Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic

Inzeráty plemene: Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic

Popis plemene: Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic

Vaestgoetlandský špic  (Švédský valhaund, Västgötlandský špic)

Povaha plemene

Västgötlandský špic je pes velice učenlivý a rychle chápe, co se po něm požaduje. Výchova není složitá, výcvik je díky jeho poslušnosti jednoduchý. Můžeme o něm tvrdit, že je ideálním společníkem do rodiny s dětmi. Stejně tak se västgötlandský špic hodí i pro pracovní účely jako lovecký pes, jelikož si zachoval svůj osobitý lovecký pud. Většinou je ve vztahu k ostatním psům i menším zvířatům bezproblémový, dobře vychází s malými dětmi a pro svou přátelskost, poslušnost a klid se brzy jistě stane rodinným miláčkem. Švédský valhaund nezapře svou inteligenci, ale chová se ostražitě a zdrženlivě zejména k cizím lidem. Pokud však žije v láskyplném prostředí, je vždy připraven oplatit majiteli jeho pozornost bezmeznou přítulností a věrností.

Popis plemene

Švédský valhaund patří mezi krátkonohá plemena. Hlava je protáhlá, mírně připomíná lišku. Můžeme se setkat se dvěma typy ocasu, a to s přirozeně krátkým, nebo dlouhým ocasem. Švédský valhaund má špičaté vztyčené uši, na čumáku světlou masku a pruhy kolem očí a na hrdle. Středně dlouhá, hustá, drsná srst k tělu těsně přiléhá, péče o ní není příliš složitá. Setkáváme se s několika zabarveními osrstění. Nejčastěji s šedavými odstíny hnědé, žluté nebo červenohnědé s tmavšími odstíny na bocích. Bílé znaky se občas vyskytují na hrudníku nebo také kolem krku v podobě jakéhosi „obojku", ale neměly by být moc velké. Pes má v kohoutku 32 až 35 cm, fena 29 až 32cm. Hmotnost švédských valhaundů se pohybuje mezi 9 až 14 kilogramy.

Základní péče o psa

Pravidelné česání a čištění zvukovodů je samozřejmě nezbytné. Čas od času zkontrolujte také drápy, měly by být udržované a krátké. Västgötlandský špic je pracovní plemeno, v žádném případě mu nechybí energie a je velice aktivní, můžete ho sice chovat v bytě, ale  potřebuje dostatečně časté venčení nebo výběh. Pokud mu chcete opravdu udělat radost, začněte navštěvovat kurzy obratnosti nebo soutěžte v agility. Tam může váš mazlíček vybít přebytečnou nahromaděnou energii a ještě se oba pobavíte.

Historie plemene 

Švédský valhaund, známý už z 18. století, patří pravděpodobně mezi původní švédská plemena, jeho historie je však plná nejasností. Pro svou podobnost s velškorgim Cardigan a Pembroke jsou mu občas přisuzovány kořeny  v samotném Švédsku, domovině pembrooků. Je tedy možné, že mají společné předky. Není jisté, zda ho přivezli z Anglie do Švédska Vikingové, ale moderní výzkumy dokazují, že valhaund je plemeno vyšlechtěné ve Švédsku. Název vallhund bychom mohli přeložit jako „lesní pes". Tito malí, ale velice vytrvalí a pevní psi zaujali kdysi už hraběte Bjorna von Rosen a stali se základem jeho chovu. Zasloužil se tak o uznání a registraci västgötlandského špice jako švédského plemene. V průběhu chovu se naštěstí podařilo zachovat ovčácký pud a tak je tento špic využíván hlavně jako pracovní plemeno. I dnes je švédský valhaund znám a chován spíše v severských zemích, v České republice se s ním příliš často nepotkáme.



 

Švédský valhaund (Swedish Vallhund)

 

Švedský valhaund může být využíván jako honák skotu, hlídač, krysař, ale také může plnit jakékoukoliv práci na farmě. Je to chytrý a vyrovnaný pes, který je na pozornost svého pána či chovatele vždy připraven odpovědět přítulností a láskou.

 

Charakteristika plemene: Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic

Federation Cynologique Internationale

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)


F.C.I.-Standard č. 14 / 18.02.2000 / GB        Vaestgoetlandský špic  (Švédský valhaund, Västgötlandský špic, Västgötaspets)

Země původu: Švédsko

Datum publikace originálního platného standardu: 25.11.1999

Použití: ovčácký pes - patař.

Zařazení dle F.C.I.:  Skupina 5 špicové a primitivní plemena. Sekce 3  severští pastevečtí a ovčáčtí psi. Bez zkoušky z výkonu.

