Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Stafordšírský bullterier

Inzeráty plemene: Stafordšírský bullterier

Popis plemene: Stafordšírský bullterier

Stafordširský bullteriér  (Staffordshire Bull Terrier)

Povaha plemene

Stafordšírský bullterier je velmi statečný, nebojácný a houževnatý pes. Je spolehlivý a velice milý společník. Musíme vyvrátit zakořeněné představy veřejnosti, že jde o psa agresivního, zuřivého, nebo útočného. Tento pes je naopak velmi oddaný, dobrácký. Svou rodinu miluje, rád si hraje a zejména velice miluje děti. Ne nadarmo se v zemi původu tento pes nazývá „Baby dog". S dětmi si vydrží hrát celé hodiny a toleruje jejich malé hrubosti a neohrabanost.

Popis plemene

Stafordšírský bullterier je hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Je svalnatý, aktivní a pohyblivý. Hlava je krátká s dobře vyvinutými lícními svaly. Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Jsou kulaté a středně velké, posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček jsou tmavé. Nevelké uši jsou povislé, jejich konce směřují různými směry. Stafordšírský bullterier má hrudník široký a hluboký, boky jsou oblé. Krk má svalnatý, poměrně krátký s jasnými obrysy směrem k ramenům se rozšiřující. Přední tlapy jsou široce postavené. Linie hřebu je rovná. Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Za vadu je pokládán ocas, který je stočený do kruhu. Srst stafordšírského bullteriera je krátká, hladká. Barva srsti je od bílé, červené a rezavé až po černou. Je možná i kombinace těchto barev. Výška v kohoutku by měla být cca od 35,5 cm do 40,5 cm. Váha se pohybuje od 13 do 17 kilogramů, u fenky od 11 do 15 kilogramů.

Základní péče o psa

Stafordšírský bullterier nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Při výchově psa musí majitel uplatňovat autoritu vůdce smečky a pak se může těšit z výborného a roztomilého psa. Nesmí se v něm od mládí podporovat žádná agrese. Při důsledné výchově se stane i snášenlivý k ostatním zvířatům v domácnosti, včetně psů. Musíme pamatovat na to, že tento pes má v genech zakódovánu bojechtivost, na kterou nezapomněl. Proto buďme při výchově tohoto plemene důslední a laskaví. Psi rádi cestují a dlouhá jízda autem jim nevadí. V létě rádi plavou a v zimě doprovázejí lyžaře na běžkách. Stafordšírský bullterier je vášnivý aportér a lze ho venčit i na poměrně malém prostoru. Vynikající uplatnění našel i v canisterapii.

Historie plemene 

Stafordšírský bullterier vznikl křížením buldoka a teriéra v 19. století ve Velké Británii. Toto plemeno bylo vyšlechtěno zejména pro souboje. Vydrží neúnavné souboje, které se odehrávají v tajných arénách. Oficiálně bylo plemeno zaregistrováno r. 1935 v Anglii. Chov v České republice je datován od roku 1989, kdy byla dovezena první fena. Následovaly první importy z Německa, Belgie, Nizozemí a Finska. Naši přední chovatelé investovali do zahraničního krytí.

Charakteristika plemene: Stafordšírský bullterier

Federation Cynologique Internationale

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

Standard FCI č. 76 / 14.02.1995        Stafordširský bullteriér  (Staffordshire Bull Terrier)

Země původu:    Velká Británie

Datum zveřejnění původního platného standardu:    24.06.1987

Zařazení dle F.C.I.: skupina 3 teriéři, sekce 3  teriéři typu bull. Bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled  

Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

Charakteristické rysy

Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

Povaha / Temperament

Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

Hlava

Mozkovna

Lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly.

Stop: výrazný, morda krátká, nos černý.

Část obličejová

Oči:  Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

Uši:  Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky / čelisti / zuby:  Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Krk  

Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

Končetiny

Hrudní končetiny

Celkový pohled:Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; 

Nadprstí: není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy.

Ramena: jsou uložená patřičně vzad,

Lokty: nejsou volné.

Pánevní končetiny 

Dobře osvalené.

Hlezna: nízko položená,

Kolenní klouby: správně zaúhlené.

Nohy: jsou při pohledu zezadu souběžné.

Tlapy

Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

Tělo

Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

Bedra: krátká,

Hřbetní linie: rovná. Široká přední fronta,

Hrudník: hluboký,

Žebra: správně klenutá. 

Ocas 

Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

Pohyb / Chody

Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Konče-tiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.

Osrstění

Srst  

Hladká, krátká a hustá.

Barva 

Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Výška a hmotnost

Výška v kohoutku

35,56 – 40,64 cm.

Hmotnost

psi    12,71 – 17,25 kg

feny    10,89 – 15,43 kg

Vady

Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Pozn.: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

Inzeráty plemene: Stafordšírský bullterier