Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Západosibiřská lajka

Inzeráty plemene: Západosibiřská lajka

Popis plemene: Západosibiřská lajka

Západosibiřská lajka

Charakteristika plemene

je od Finska po východní Sibiř rozšířený lovecký, ale i strážný a tažný pes. Je to všestranně použitelný lovecký stopař. V hustém lese tiše slídí po zvěři, kterou pak hlasitým štěkáním oznamuje lovci. Lajka pomáhá lovit jakoukoliv zvěř, od veverek přes ptáky až po losy a medvědy. Taková práce si vyžádala vyšlechtit psa schopného neúnavně se pohybovat mnoho hodin i ve vysokém sněhu. Západosibiřská lajka je sebevědomý a samostatný lovec s vysokou inteligencí a velkou loveckou náruživostí. Tento pes je velmi agilní a aktivní, v rodině přátelský. Někteří psi jsou i ostražitými ochránci. Jako uznaný lovecký pracovní pes by měl být chován pouze tam, kde může být smysluplně zaměstnán jako lovecký pes. Západosibiřská lajka vyžaduje po svém pánovi důslednou výchovu a jednoznačné vedení. Nikdy se úplně nevzdává své samostatnosti. Je to velmi náročný pes, využitelný pouze sportovně aktivními lidmi, kteří mu mohou poskytnout nejen dostatek pohybu, ale i loveckých příležitostí. Pro pohodlné lidi, se tím pádem toto plemeno vůbec nehodí. Chovateli musí vyhovovat specifické povahové vlastnosti lajky. Není to pes určený do bytového ani městského prostředí. Srst tohoto plemene nevyžaduje velkou péči a silně líná.

Charakteristika plemene: Západosibiřská lajka

Federation Cynologique Internationale

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

Západosibiřská lajka (West Siberian Laika)

FCI V. - Špicové a primitivní typy. Sekce 7 - Severští lovečtí plemena.

Oficiální zkratka v  ČR : ZSL

Číslo standardu:  306 / 03.05.1980 (Rusko)

Západosibiřská lajka má vyrovnaný, živý charakter. V domácím prostředí jsou klidné, nenáročné a velmi čistotné. Ve vztahu k dětem milé a opatrné.

Původ

Původním domovem lajek byl severní Ural a západní Sibiř.Bylo to jediné plemeno loveckých psů se kterým se zde odpradávna lovili soby, losy, medvědi, kuny, soboly, veverky.Hlídali obydlí, sobí stáda na pastvě, zapřahali se do saní. Rázů lajek bývalo mnoho.Podle standartu z roku 1959 se považují za čistokrevná čtyři plemena : rusko - evropské, karelo - finské, západo - sibiřské, východo - sibiřské.

V životních podmínkách obvyklých pro lajky (silné mrazy, skromná potrava ) se u jejich organizmu vypracovala ochranná přizpůsobivost např. vysoká stravitelnost potravy, rozmnožování jednou ročně, menší počet štěňat ( 3 - 4 ) a termoregulace specifická pro severská plemena.

Popis

Západosibiřská lajka je silný, suchý, střední velikosti pes. Kostra je dobře vyvinutá, ne masivní a hrubá, osvalnění silné, dobře vyvinuté. 

Hlava

je suchá, ve stavbě podobná rovnoramennému trojuhelníku, morda dlouhá, zašpičatělá, přechod od mozkové části k mordě pozvolný, málo znatelný. 

Pysky jsou suché, dobře přilehlé. Slechy stojící, vysoko nasazené, zašpičatělé.

Oko oválné, šikmo položené, tmavé barvy.

Zuby bílé, velké - zkus nůžkový. 

Krk

je svalnatý, suchý, kohoutek výrazný. Hrudník je dobře vyvinutý, hřbet pevný, rovný, bedra krátká, pružná. Záď široká, osvalená, mírně spáditá.

Výška

V kohoutku u psů 53-63 cm,pro feny 53-61 cm.

Váha

18-23 kg

Srst

Je tvrdá, rovná s vyvinutou podsadou, krycí srst je přímá (rovná), hrubá. Na hlavě, slechách a přední straně končetin je srst krátká. Na kohoutku, krku a zadní části končetin je delší a tvoří na krku límec, na zadních částech končetin praporce. Barva srsti je rozmanitá, bílá, pepř a sůl, červená a šedá ve všech odstínech. Přípustná je i černá, strakatá s plotnami uvedených barev.

Charakter

Západosibiřská lajka má vyrovnaný, živý charakter. Typický pohyb je krátký klus s přechodem do cvalu

Péče

Výchovou je potřeba začít od štěněte. Lajky si vytváří velký vztah k vůdci. Na ostatní lidi nejsou vůbec agresivní.V původní domovině pes který napadnul člověka byl okamžitě utracen, takže do chovu se dostali jen bezkonfliktní jedinci. Na krmení nejsou náročné, vyžadují minimální údržbu (tzv. samočistící srst ). Lajky se uplatňují při lovu losů, černé zvěře, severských a evropských sobů, mývalů a rysů. S lajkami se chodí na bažanty, tetřevy a vodní ptactvo.

Využití

Vyznačují se dobrým slíděním, dobře sledují stopu zraněného zvířete a po dostižení hlasitě oznamují. Při pronásledování zvěře často zaběhnou daleko z doslechu. Mají však dobrou orientaci a sluch a i v neznámém terénu se vždy vrací ke svému pánovi. Kromě loveckého využití mohou i tahat sáně, doprovázet pána na běžkách, kole. V domácím prostředí jsou klidné, nenáročné a velmi čistotné. Ve vztahu k dětem milé a opatrné.

 

 

Inzeráty plemene: Západosibiřská lajka