Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Slovenský hrubosrstý ohař

Více informací o plemeni Slovenský hrubosrstý ohař

Inzeráty plemene Slovenský hrubosrstý ohař

Pro plemeno Slovenský hrubosrstý ohař není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Slovenský hrubosrstý ohař

Slovenský hrubosrstý ohař  (Slovenský hrubosrstý stavač, Slovakian Wire-haired Pointing Dog)

Povaha plemene

Povaha předurčuje tohoto ohaře k využití v lovecké kynologii i v dnešní době. Myslivci ho stále vyhledávají pro jeho všestrannost. Velkou výhodou je značná inteligence a ochota učit se. Případného zájemce jistě velice potěší i snadná cvičitelnost a poslušnost. Slovenský hrubosrstý ohař je velmi temperamentní, takže je skutečně radost s ním pracovat. Při využití v myslivecké kynologii se cení především jeho vyrovnaná povaha, vrozená ostrost na škodnou a výrazná všestrannost. Hodí se jak pro  práci v lese a na poli tak i na vodě.

Popis plemene

Slovenský hrubosrstý ohař je středně velký až velký pes, obdélníkového tělesného rámce. Poměr délky těla a kohoutkové výšky by měl být 10:9  a u fen může být až 10:8. Srst by měla být tvrdá a hustá. Na uchu by srst měla být měkká a krátká a na spodní straně mordy by měla tvořit vous. Typickou barvou srsti je šedá. Na menších částech těla se můžou vyskytovat i  bílé skvrny nebo „stříkání" - takového jedince nazýváme bělouš. Vždy by měl být kladen důraz na loveckou využitelnost plemene (odpovídá tomu i typ srsti, který mu umožňuje pracovat téměř v jakémkoliv počasí). A proto je důležité zachování jeho atletické stavby těla. Pes by měl být dobře osvalený a měl by překypovat silou a vytrvalostí. Kohoutková výška u psů  je 62-68 cm a u fen 57-64 cm. Hmotnost se nejčastěji pohybuje mezi 25 a 35 kg.

Základní péče o psa

Výhodou Slovenského hrubosrstého ohaře je jeho naprostá nenáročnost v péči o srst. Celoroční držení venku mu nečiní žádné problémy. V takovém případě je ale nutností dostatečný čas, věnovaný tomuto velmi kontaktnímu psu. Vzhledem k jeho temperamentu vyžaduje poměrně hodně pohybu a aktivit ve společnosti svého páníčka.

Historie plemene 

Slovenský hrubosrstý ohař vznikl (ostatně jak napovídá i jeho název) na území dnešního Slovenska.  V chovu českých fousků a výmarských ohařů se občas vyskytli jedinci hrubosrstí, s šedým zbarvením. Takovéto zvíře bylo považováno za nestandardní. Slovenským chovatelům se ale zalíbili. A ve 40. letech 20. století začali se systematickým vyhledáváním takovýchto psů a s jejich vzájemným křížením. Chovu tohoto nového plemene se intenzivně věnoval slovenský kynolog pan Koloman Slimák. Při vývoji nového plemene se uplatnila původní plemena - výmarský ohař a český fousek a přikřížen byl i německý krátkosrstý ohař.

Více informací o plemeni Slovenský hrubosrstý ohař