Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic

Více informací o plemeni Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic

Inzeráty plemene Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic

Pro plemeno Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic

Vaestgoetlandský špic  (Švédský valhaund, Västgötlandský špic)

Povaha plemene

Västgötlandský špic je pes velice učenlivý a rychle chápe, co se po něm požaduje. Výchova není složitá, výcvik je díky jeho poslušnosti jednoduchý. Můžeme o něm tvrdit, že je ideálním společníkem do rodiny s dětmi. Stejně tak se västgötlandský špic hodí i pro pracovní účely jako lovecký pes, jelikož si zachoval svůj osobitý lovecký pud. Většinou je ve vztahu k ostatním psům i menším zvířatům bezproblémový, dobře vychází s malými dětmi a pro svou přátelskost, poslušnost a klid se brzy jistě stane rodinným miláčkem. Švédský valhaund nezapře svou inteligenci, ale chová se ostražitě a zdrženlivě zejména k cizím lidem. Pokud však žije v láskyplném prostředí, je vždy připraven oplatit majiteli jeho pozornost bezmeznou přítulností a věrností.

Popis plemene

Švédský valhaund patří mezi krátkonohá plemena. Hlava je protáhlá, mírně připomíná lišku. Můžeme se setkat se dvěma typy ocasu, a to s přirozeně krátkým, nebo dlouhým ocasem. Švédský valhaund má špičaté vztyčené uši, na čumáku světlou masku a pruhy kolem očí a na hrdle. Středně dlouhá, hustá, drsná srst k tělu těsně přiléhá, péče o ní není příliš složitá. Setkáváme se s několika zabarveními osrstění. Nejčastěji s šedavými odstíny hnědé, žluté nebo červenohnědé s tmavšími odstíny na bocích. Bílé znaky se občas vyskytují na hrudníku nebo také kolem krku v podobě jakéhosi „obojku", ale neměly by být moc velké. Pes má v kohoutku 32 až 35 cm, fena 29 až 32cm. Hmotnost švédských valhaundů se pohybuje mezi 9 až 14 kilogramy.

Základní péče o psa

Pravidelné česání a čištění zvukovodů je samozřejmě nezbytné. Čas od času zkontrolujte také drápy, měly by být udržované a krátké. Västgötlandský špic je pracovní plemeno, v žádném případě mu nechybí energie a je velice aktivní, můžete ho sice chovat v bytě, ale  potřebuje dostatečně časté venčení nebo výběh. Pokud mu chcete opravdu udělat radost, začněte navštěvovat kurzy obratnosti nebo soutěžte v agility. Tam může váš mazlíček vybít přebytečnou nahromaděnou energii a ještě se oba pobavíte.

Historie plemene 

Švédský valhaund, známý už z 18. století, patří pravděpodobně mezi původní švédská plemena, jeho historie je však plná nejasností. Pro svou podobnost s velškorgim Cardigan a Pembroke jsou mu občas přisuzovány kořeny  v samotném Švédsku, domovině pembrooků. Je tedy možné, že mají společné předky. Není jisté, zda ho přivezli z Anglie do Švédska Vikingové, ale moderní výzkumy dokazují, že valhaund je plemeno vyšlechtěné ve Švédsku. Název vallhund bychom mohli přeložit jako „lesní pes". Tito malí, ale velice vytrvalí a pevní psi zaujali kdysi už hraběte Bjorna von Rosen a stali se základem jeho chovu. Zasloužil se tak o uznání a registraci västgötlandského špice jako švédského plemene. V průběhu chovu se naštěstí podařilo zachovat ovčácký pud a tak je tento špic využíván hlavně jako pracovní plemeno. I dnes je švédský valhaund znám a chován spíše v severských zemích, v České republice se s ním příliš často nepotkáme. 

Švédský valhaund (Swedish Vallhund)

 

Švedský valhaund může být využíván jako honák skotu, hlídač, krysař, ale také může plnit jakékoukoliv práci na farmě. Je to chytrý a vyrovnaný pes, který je na pozornost svého pána či chovatele vždy připraven odpovědět přítulností a láskou.

 

Více informací o plemeni Švédský valhaund, Vaestgoetlandský špic