Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Šarplaninský pastevecký pes

Více informací o plemeni Šarplaninský pastevecký pes

Inzeráty plemene Šarplaninský pastevecký pes

Štěně šarplanince - poslední pejsek

Štěně šarplanince - poslední pejsek

K odběru je poslední pejsek z vrhu \"A\" chovatelské stanice z Galgemuehle. Štěně je z velmi kvalitního spojení Osman Mat Ště-Kot North (o. Cer Sapo Suvodo, m. šampionka, světová vítězka, klubová vítězka atd. Wera Mera Ště-Kot North) a šampionka, národní vítězka atd. Akira z Terky (o. grandšampion, vítěz evropské speciálky atd. Oleon Ště-Kot North a m. grandšampionka Valjana Ště-Kot North). V linii matky zcela negativní DKK (rodiče Akiry, její i jejich sourozenci), v linii otce: Mat 1/1 (rentgen až ve čtyřech letech), jeho otec Cer 1/1, Wera 0/0, její rodiče zcela negativní. Vlohy pro velmi vyrovnanou povahu (rodiče, prarodiče bonitační kód 0/X), výstavní a chovatelské předpoklady, výborná socializace.

Přidáno: 04.04.2015 23:51 | Šarplaninský pastevecký pes | Liberecký kraj

Štěňátka šarplaninského pasteveckého psa

Štěňátka šarplaninského pasteveckého psa

Krásní psi, vyrovnané povahy - tak se dají charakterizovat rodiče a předci štěňátek z chovatelské stanice z Galgenmuehle OTEC: Osman Mat Ště-Kot North (o. Cer Sapo Suvodo, m. šampionka, světová vítězka, klubová vítězka atd. Wera Mera Ště-Kot North) MATKA: šampionka, národní vítězka atd. Akira z Terky (o. grandšampion, vítěz evropské speciálky atd. Oleon Ště-Kot North a m. grandšampionka Valjana Ště-Kot North) V linii matky zcela negativní DKK (rodiče Akiry, její i jejich sourozenci) v linii otce: Mat 1/2 (rentgen až ve čtyřech letech), jeho otec Cer 1/1, Wera 0/0, její rodiče zcela negativní Předpoklad pro velmi vyrovnanou povahu (rodiče, prarodiče bonitační kód 0/X), Odchov v rodině - štěňátka budou velmi dobře socializovaná Odběr v dubnu

Přidáno: 28.02.2015 23:53 | Šarplaninský pastevecký pes | Liberecký kraj

Více informací o plemeni Šarplaninský pastevecký pes

Šarplaninský pastevecký pes  (Jugoslovenski Ovcarski Pas - Sarplaninac)

Historie

Šarplaninský pastevecký pes, neboli šarplaninec, pochází ,jak název napovídá, z planiny Šar  nacházející se na území Balkánského poloostrova. Avšak sem se dostal typ velkého pasteveckého psa již mnohem dříve a to asi v době stěhování národů, kdy z Asie přicházely kmeny, které vlastnili mnoho odlišných druhů pasteveckých psů. Za jejich nejpůvodnějšího předka můžeme považovat tibetskou dogu, která nám svým vzhledem může vzdáleně připomínat pasteveckého psa. Ti, kteří se usadili na planině Šar však zůstali „izolováni“ od okolního světa. Tomu vděčíme za vznik nového plemene, které odolávalo horským podmínkám a splňovalo svou funkci naprosto spolehlivě. Oficiálně bylo plemeno uznáno roku 1939.

Povaha a využití plemene

Plemeno je rozvážného klidného a hrdého charakteru. I přes svou velikost a mohutnost se jedná a rychlé a živé plemeno. Svému vůdci je naprosto oddaný a špatně snáší jeho odloučení. Je to spolehlivý strážce svého teritoria, hodí se tedy jako pes hlídací. Vůči cizím bývá nedůvěřivý, avšak svého pána brání. Je velmi chápavý a rychle se učí.  Ve své domovině je využíván jako pes služební.

Vzhled plemene

Jedná se velké impozantní plemeno měřící asi 60 cm v kohoutku. Srst je dlouhá hustá vyskytující se v různých odstínech od bělavé až černou. Šarplaninec má dva typy srsti – jedna je kratší a jemnější hustá podsada a druhá je srst krycí, které je delší.

Péče

Velký důraz se musí klást hlavně na výchovu šarplanince. V rukou nezkušeného vůdce se z něj může stát neovladatelný pes. Výchova by však neměla být v žádném případě hrubá ale důsledná a citlivá. Díky své husté srsti může být držen celoročně venku. Plemeno vyžaduje aktivní využití, není dobré jej nechat zahálet. Ačkoli se jedná o dlouhosrsté plemeno jeho nároky na úpravu srsti nejsou přehnané. Jeho majitelem by měl být zkušený kynolog.

Více informací o plemeni Šarplaninský pastevecký pes