Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Šarpej

Inzeráty plemene: Šarpej

Popis plemene: Šarpej

Šarpej - Shar-Pei   (Chinese Fighting Dog)

Povaha plemene

Šarpej (Shar-Pei) je chytrý, nezávislý, hrdý, samostatný ale přítulný, hodný a chytrý pes. K majiteli se nepřivazuje. Je velmi dobrý hlídač a společník, má rád členy své rodiny, ale k cizím je útočný a bojovný.

Popis plemene

Základním znakem šarpeje (Shar-Pei) je volná kůže a plochá a široká lebka. Barva jeho krátké a hrubé srsti může být různá: černá, zlatá, červená, modrá, různé odstíny hnědé atd. Oči jsou tmavé mandlového tvaru. Uši má malé ve tvaru trojúhelníku, vzpřímené se špičkami ohnutými dopředu. Jazyk modře zbarvený prozrazuje jeho příbuznost s rasou čau čau. Středně dlouhý krk s volnou kůží je dobře posazený na plecích. Šarpej (Shar-Pei) má krátká, široká bedra a široký a hluboký hrudník. Ocas má silný, který se zužuje do špičky. Šarpej (Shar-Pei) ho nosí vysoko stočený nad hřbetem nebo po straně těla. Přední nohy má rovné a pevné, zadní svalnaté a silné. Na končetinách není svraštělá kůže. Šarpej (Shar-Pei) je vysoký 44 - 51 cm v kohoutku a váží 18 - 29,5 kg.

Základní péče o psa

Šarpej (Shar-Pei) není na péči náročný. Musíme se ale postarat o jeho kůži a její záhyby, aby byly čisté. Také se musí kontrolovat oči, aby nedošlo k vchlípení nebo vychlípení očního víčka. V tomto případě je nutný chirurgický zásah.

Historie plemene 

Šarpej pochází z Číny a první zmínky jsou pravděpodobně z let 206 před n.l. - 220 n.l.. V epoše dynastie Chan kolem roku 200 před n. l., byli psi podobní šarpej zobrazováni v různých dílech. Předpokládá se, že na počátku našeho letopočtu byli tito psi využíváni v Tibetu k obraně majetku díky jejich bojovným vlastnostem. Šarpej nebyl palácový pes, byl využíván k ochraně obydlí a stád čínskými vesničany. Ti mu také dali jméno šarpej (Shar-Pei), což znamená „Písková srst" a to díky vlastnostem srsti, která na dotek připomíná pískový papír. Šarpej (Shar-Pei) byl v Číně velmi oblíben a to až do roku 1947, kdy nástup komunistického režimu zavedl za chování těchto psů neúměrnou daň, z důvodu vysokého počtu lidí a nedostatku potravy pro zvířata. Toto plemeno se tak ocitlo na pokraji vyhynutí. V 70. letech pan Mango Lo vyvezl několik psů z Hongkongu do USA a tím toto plemeno zachránil. V roce 1979 se objevili první šarpejové (Shar-Pei) v Evropě v Německu. Do České republiky se první pes dostal v květnu 1986 a to z Dánska. Rok poté se narodilo prvních sedm štěňat. Do roku 1995 bylo v českých plemenných knihách zapsáno cca 2500 štěňat.

Charakteristika plemene: Šarpej

Federation Cynologique Internationale

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

 

FCI - Standard č. 309 / 09. 08. 1999 / D  Šarpej - Shar-Pei   (Chinese Fighting Dog)

Země původu: Čína

Patronát: F.C.I.

Datum publikace originálního platného standardu:​ 14. 04. 1999.

Použití: Lovecký a strážní pes.

Zařazení dle F.C.I.: Skupina 2    Pinčové a knírači, molosové, švýcarští salašničtí psi a příbuzná. plemena.Sekce 2.1    Molossové, dogovití psi. Bez pracovní zkoušky.

Krátké historické shrnutí

Toto čínské plemeno existuje v provinciích sousedících s jihočínským mořem již celá staletí. Původně pravděpodobně pochází z města Dialak v provincii Kwun Tung.

Celkový vzhled

Středně velký, živý, kompaktní pes s kvadratickou stavbou těla a krátkou partií beder. Kožní záhyby na mozkovně a kohoutku, malé uši a tlama podobná hrochovi mu propůjčují jedinečný vzhled. Psi jsou větší než feny.

Důležité poměry

Výška šarpeje od podložky ke kohoutku zhruba odpovídá délce jeho těla od ramenního kloubu k vrcholu sedací kosti. To platí zvláště o psech. Vzdálenost mezi nosní houbou a stopem odpovídá vzdálenosti mezi stopem a týlním hrbolem.

Povaha / Temperament

Klidná, nezávislá, věrná, láskyplná ke členům své rodiny.

Hlava

Spíše velká v poměru k tělu. Záhyby kůže na čele a na lících pokračují a tvoří lalok.

Mozkovna

Lebka: Plochá, široká.

Stop: Středně vyvinutý.

Obličejová část

Nosní houba: Velká a široká, přednostně černá, ale přípustná je jakákoliv barva, jež odpovídá barvě srsti. Nosní otvory široce otevřené.

Tlama: Charakteristická vlastnost plemene. Široká od nasazení až ke špičce tlamy, bez jakékoliv tendence k zužování. Pysky a horní část tlamy jsou dobře vyplněny. Záhyb silné kůže v nasazení nosní houby je přípustný.