Krátké historické shrnutí

västgötlandský špic je považován za jedno z původních švédských plemen, ačkoliv není zcela jasné, jak je příbuzný s velškorgim. Je těžké říci, zda si Vikingové přivezli podobné psy typu špice do Švédska z Anglie. Moderní kynologické výzkumy ukazují na to, že plemeno bylo vyšlechtěno ve Švédsku.

Tím, kdo se zasloužil o uznání västgötlandského špice a jeho registraci jako švédského plemene, byl hrabě Björn von Rosen. Když se zajímal o psy z oblasti Västergötland a zvláště z okolí města Vara, objevil malé, ale typově pevné psy. Ti byli zakladateli chovného programu, který byl především v rukou K.G.Zetterstena, který uspěl v upevnění typu bez ztráty ovčáckého pudu.

Celkový vzhled

malý, silný, nebojácný, krátkonohý pes. Vzhled a výraz ukazují na ostražitého, pozorného a energického psa.

Důležité poměry

poměr mezi kohoutkovou výškou a délkou těla je zhruba 2 : 3.

Povaha/ Temperament

plemeno je ostražité, energické, nebojácné a poslušné.

Hlava

poměrně dlouhá a čistě utvářená. Při pohledu shora vytváří rovnoměrný klín od lebky ke špičce nosu.

Mozkovna

Lebka: téměř plochá. 

Stop: dobře vyznačený.

Obličejová část

Nosní houba: uhlově černá.

Tlama: při pohledu ze strany kvadratická. Tlama je mírně kratší než lebka.

Pysky: těsně přiléhající.

Zuby: perfektní a pravidelný nůžkový skus s rovnoměrně a dobře vyvinutými zuby.

Oči: středně velké, oválného tvaru. Tmavě hnědé.

Uši: středně velké, špičaté, vztyčené. Kůže ucha je pevná od nasazení ke špičce, hladce osrstěná. Ucho je pohyblivé a není nasazené příliš nízko.

Krk

dlouhý a silně osvalený, dobré délky.

Trup

Hřbetní linie: hřbet rovný, dobře osvalený.

Bedra: krátká a silná. 

Záď: široká a mírně spáditá. 

Hrudník: dlouhý s dobrou hloubkou. Dobře vyklenutá žebra. Při pohledu zpředu je hrudník oválný, při pohledu ze strany eliptický. Hrudník dosahuje do dvou pětin délky hrudních končetin a při pohledu ze strany je nejnižší bod hrudníku těsně za zadní stranou hrudní končetiny.

Spodní linie: břicho mírně vtažené.

Ocas

vyskytují se dva typy ocasu, a to dlouhý nebo přirozeně krátký ocas. V obou případech jsou všechny variace povolené. 

Končetiny

Hrudní končetiny

mají dobrou kostru.
Rameno: ramenní lopatka dlouhá a dobře uložená vzad.

Nadloktí: trochu kratší než ramenní lopatka a uložené ve výrazném úhlu. Nadloktí dobře přiléhá k žebrům, ale zůstává velmi pohyblivé.

Předloktí: při pohledu zpředu je mírné ohnuté, dostatečně na to, aby umožňovalo volný pohyb vůči spodní straně hrudníku.

Nadprstí: pružné. 

Pánevní končetiny

pánevní končetiny jsou dobře zaúhlené v koleni a hleznu. Při pohledu zezadu jsou rovnoběžné.

Stehna: silně osvalená.

Bérec: mírně delší než je vzdálenost od hlezna k zemi.

Tlapky

středně velké, krátké, oválné, směřující přímo vpřed, se silnými polštářky a dobrou kostrou.

Pohyb / Chody

harmonický, s dobrým posunem.

Osrstní

Srst

krycí srst střední délky, hrubá, těsně přiléhající a hustá, podsada měkká a hustá. Srst je krátká na přední straně končetin, o něco delší na krku, hrudníku a zadních stranách pánevních končetin. 

Barva

žádoucí barvy jsou šedá, šedavě hnědá, šedavě žlutá nebo červenohnědá s tmavšími chlupy na hřbetě, krku a bocích. Světlejší srst ve stejném odstínu barvy může být na tlamě, hrdle, hrudníku, břiše, stehnech, tlapkách a hleznech. Světlejší znaky na plecích, tzv. postrojové znaky, jsou žádoucí. 
Bílá je povolena jen v podobě malých znaků: na hlavě, šíji nebo jako málo znatelný „obojek“. Bílé znaky jsou povolené na hrudních a pánevních končetinách a na hrudníku.

Výška a hmotnost

Výška v kohoutku

Psi:    33 cm. 

Feny:    31 cm. 

Povolena je odchylka 1,5 cm pod a nad tyto výšky.

Hmotnost        

mezi 9 – 14 kg.

Vady

jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality, musí být diskvalifikováni.

Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

 

Inzeráty plemene: Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic