Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Vydrař

Inzeráty plemene: Vydrař

Popis plemene: Vydrař

Vydrař (Otterhound)

Povaha plemene

Stejně jako většina psích plemen používaných k lovu, i vydrař je vhodným rodinným společníkem a věrným přítelem. Povahu má milou a přátelskou, pokud však nemá dostatečný výcvik a chceme ho chovat doma v bytě, dokáže zničit cokoli, na co přijde. Často reaguje tvrdohlavě, což může být při výcviku na překážku. Vcelku se ale považuje za veselého a aktivního čilého pejska, který rozhodně potřebuje velkou dávku pohybu a dlouhých procházek. S dětmi si rozumí, chová se k nim velice jemně a věnuje jim spoustu pozornosti. Přestože celou historii svého plemene lovil vydry, nesetkáváme se u něj téměř se žádnou agresivitou. Kvůli nedostatku loveckého využití se z něj tak stal přítulný domácí společník.

Popis vydraře

Vydrař je silný velký pes s harmonickou postavou a vyvinutými smysly. Vydrařovou zvláštností jsou plovací blány mezi prsty, které výrazně zvyšují rychlost plavání ve vodě. Vydrař má impozantní, hezky modelovanou a nesenou hlavu s dlouhýma zavěšenýma ušima, které jsou porostlé delší srstí. Ocas má vydrař vysoko nasazený a vždy nesený nahoru, nikdy nesmí být stočený na hřbetě. Srst má delší, dlouhou 4 - 8 cm, hustou, drsnou a tvrdou, vysoce odolnou proti povětrnostním vlivům. Na nižších částech těla se pak stává jemnější. Srst je také mastná a impregnovaná výměšky kožních žláz, které ji činí odolnou a nepropustnou, což se vydrařovi ve vodě velice hodí. Dosahuje výšky 61 - 69 cm, váha se pohybuje od 30 až do 55 kg.

Základní péče

Hustá mastná srst vydraře nevyžaduje přílišnou péči, stačí ji čas od času vykartáčovat, psa nečešte, ani když se chystáte na výstavu, prezentují se v přirozeném stavu. Zvýšenou pozornost však věnujte uším, pravidelně je čistěte, jelikož u vydrařů se často objevují zánětlivá onemocnění boltců. Z jeho vrozeného „povolání" vyplývá však několik požadavků, které by jste mu měli splnit. Především se jedná o dostatek pohybu. Tento pes si libuje ve fyzické zátěži, takže ho nemusíte příliš šetřit. Bydlet může klidně ve venkovním kotci, díky teplé podsadě neprochladne ani nepromokne.

Historie plemene vydrař

Vydrař se zařazuje mezi velice stará lovecká plemena, odvozuje se od vendéezského griffona a již vyhynulého griffona de Breste. Známe ho již z 12. století, ale do Velké Británie byl ve větším počtu přivezen až roku 1870, kdy začal být šlechtěn jako specialista na lov vyder tak, aby ve vodě vydržel co nejdéle.¨Toto plemeno chovali na svých dvorech celé generace šlechticů, například francouzský král Heyndrych II. a královna Elizabeth I, aby chránil jejich zahrady před vydrami. Společně s velšteriéry také tvořili oblíbenou smečku na lesní hony. Na konci 70. let byl však v Británii lov vyder zakázán a vydrařům začalo rychle hrozit vyhynutí. Chovatelé se však nehodlali tohoto krásného psa jen tak snadno vzdát a brzy založili „Klub vydrařů". V roce 1981 schválil britský Kennel klub standart a od té doby se můžeme krásou vydrařů kochat na výstavách jak v USA, tak i v Evropě. Rozšiřuje se také v Severní Americe, kde se stále používá k lovu medvědů a jezevců.

Charakteristika plemene: Vydrař

Federation Cynologique Internationale

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

Standard FCI č.: 294 / 21.04.1997 / F Vydrař (Otterhound)

Země původu:  Velká Británie

Datum zveřejnění platného standardu: 02.12.1987

Použití: Velký a silný honič, vyšlechtěný původně pro celodenní lov ve vodě, ale je rovněž schopný honit i na pevné zemi.

Zařazení dle F.C.I.: Skupina 6 honiči, barváři a plemena příbuzná. Sekce 1.1    velcí honičí.Nepodléhá pracovní zkoušce;

Celkový vzhled

je to velký pes s rovnýma nohama, bez vad, s hrubou srstí, hlava vyjadřuje vznešenost, tělo je solidně stavěné, chody pružné a krok prostorný. Dvojí hrubá srst a velké tlapy jsou jeho charakteristickými znaky. Pohyb je snadný.

Povaha / Temperament

je milý a má vyrovnanou povahu.

Důležité proporce

vzdálenost od špičky nosu ke stopu je o málo menší, než vzdálenost od stopu k týlnímu hrbolu.

Hlava   

je impozantní, čistě modelovaná, spíš hluboká, než široká. Čelo není nikdy svraštělé ani vypouklé, výraz je přátelský a otevřený. Celá hlava kromě nosní houby je dobře porostlá hrubou srstí, která tvoří na konci čenichové partie pěkný vous a malou bradku.