Tlama: Jazyk, patro, dásně a pysky jsou přednostně modročerné. Růžově skvrnitý jazyk je přípustný. Jednotně růžově zbarvený jazyk je vysoce nežádoucí. U psů, jejichž barva srsti je vybledlá, je jazyk zbarven jednotně levandulově.

Čelisti / zuby: Silné čelisti s dokonalým nůžkovým skusem, přičemž horní řezáků v horní čelisti přesahuje bez mezery přes řadu řezáků v dolní čelisti a zuby stojí kolmo v čelistech. Dolní pysk nemá být natolik přehnaně masitý, aby tím byl ovlivněn zámek skusu.

Oči: Tmavé, mandlové barvy, se zachmuřeným výrazem. Světlejší barva duhovky je přípustná, pokud je barva srsti vybledlá. Zdravá funkce očí a očních víček nikdy nesmí být nepříznivě ovlivněna okolní kůží, vráskami nebo srstí. Jakákoliv známka podráždění očních bulv, spojivky nebo očních víček je vysoce nežádoucí. Bez entropia.

Uši: Velmi malé, spíše tlusté, tvaru rovnostranného trojúhelníka. Na špičce lehce zaoblené a vysoko na hlavě nasazené; špičky uší směřují k očím.

Nad očima jsou výrazně vpředu a široce nasazené a těsně přiléhají k lebce. Postavené uši jsou navýsost nežádoucí.

Krk

Střední délky, silný, dobře nasazený na plecích. Volná kůže na dolní straně krku by neměla být přehnaně vyvinutá.

Trup

U dospělých psů jsou kožní vrásky na těle navýsost nežádoucí kromě kohoutku a kořene ocasu, kde se tvoří mírné vrásky.

Horní linie z profilu: Za kohoutkem lehce pronesený, směrem k bedrům opět lehce stoupá.

Hřbet: Krátký, silný.

Partie beder: Krátká, široká, lehce klenutá.

Záď: Spíše plochá.

Hruď: Široká a hluboká. Hrudník dosahuje až k loktům;

Dolní linie:  Pod partií beder lehce stoupá.

Ocas

Silný a kulatý u kořene, postupně se zužuje až k tenké špičce. Ocas je velmi vysoko nasazen a je charakteristickou vlastností plemena. Může být nesen vysoko a zahnutý, úzce stočený nebo nad hřbetem nebo k jedné straně zkřovený. Neúplný nebo zcela chybějící ocas je vysoce nežádoucí.

Končetiny

Hrudní končetiny

Hrudní končetiny jsou rovné, středně dlouhé a dobré síly kostí. Kůže hrudních končetin nevykazuje žádné vrásky.

Plece: Svalnaté, dobře šikmo uložené a dozadu skloněné.

Přední nadprstí: Poněkud šikmo postavené, silné a pružné.

Pánevní končetiny

Svalnaté, silné, středně zaúhlené. Běhy stojí kolmo k zemi a při pohledu zezadu jsou rovnoběžné. Záhyby kůže na stehnu, na lýtku a na zadním nadprstí a také zesílená kůže na hleznu jsou nežádoucí.

Hlezno: Hluboko nasazené.

Tlapy

Středně velké, kompaktní, ne rozevřené. Prsty jsou dobře klenuté. Bez paspárků na pánevních končetinách.

Pohyb / Chody

Přednostním způsobem pohybu tohoto plemene je klus. Pohyb je volný, harmonický a energický a aktivní, vpředu prostorný a se silným posunem zezadu. S rostoucí rychlostí mají tlapy sklon blížit se k myšlené ose těla. Strnulý pohyb je nežádoucí.

Osrstění

Srst

Charakteristická vlastnost plemene: Krátká, drsná a naježená. Srst je rovná a odstává od těla; na končetinách však většinou lépe přiléhá. Bez podsady. Délka srsti může být 1 až 2,5 cm. Nikdy není trimovaná.

Barva

Kromě bílé jsou všechny jednotné barvy přípustné. Ocas a zadní stana stehen jsou často zbarveny světleji. Tmavší odstín podél hřbetu a na uších je přípustný.

Výška a hmotnost

Výška v kohoutku

44 - 51 cm (17,5 až 20 palců).

Hmotnost

F.C.I. standard hmotnost neuvádí

Vady

Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

Těžké vady

Jakýkoliv jiný než nůžkový skus (jako přechodné opatření je přípustný lehký podkus).

Špičatá, úzká tlama.

Skvrnitý jazyk (kromě růžově skvrnitého jazyku).

Velké uši.

Nízko nasazený ocas.

Srst delší než 2,5 cm.

Vylučující vady

Agresivita nebo bojácnost.

Plochá obličejová část se silným podkusem; předkus.

Jednotně růžově zbarvený jazyk.

Vtočený vnitřní pysk, který brání správnému zámku skusu.

Kulaté, vypouklé oči. Entropium, ektropium.

Kožní záhyby nebo chlupy, které brání normální funkci očí.

Postavené uši.

Ztráta ocasu. Vrozené zkrácení ocasu.

Hluboké kožní záhyby na trupu (s výjimkou kohoutku a u kořene ocasu) a na končetinách.

Jiná než jednotná barva (albín, žíhaná, skvrnitá, tečkovaná, černá s tříslovou, zbarvení v podobě sedla).

 

Psi vykazující patrné psychické abnormality a nebo projevující vady chování musí být diskvalifikováni.

 

Pozn.: Psi musí vykazovat dvě očividně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

 

POZNÁMKA: Jakýkoliv umělý fyzický zásah na šarpejovi (zejména v oblasti pysků a očních víček) vylučuje psa z konkurence.

Inzeráty plemene: Šarpej