Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Sheltie,Šeltie - Šetlandský ovčák

Více informací o plemeni Sheltie,Šeltie - Šetlandský ovčák

Inzeráty plemene Sheltie,Šeltie - Šetlandský ovčák

Pro plemeno Sheltie,Šeltie - Šetlandský ovčák není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Sheltie,Šeltie - Šetlandský ovčák

Sheltie,Šeltie - Šetlandský ovčák

Charakteristika plemene

Šeltie je navenek menší provedení kolie, přitom je ale silná a houževnatá. Je rodinným psem tělem i duší. Svou povahou jsou inteligentní, dobromyslné (někdy mazané), přítulné, poslušné, odvážné, živé, temperamentní, veselé, citlivé, pozorné a velmi bdělé. K cizím lidem se chovají spíše zdrženlivě, což však nesmíme zaměňovat s bázlivostí. Mnohdy bývají uštěkané, ale vše se dá zvládnout se správnou výchovou. Šeltie se chová snadno, je nenáročná a nevyžaduje složitou péči. Lze je dobře chovat i v bytě v poschodí. Šeltie je ráda i v přírodě. Jsou věrné svému pánovi a jeho rodině. Typické pro ni je, že svou paničku nebo páníčka sleduje na krok a pokud má někdo šeltií více, táhne se za ním celé "stádo šeltií".

Jak vzniklo plemeno šeltie (sheltie)

Pochází, jak její jméno napovídá, ze Shetlandských ostrovů. Při vzniku plemene se poměrně jistě křížili špic a King Charles Spaniel. Úkolem šeltie bylo hlídat zakrslé šetlandské ovce a malá stáda dobytka. Šeltie jsou známé přibližně od roku 1840. Do křížení byly dříve zapojeny i kolie, aby se získaly šeltie, které jim budou co nejvíce podobné. Přibližně na přelomu století obrátila pozornost na šeltii i široká veřejnost. Jako uznané psí plemeno pak byla k vidění roku 1909 na výstavě psů v Anglii. Poté se těšila stále větší oblibě. Mezitím získala u nás stále rostoucí okruh svých obdivovatelů.

Výchova

Výchova šeltie není obtížná, ráda učí a je zaměstnaná. Má velkou výdrž a je poměrně odolná. Je velice úspěšná v různých psích sportech (poslušnost, agility, tanec se psem, záchranářský výcvik, všestranný výcvik).

Jak si rozumí šeltie s jinými domácími zvířaty?

Díky své povaze ovčáckého psa není šeltie vůči ostatním zvířatům agresivní, ani není náruživým lovcem. Chová se ve styku s ostatními zvířaty spíše opatrně. Většinou žijí v domácnosti bezporoblémově s kočkami a králíky. Ani koně, ovce či slepice nejsou problémem, pokud patří k domu.

Šeltie a děti

Šeltie, která vyrůstá s dětmi, je nejlepším kamarádem a ochráncem. Ve vztahu k dětem je klidná a trpělivá. Její způsob hraní je spíše opatrný než divoký. Děti mohou šeltii snadno vést na vodítku. Jestliže děti nezná, protože žije jen s dospělými, mohou jí být děti nepříjemné a mohou se jim vyhýbat velkým obloukem. Děti se chovají jinak než dospělí - skáčou, jsou hlasité, hází hračkami kolem sebe, šermují klacky. To všechno může šeltii, není-li na děti zvyklá, vyvést z míry. Nebude sice agresivní, ale bude se držet v povzdálí nebo se tiše stáhne do vedlejší místnosti.

 

Více informací o plemeni Sheltie,Šeltie - Šetlandský ovčák