Část mozková

Mozkovna: je pěkně klenutá, ani hrubá, ani přehnaně velká, stoupá pozvolna od stopu k týlnímu hrbolu, který není příliš výrazný. Jařmové oblouky jsou výrazné.

Stop: je výrazný, ne přehnaně hluboký.

Část obličejová

Nos: je široký, s dobře otevřenými nozdrami.

Čenichová partie: silná a hluboká.

Pysky: jsou spuštěné, ale ne přehnaně vyvinuté.

Čelisti/Zuby: čelisti jsou silné a mohutné, zuby jsou dobře uložené a mají perfektní pravidelný nůžkový skus, což značí, že horní řezáky překrývají ty spodní v těsném kontaktu a jsou dobře a pravidelně postavené.

Oči: mají inteligentní výraz, nejsou příliš hluboko uložené v očních důlcích. Spojivky jsou jen nepatrně viditelné. Barva oka a zbarvení okrajů očních víček je závislé na zbarvení srsti (jedinec modrý s pálením, modrý s plavými znaky může mít oči oříškově hnědé). Žluté oko je nežádoucí.

Uši: jsou charakteristické pro plemeno. Ucho je dlouhé, zavěšené ve výši očního koutku. Dosahuje bez problémů k nosní houbě, pokud jej natáhneme kupředu. Stáčí ve tvaru vývrtky, jeho přední hrana se stáčí dovnitř, což je charakteristický závěs, na to je třeba brát zřetel. Ucho je bohatě osrstěné a srst na něm tvoří třásně.

Krk

je dlouhý, mohutný, harmonicky vsazený do plecí, šikmo nesený, pěkně modelovaný. Mírný lalok je přípustný.

Tělo

mohutné.

Horní linie: je vodorovná.

Hřbet: je široký.

Bedra:  jsou krátká a silná.

Hrudník: je hluboký, s hlubokým hrudním košem, oválného průřezu, žebra jsou dobře klenutá. Není ani příliš široký, ani plochý. Žebra mají sklon šikmo k zádi, čímž vzniká dostatek prostoru pro srdce a plíce.

Ocas    

je vysoko nasazený a vysoko nesený pokud je pes vzrušený nebo v akci, nikdy není stočený

na hřbetě. Pokud je pes v klidu, může být nesený svěšený. U kořene je silný, směrem ke konci se zeštíhluje. Poslední obratle dosahují až k hlezennímu kloubu. Ocas je nesený rovně nebo mírně prohnutý. Srst na spodní straně ocasu je obvykle delší a hustší, než na jeho horní straně.

Končetiny

Hrudní končetiny 

mají silné kosti, jsou rovné od lokte až po zem.

Lopatky: jsou šikmo uložené.

Záprstí: je silné a mírně šikmé.

Pánevní končetiny

velmi silné a silně osvalené ať se na ně díváme z jakéhokoli úhlu. Při pohledu zezadu nejsou ani příliš široce, ani příliš úzce postavené. Zaúhlení pánevních končetin je střední. V přirozeném postoji jsou v jedné vertikále zadní strana pánevních končetin a hlezna. Mezi prsty musí být zřetelná plovací blána.

Pohyb / Chody

v kroku je pohyb velmi pružný, nohy se pohybují nízko u země. Pes přechází bezprostředně

do aktivního klusu, volného a pravidelného, s dlouhým krokem. Cval je hladký s mimořádně

prostornou akcí.

Osrstění

Srst

je dlouhá (4-8 cm), hustá a rousná, tvrdá a odolná proti povětrnostním vlivům, ale není

drátovitá. Má rozcuchaný vzhled.Srst na hlavě a vnitřní straně nohou je normálně mnohem jemnější. Podsada je dobře patrná. Textura krycí srsti i podsady je poněkud mastná. Srst se nesmí upravovat pro prezentaci na výstavě. Pes musí být předváděn v přirozeném stavu.

Zbarvení

všechny barvy, jaké známe u honičů, jsou přípustné. Jednobarevná, šedavá, ocelová, červená, pšeničná, modrá. U těchto zbarvení se mohou vyskytovat malé bílé znaky na hlavě, na hrudi, na tlapkách a na konci ocasu. Psi bílí mohou mít nevelké citronové, modré nebo jezevčí (barva jezevce) znaky. Další přípustná zbarvení jsou černá s pálením, modrá s pálením, černá a krémová nebo hnědá (játrová), plavá a hnědá, plavá a bílá. Nepřípustná zbarvení: hnědá a bílá, bílý trup s jasně oddělenými černými a rezavými plotnami. Pigmentace musí být v souladu s barvou srsti, i když nemusí být stejná, jako zbarvení srsti. Například plavý jedinec může mít nosní houbu a okraje očních víček hnědé. Připouští se malé depigmentované skvrny na nosní houbě.

Výška a hmotnost

Výška v kohoutku

pro psy:   okolo 69 cm

pro feny : okolo 61 cm   

Hmotnost

od 30 až do 55 kg

Vady

Všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a jejich vlivu na zdraví a spokojenost psa.

Všichni jedinci, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni.

Pozn.: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

        

Inzeráty plemene: Vydrař