Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Štýrský brakýř

Více informací o plemeni Štýrský brakýř

Inzeráty plemene Štýrský brakýř

Pro plemeno Štýrský brakýř není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Štýrský brakýř

Štýrský brakýř  (Steirische Rauhhaarbracke)

Povaha plemene

Jako lovecký pes je štýrský brakýř náruživý a vytrvalý lovec a jistý stopař. Hodí se pro lov v extrémních povětrnostních podmínkách i těžkém terénu. Je velmi energický a přátelský. Pro svou inteligenci se dobře učí. Svému pánovi je velice oddaný a je připraven ho kdykoli bránit. Zvykne si žít i ve městě v bytě, ale potřebuje pravidelné procházky. Má silně vyvinuté lovecké instinkty. S jinými psy vychází obvykle dobře. I k dětem má kladný vztah.

Popis plemene

Štýrský brakýř dorůstá výšky 45 - 53 cm. Váha se pohybuje okolo 15 - 18 kg. V průměru se dožívá 11 -13 let. Hlava má kulatou mozkovnu a jasný stop. Čenich je silný a rovný. Uši jsou svěšené, přiléhají k hlavě a jsou nasazeny v úrovni očí. Nos má černou barvu. Skus je nůžkový. Oči jsou kulaté a mají hnědou barvu. Krk je středně dlouhý a silný. Tělo je kompaktní a dobře osvalené. Záda jsou rovná a poměrně široká. Středně dlouhý ocas je u kořene silný, nošen je vztyčený a mírně zatočený. Končetiny má rovné, silné a svalnaté. Srst je hrubá, drsná, středně dlouhá a neleskne se. Zbarvení je červené nebo srnčí, bílá skvrna na hrudi je povolena.

Základní péče o psa

O srst není nutné nijak zvlášť pečovat. Štýrský brakýř potřebuje dostatek pohybu a pracovního vytížení. Dobře snáší i nepřízeň počasí, za které je schopný kvalitně pracovat. Stále je nejčastěji používán jako lovecký pes. Pro svou lehkou cvičitelnost a kladný vztah k práci se hodí na různé psí sporty nebo jako pracovní pes.

Historie plemene 

Štýrský brakýř pochází z Rakouska a počátek jeho vzniku lze datovat do roku 1870. Zakladatelem chovu je Carl Peintinger ze Štýrska, který zkřížil svou hannoverskou barvářku Hely s istrijským hrubosrstým honičem. Nejlepší štěňata z tohoto spojení byla dále použita pro další vývoj plemene. Roku 1890 bylo šlechtění oficiálně ukončeno a plemeno bylo uznáno. Původně se tento pes používal jako lovecký pes, ale i na stopování poraněné zvěře. V dnešní době je stále častěji chován jako rodinný společník. V České republice se příliš nevyskytuje.

Více informací o plemeni Štýrský brakýř