Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Slovenský hrubosrstý ohař

Inzeráty plemene: Slovenský hrubosrstý ohař

Popis plemene: Slovenský hrubosrstý ohař

Slovenský hrubosrstý ohař  (Slovenský hrubosrstý stavač, Slovakian Wire-haired Pointing Dog)

Povaha plemene

Povaha předurčuje tohoto ohaře k využití v lovecké kynologii i v dnešní době. Myslivci ho stále vyhledávají pro jeho všestrannost. Velkou výhodou je značná inteligence a ochota učit se. Případného zájemce jistě velice potěší i snadná cvičitelnost a poslušnost. Slovenský hrubosrstý ohař je velmi temperamentní, takže je skutečně radost s ním pracovat. Při využití v myslivecké kynologii se cení především jeho vyrovnaná povaha, vrozená ostrost na škodnou a výrazná všestrannost. Hodí se jak pro  práci v lese a na poli tak i na vodě.

Popis plemene

Slovenský hrubosrstý ohař je středně velký až velký pes, obdélníkového tělesného rámce. Poměr délky těla a kohoutkové výšky by měl být 10:9  a u fen může být až 10:8. Srst by měla být tvrdá a hustá. Na uchu by srst měla být měkká a krátká a na spodní straně mordy by měla tvořit vous. Typickou barvou srsti je šedá. Na menších částech těla se můžou vyskytovat i  bílé skvrny nebo „stříkání" - takového jedince nazýváme bělouš. Vždy by měl být kladen důraz na loveckou využitelnost plemene (odpovídá tomu i typ srsti, který mu umožňuje pracovat téměř v jakémkoliv počasí). A proto je důležité zachování jeho atletické stavby těla. Pes by měl být dobře osvalený a měl by překypovat silou a vytrvalostí. Kohoutková výška u psů  je 62-68 cm a u fen 57-64 cm. Hmotnost se nejčastěji pohybuje mezi 25 a 35 kg.

Základní péče o psa

Výhodou Slovenského hrubosrstého ohaře je jeho naprostá nenáročnost v péči o srst. Celoroční držení venku mu nečiní žádné problémy. V takovém případě je ale nutností dostatečný čas, věnovaný tomuto velmi kontaktnímu psu. Vzhledem k jeho temperamentu vyžaduje poměrně hodně pohybu a aktivit ve společnosti svého páníčka.

Historie plemene 

Slovenský hrubosrstý ohař vznikl (ostatně jak napovídá i jeho název) na území dnešního Slovenska.  V chovu českých fousků a výmarských ohařů se občas vyskytli jedinci hrubosrstí, s šedým zbarvením. Takovéto zvíře bylo považováno za nestandardní. Slovenským chovatelům se ale zalíbili. A ve 40. letech 20. století začali se systematickým vyhledáváním takovýchto psů a s jejich vzájemným křížením. Chovu tohoto nového plemene se intenzivně věnoval slovenský kynolog pan Koloman Slimák. Při vývoji nového plemene se uplatnila původní plemena - výmarský ohař a český fousek a přikřížen byl i německý krátkosrstý ohař.

Charakteristika plemene: Slovenský hrubosrstý ohař

Federation Cynologique Internationale

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

Standard FCI č.: 320/06.01.1995  Slovenský hrubosrstý ohař  (Slovenský hrubosrstý stavač, Slovakian Wire-haired Pointing Dog)

Země původu:  Slovensko

Datum zveřejnění platného standardu:  06.01.1995

Zařazení dle F.C.I.:​ skupina 7 ohaři (stavěči), sekce 1.2 kontinentální ohaři s hrubou srstí (typ griffon), s pracovní zkouškou;

Použití: je to všestranně použitelný lovecký pes, ohař. Má vrozené vlohy pro práci v poli, v lese i ve vodě, především však pro práci po výstřelu, pro práci na stopě postřelené zvěře, dohledávku a přinášení.

Krátký výtah z historie

slovenský hrubosrstý ohař je plemeno, které vzniklo meziplemenným křížením. Základ chovu dal výmarský ohař, od něhož převzal tento pes zbarvení i základní povahové vlastnosti. Křížením výmarského ohaře s hrubosrstými plemeny ohařů, především s českým fouskem, vznikli jedinci se zbarvením a základními povahovými vlastnostmi podobnými výmarskému ohaři, avšak hrubosrstí. Do roku 1973 byli zapisováni ve slovenské plemenné knize jako hrubosrstý výmarský ohař. Od roku 1973 byl už veden jako samostatné plemeno.

Celkový vzhled

je to středně velký až velký pes pracovního typu, silné kostry, avšak ušlechtilé tělesné stavby, šedě zbarvený s hrubým osrstěním.

Důležité poměry

tělesný rámec je mírně obdélníkový. Ideální poměr délky těla ke kohoutkové výšce  je zhruba 10 : 9, u fen až 10 : 8.

Povaha / Temperament

je to silný a odvážný pes, ostrý na škodnou. I přes svoji vrozenou ostrost je snadno cvičitelný a poslušný. Má vrozené schopnosti pro všestrannou práci, zvláště přinášení, práci na stopě a ve vodě. Povaha je vyrovnaná, bez náznaků plachosti a bázlivosti.

Hlava

Mozková část

Mozkovna: je obdélníková, nadočnicové oblouky jsou výrazné, čelní rýha zřetelná. Týlní hrbol hmatný.

Stop: mírně vyznačený.

Obličejová část

Nosní houba: dostatečně velká, tmavšího odstínu, než je zbarvení srsti, nozdry široce otevřené.

