Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Španělský mastin / Španělský mastif

Více informací o plemeni Španělský mastin / Španělský mastif

Inzeráty plemene Španělský mastin / Španělský mastif

Pro plemeno Španělský mastin / Španělský mastif není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Španělský mastin / Španělský mastif

Španělský mastin   Španělský mastin (Mastin espanol), užívá se i název Mastin z Leonu (Mastin leones), Mastin Estremadury (Mastin Extremeno), Mastin Manchy (Mastin Manchego)

Povaha plemene

Péče o srst je daleko komplikovanější než-li u kadeřavého pudla, kterého před výstavou vyfénujeme, ostříháme a načešeme do žádané podoby. Příprava feny na výstavu trvala deset hodin.

Popis plemene

Španělský mastin je vysoký 77 cm a feny jsou vysoké 72 cm. To jsou však minimální výšky. Obvykle přesahují u psů 80 cm a u fen 75 cm. Jeho srst je polodlouhá, hustá a hrubá, na nohách kratší a naopak na ocase delší. Barva srsti španělského mastina je různá a může být jednobarevná jako například žlutá lví, červená, vlčí šeď, hnědá nebo jelení červeň, tak i může mít žíhání zkombinované z různých barev nebo může být skvrnitá. Španělský mastin má statnou, silnou, svalnatou postavu. Navzdory tomu je Španělský mastin velmi pohyblivý a pružný. Hlava je silná a velká, tvarem připomínajícím tupý jehlan. Zdravé, bílé a silné zuby mají velké a ostré špičáky. Oči má k poměru velikosti hlavy malé, ve tvaru mandle. Barva očí je tmavě hnědá. Vůči známým má španělský mastin pohled pozorný, inteligentní a mírný, avšak na cizí se dívá ostře. Hřbet má rovný, vodorovný a to i při pohybu. Jeho široká hruď je mohutná a dobře osvalněná. Ocas nemá Španělský mastin nasazený ani vysoko ani nízko. V nasazení je silný, jinak ohebný s delší srstí, než jinde na těle. V pohybu nese ocas rovně, na konci zatočeně. Nikdy ho nemá stočený na zádech.

Základní péče

Španělský mastin je na péči nenáročný. Důraz je kladen na potravu a na životní prostor mastina. Je otužilý, takže je vhodný chov venku s velkým výběhem. Nehodí se pro služební výcvik.

Historie plemene 

Španělský mastin je známý již od počátku našeho letopočtu. Ve Španělsku, odkud mastin pochází, sloužil hlavně k ochraně stád ovcí, která chránil před dravými šelmami a vlky. Ve středověku a novověku bylo španělské hospodářství založeno na obchodu s vlnou. Bylo nutné stáda přesunovat a právě tato stáda byla ochraňována Španělskými mastiny, kde se na tisíc ovcí používalo pět mastinů. I přesto, že tyto stezky vedly přes města a vesnice, nestalo se, aby španělský mastin vyvolal jakýkoli incident. Španělský mastin je vychováván jako pastýřské plemeno, nikoli jako plemeno bojové. I přesto ho ovšem Němci označili za nebezpečné plemeno, což by mohlo vést k jeho vymizení v Německu. Španělé toto plemeno za nebezpečné nepovažují. Mezi španělskými chovateli není k dispozici údaj žádné organizace na světě, že by došlo k napadení člověka španělským mastinem.

Více informací o plemeni Španělský mastin / Španělský mastif