Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Welsh terier

Více informací o plemeni Welsh terier

Inzeráty plemene Welsh terier

Pro plemeno Welsh terier není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Welsh terier

Welsh TerrierVelšteriér )


Povaha plemene

Jako snad všichni teriéři i velšteriér se projevuje velice živě a energicky, má rozhodně svojí hlavu, je dost tvrdohlavý a nikdy ho neomrzí jakákoli hra. Patří mezi vášnivé aportéry a k vybití své nekonečné energie potřebuje prostor větší než panelákový byt. Jelikož v sobě nezapře loveckého ducha, je velšteriér velmi dobře vycvičitelný a ovladatelný. Miluje společnost, ale patří spíše do aktivní rodiny, která mu bude věnovat dostatek pozornosti. Velšteriér si rozumí s dětmi, dokáže si s nimi hrát celé hodiny, nechá si leccos líbit, přitom není agresivní. Jedná se o velice oblíbené společenské plemeno, které si oblíbí téměř každý už pro jeho nekonečný elán a dobrou náladu. Když ale není zbytí, probudí se ve Velšteriérovi bojovník a stává se ostrým a neohroženým psem v každé situaci.Pozor však na ostatní psy, může se k nim chovat dominantně.

Povaha a chování

Welsh teriér je temperamentní a radostný pes bez sklonu k agresivitě vůči lidem. Má výrazný zájem o zvěř všeho druhu včetně koček a slepic a dominantní jedinci se umí prosazovat i vůči ostatním psům. Welsh teriér je svým původem norník a má tedy sklony se samostatně rozhodovat. Přesto není jeho výchova složitá, je ale třeba s ní začít už ve štěněčím věku.

Popis plemene

Mrštné plemeno, u kterého se dříve obvykle kupíroval ocas. Měří do 39 cm a jeho váha by neměla přesahovat 9,5 kg. Drátovitá a tvrdá srst má většinou černou nebo tmavě šedou barvu s pálením.Pes střední velikosti, ušlechtilého vzhledu. Uši má malé, ve tvaru písmene V, oči jsou tmavé a mandlovité. Nejčastější zbarvení je syté černo-tříslové (black and tan), ale také černošedé s pálením. Srst je hustá, hrubá a drátovitá, potřebuje speciální úpravu. Po narození jsou štěňata Velšteriéra celá černá, svou charakteristickou barvu získávají až později. Výška v kohoutku by měla dosahovat maximálně 39 cm, váha 9 - 9,5 kg. Velšteriéra bychom si mohli snadno splést s podobným plemenem Lakeland teriér, který je však menší a mnohem vzácnější.

Základní péče 

Problémy s výcvikem se nevyskytují příliš často. Uplatňuje  jako norník v oboru myslivosti, bývá úspěšný i v agility. Při důsledném výcviku tento pes poslouchá na slovo a brání svého pána na každém kroku. Srst specifická, vyžaduje proto více pozornosti. Musí se minimálně dvakrát ročně upravovat trimováním u odborníků. Následkem nesprávné péče může srst světlat, ztrácet zlatohnědou barvu. Nevyhnete se ani každodennímu česání a kartáčování.

Historie plemene

Temperamentní plemeno bylo vyšlechtěno jako lovecký pes se specializací pro lov lišek, jezevců a kun. Jeho domovinou je hornatý poloostrov ve středozápadní Velké Británii, který dal plemeni jméno a který známe pod označením Wales. První zmínky o welsh teriérech pocházejí už z 15. století. U nás se pracovití teriéři chovají sedmdesát let a mají své stabilní příznivce zvláště mezi myslivci.

Za předky velšterierů se považují evropští vlci. Jako většina teriérů byl vyšlechtěn ve Velké Británii, a to ve Walesu k norování, lovu krys a práci pod zemí. U nás je i díky své velikosti považován za jednoho z nejlepších norníků vůbec.Je přímým potomkem již zaniklého plemene hrubosrstého staroanglického black and tan teriéra využívaného k lovu škodné, tzn. lišek, kun, ale dokonce i vyder a jezevců. V 19. století se ale začal křížit s dalšími plemeny jako foxteriér nebo jorkšírský teriér, jako samostatné plemeno byl v Anglii uznán až roku 1887. Poměrně dlouhou dobu existovaly dvě lehce odlišné varianty dnešního Velšteriéra, jedna z Walesu, druhá křížením erdelteriéra a foxteriéra z Anglie. Mezi světovými válkami se však plemeno finálně sjednotilo. Ušlechtilost Velšteriérů dokazuje i fakt, že jednoho choval i sám princ z Walesu, tedy pozdější král Jiří. Nyní je velšteriér velice populární nejen u nás, kde má již své pevné místo, ale i například v Severní Americe. 

 

 

 

Více informací o plemeni Welsh terier