Čenichová partie: je téměř stejně dlouhá, jako mozkovna. Je široká a hluboká. Sanice silně vyvinutá. Nosní hřbet je rovný, někdy mírně klenutý. Nikdy není prohnutý (konvexní).

Zuby: dobře vyvinuté, silné a pravidelné. Řezáky jsou postaveny kolmo v čelistech, a tvoří plný oblouk s nůžkovým skusem.

Líce:  suché, s výrazným svalstvem.

Oči:  mandlového tvaru, dobře vsazené, inteligentního výrazu, jantarové barvy. Mírný hnědý nádech není považován za chybu. U štěňat a mladých psů jsou blankytně modré. Oční víčka jsou tmavě zbarvená, dobře přiléhají k oční kouli.

Uši: přiměřeně dlouhé, nasazené ve výši oka, se širokým úponem, na konci zaoblené.  Visí naplocho těsně podle lící.

Krk    

středně dlouhý, suchý, bez kožních řas, svalnatý, v kohoutku vysoko nasazený a plynule přecházející do hřbetní linie.

Tělo   

Horní linie: od linie krku přes dobře vyjádřený kohoutek plynule přechází do relativně delšího, rovného a pevného hřbetu.

Kohoutek: výrazný, dobře zapadající do celkové horní linie.

Hřbet: pevný, dobře osvalený, rovný, středně dlouhý a mírně spáditý.

Záď: široká, dostatečně dlouhá, s pevnými, mírně klenutými bedry. Ani přestavěná, ani sražená.

Hrudník: dostatečně dlouhý a široký, oválného průřezu, úměrný k stavbě těla, dosahující až k lokti. Žebra klenutá, předhrudí dobře vyvinuté, hrudní kost výrazná.

Břicho a slabiny: mírně vtažené.

Ocas

středně silný, výše nasazený, v klidu nesený svisle, v pohybu vodorovně, dobře osrstěný, srst nesmí tvořit kartáč. V zemích, kde je povolené kupírování, se zkracuje o polovinu.

Končetiny

Hrudní končetiny

Celkový vzhled: jsou dobře vyvinuté, kolmo a rovnoběžně postavené při pohledu ze strany i zepředu.

Lopatky: suché a výrazně osvalené. Lopatka je dlouhá, šikmo uložená, dobře přiléhající k tělu. Správné zaúhlení mezi lopatkou a ramenní kostí.

Rámě: šikmo postavené, dobře vyvinuté a svalnaté.

Loket: volný, ani těsně přiléhající, ani vybočený.

Předloktí: dlouhé, rovné a kolmo postavené.

Zápěstí: pevné, napnuté.

Záprstí: téměř kolmé, nikdy ne strmé.

Tlapky: dobře klenutá, uzavřená, kulatá. Delší středí prsty a tím i delší tlapka lžícovitého tvaru není považována za chybu. Drápy a polštářky jsou tmavě zbarvené. Polštářky jsou silné.

Pánevní končetiny

Celkový vzhled: jsou dobře zaúhlené, při pohledu zezadu rovné a rovnoběžně postavené.

Stehna: dostatečně dlouhá a široká, svalnatá.

Koleno: pevné a napnuté. Úhel mezi stehnem a bércem, bércem a hleznem je stejně velký, umožňující prostorný a plynulý chod.

Bérce: přiměřené dlouhé, svalnaté, šlachovité.

Hlezno: šlachovité, téměř kolmo k zemi postavené.

Tlapka: dobře klenutá, uzavřená, bez paspárků. Má stejný tvar, jako přední.

Pohyb / Chody

ve všech typech ruchů je plynulý a prostorný. V klusu zůstává hřbetní linie pevná a držení těla elegantní. Přední i zadní nohy se pohybují rovnoběžně. Mimochod je nežádoucí. Typickým pohybem při hledání je cval.

Kůže

středně silná, pružná, bez kožních řas, dobře pigmentovaná.

Osrstění

Srst

je tvrdá, hustá a přiléhající k tělu. Skládá se z podsady a tvrdých pesíků asi 4 cm dlouhých, rovných a pevně přiléhajících k tělu. Na spodní části mordy a na pyskách je srst delší a měkčí a vytváří tzv. vous. Osrstění na obočí je delší a tvrdší, srst směřuje šikmo vzhůru. Ostatní části hlavy pokrývá kratší hrubá srst. Na uchu je srst krátká a měkká. Ocas je dobře osrstěný. Srst má pokrývat celý povrch těla. Na spodních partiích končetin a břicha může být srst kratší, musí však být hustá a tvrdá.

Zbarvení

základní barva je šedá od stříbrošedé po myší šeď a všechny další odstíny těchto barev. Hlava a uši jsou poněkud světlejší. Bílé znaky na končetinách a na hrudi jsou povolené. Kromě jednobarevného šedého zbarvení se vyskytuje i šedé s většími či menšími bílými skvrnami anebo stříkáním po těle, tzv. bělouš. Základní barva však vždy musí být šedá.

Výška a hmotnost

Výška v kohoutku

psi: 62 – 68 cm    

feny: 57 – 64 cm

Hmotnost

F.C.I. standard hmotnost neuvádí

Vady

Hrubé vady

kohoutková výška mimo hranice, stanovené standardem

příliš světlé zbarvení

těžkopádná, neušlechtilá tělesná stavba, lymfatičnost

měkký či kapří hřbet

delší hedvábná srst

krátké osrstění, chybějící vous

nepravidelné postoje končetin

málo vyvinutý nebo převislý (volný) pysk

Vylučující vady

chyby ve zbarvení a pigmentaci

předkus, podkus

entropium, ektropium

monorchismus, kryptorchismus

Pozn.: všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku

    

 

Inzeráty plemene: Slovenský hrubosrstý ohař