

Závěs/ucho: střední délky, vysoko a široko nasazené, hladké a bez stočení, těsně přiléhající k hlavě, dole tupě zaoblené.

Krk

Dlouhý a silný, směrem k hrudníku se pozvolna rozšiřuje. Kůže na hrdle je plná a volná, lehké utváření laloku je přípustné.

Tělo

Hřbetní linie: dlouhá, často lehce přestavěná

Kohoutek: normálně vystupující, nasazení krku silné

Záda: pevná

Bedra: lehce klenutá, široká a pružná

Záď: široká a dlouhá, směrem k ocasu lehce spáditá

Hrudník: hluboký a prostorný, více hluboký jak široký

Dolní linie a břicho: pozvolna stoupající dolní linie, břicho lehce vtažené

Ocas/Prut

vysoko nasazený, dlouhý a málo zatočený, v nasazení silný, a pozvolna se zužující ke špičce.

Končetiny

Hrudní končetiny

Celkově: ze strany se jeví kolmé, postaveny pod tělem a rovné. Zepředu pozorovány rovné, často sbíhavé. V poměru k trupu mají hrudní končetiny vyvážené proporce.

Ramena: Lopatky ploše přiléhají, jsou pevně osvalené, dobře šikmo položené.

Nadloktí: dlouhé

Lokty: umístěné dobře vzadu a přiléhající

Předloktí: rovné, dobře osvalené

Zápěstní kloub: široký, skoro rovný

Zápěstí: Ne zcela kolmé

Tlapky: silné, okrouhlé, prsty dobře klenuté a sevřené; polštářky velké a pevné, drápy silné.

Pánevní končetiny

Celkově: Ze strany se jeví namířeny dopředu anebo také lehce dozadu. Dobře úhlené. Zezadu rovné. Pro středně velkého psa s větší délkou než výškou jsou v poměru k tělu normální.

Pánev: široká a prostorná

Stehno: silně osvalené

Koleno: úhel je více jak 120°

Bérec: rovný a suchý

Patní kloub: široký a silný

Nárt:  skoro kolmý k podlaze

Zadní tlapky: okrouhlé, prsty sevřené.

Krok/chody

Ovládá všechny druhy chodů, přičemž je plný hybnosti, pružný a ve cvalu prostorný. Při pracovním nasazení se upřednostňuje krok a cval.

Kůže

silná, správně volná, převážně vrásčitá na hlavě a případně v oblasti krku. Typické je vrásčité čelo.

Osrstění

Srst

krátká, hustá, drsná až tvrdá, pouze na zadní straně stehen poněkud delší a hrubší. Osrstění ocasu je drsné a tvrdé, na spodní straně poněkud delší a hrubší.

Zbarvení

světlá až tmavá jelení červeň, více méně silně žíhaná, s maskou i bez masky. Malé bílé fleky na hrudi se tolerují.

Velikost/ váha

Kohoutková výška 

Psi 50-55 cm

Feny 48-53 cm

Váha            

Psi 30-40 kg

Feny 25-35 kg

Vady

Každá odchylka od vyjmenovaných bodů musí být považována za vadu, jejíž hodnocení by mělo být ve správném poměru ke stupni odchylky a se zřetelem na její vliv na zdraví a pohodu psa.

Kvadratická stavba

Slabá kostra 

Vady skusu/chrupu: chybějící P1 nebo jiný zub, předkus, podkus

Ektropium, entropium

Stočené nebo malé ucho

Pes vzadu silně přestavěný

Hřbet pronesený anebo kapří

Sudovitý hrudník

Silně křivý anebo slabý ocas

Strmá anebo volná lopatka

Silný kravský anebo sudovitý postoj

Rozevřené tlapky, zaječí tlapky

Vylučující vady

Agresivita anebo plachost

Výše vyjmenované vady v silném projevu anebo v hojném výskytu

Psi vykazující zřetelné fyzické abnormality nebo poruchy chování musí být diskvalifikováni.

Pozn.: Psi/samci musí vykazovat dvě normálně vyvinutá varlata, která jsou zcela sestoupená v šourku.

 

Inzeráty plemene: Hannoverský barvář