Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Saluki, Perský chrt

Inzeráty plemene: Saluki, Perský chrt

Popis plemene: Saluki, Perský chrt

Saluki - Perský chrt   (Saluki, Arabian Hound)

Saluki, saluka či perský chrt, je íránské psí plemeno vyšlechtěné pro lov gazel. Dnes je chován spíše jako společenský nebo dostihový pes.


Saluki má typickou chrtí postavu, je štíhlý, elegantní. Hlava je dlouhá, nesená vzpřímeně na dlouhém krku; čelní sklon mírný, uši svěšené. Hrudník je úzký, avšak hluboký, elegantní křivkou přechází ve vtažené břicho. Ocas je dlouhý, nízko nasazený a svěšený.

Kohoutková výška se obvykle pohybuje v rozmezí 60 a 70 cm, feny mohou být i menší. Srst je jemná a hladká. Vyskytují se dvě varianty: první (běžnější) s třásněmi na uších a opeřením na nohách a druhá zcela hladkosrstá. Barevnost se pohybuje od bílé přes zlatou, rezavou a černostříbrnou až k trikolorní (černá, bílá, tříslová). Oči a nos jsou tmavé.

Povaha
Jako ostatní chrti je saluki nezávislý, aristokratický pes se silným loveckým instinktem.Doma je klidný, k cizím lidem se chová odměřeně. Jiných psů si většinou nevšímá. Výchova perského chrta není snadná. Vyžaduje respekt k jeho povaze a mnoho trpělivosti.[zdroj?] Poslouchá jenom pokud to sám uzná za vhodné a nesnáší tvrdý výcvik. Nebývá však přehnaně vzdorovitý.

Saluki je rovněž vhodným plemenem pro psí dostihy a případně i lovecký výcvik (pro honicí psy). Může také běhat vedle kola.

Povaha plemene

Saluki je hrdý pes. Ke svému pánovi dokáže být milý, je mu oddaný, avšak k cizím osobám je odmítavý a netečný, ne však agresivní. Tento pes miluje děti. Saluki je psí aristokrat.

Popis saluki

Saluki je krátkosrsté plemeno. Jeho srst je hladká, hedvábná, delší je na uších, ocase a zadní straně nohou. Nohy má tento pes rovné a dlouhé se silnými svaly, což mu umožňuje vyvinout neobyčejnou rychlost při pronásledování kořisti. Zbarvení srsti hýří širokou barevnou škálou, jejichž kombinace je přípustná. Je zbarven od bílé, krémové a žluté, přes zlatavě červenou, červenou k šedé až po černou. Hlavu má úzkou a dlouhou, mezi ušima širokou. Oči má saluki tmavohnědé a velké. Uši přiléhají k hlavě jsou dlouhé, zavěšené, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Nos je černý nebo hnědý. Stavba těla je vyrovnaná, tělo dlouhé, břicho vtažené. Ocas má saluki nízko nasazený, dlouhý a pokrytý dlouhou měkkou srstí, která se zvláště ke konci ocasu zhušťuje. Chůze je lehká a elegantní.Váha těchto psů se by se měla pohybovat od 14 do 25 kg, výška je v kohoutku od 58 do 71 cm. Fenka je samozřejmě menší.

Základní péče o psa

 Potřebuje tedy citlivý přístup. Je pro něho důležitý pohyb ve volné přírodě, dlouhé procházky a fyzická zátěž, doma je pak pes klidný. Pravidelná kontrola a čištění očí a uší by mělo být pro chovatele samozřejmé. Obecně však nepotřebuje saluki žádnou mimořádnou péči.

Historie plemene Saluki

Saluki pochází z oblasti Blízkého východu, byl pojmenován podle města Saluki, které se nachází na jihu Arabského poloostrova. Uvádí se také (není to však historicky nijak doloženo), že název plemene saluki pochází ze jména královské rodiny Seleukidů, jejichž obrovská říše se rozkládala od Hindu až po střední moře. Byl vyšlechtěn především k lovu gazel. Využívali ho již kočovní beduíni. Tehdejší intenzivní provoz karavan se zasloužil o rozšíření plemene v celé říši, což nejlépe vysvětluje dnešní obrovskou oblast rozšíření saluki na celém středním východě. saluki je jedno z nejstarších psích plemen, což dokládají také jeho kresby, které byly objeveny již v egyptských středověkých hrobkách. Jako společníky je využívali faraoni pro jejich hrdou a jemnou povahu. Tito králové údajně podporovali chov psů s třásněmi dlouhé srsti. Vlastní chov začíná koncem 19. století. První saluki byli importováni do Anglie v roce 1840 a pod názvem perský chrt byli vystaveni jako kuriozita v zoologické zahradě v Regent's Parku. Anglickým kynologickým klubem je plemeno saluki uznáno roku 1922.

Charakteristika plemene: Saluki, Perský chrt

Federation Cynologique Internationale

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

FCI-Standard č.: 269 / 29. 11. 2000 / GB Saluki - Perský chrt   (Saluki, Arabian Hound)

Země původu: Střední východ / patronát FUNKCI.

Datum publikace originálního platného standardu:​  25.10.2000.

Použití: Lovecký a coursingový chrt.

Zařazení dle F.C.I.: Skupina 10 Chrti. Sekce 1 Dlouhosrstí chrti a chrti s praporci. Bez pracovních zkoušek.

Krátké historické shrnutí

Saluki se liší co do typu a tato variabilita je žádoucí a typická pro plemeno.  Důvodem této variability je zvláštní místo, které saluki zaujímají v arabských tradicích a ohromná velikost Středního východu, kde se saluki používají již tisíce let jako lovečtí psi.  Původně choval každý kmen saluki nejvhodnější k lovu určité zvěře na území, které kmen obýval, ale podle tradic Středního východu se saluki neprodávaly ani nekupovaly, ale byly darovány jako čestný dar.  V důsledku toho pocházeli psi darovaní Evropanům a přivezení do Evropy z širokého spektra různých terénů a klimatických podmínek a podle toho byli také odlišní.  Britský standard z roku 1923 byl prvním oficiálním evropským standardem plemena saluki a byl sepsán tak, aby pokrýval všechny tyto původní typy saluki.

Celkový vzhled

Celkový vzhled psů tohoto plemena musí půspobit dojmem  elegance a harmonice a také velké rychlosti a vytrbvalosti spojené se silou a činorodostí.

Hladkosrstá varieta: ve všech bodech shodná s dlouhosrstou varietou jen s tím rozdílem, že srst je bez praporců.

Důležité poměry

Délka trupu (od vrcholku plecí až po vrchol sedací kosti) zhruba odpovídá kohoutkové výšce, třebaže psi často působí dojmem, že jsou delší, než ve skutečnosti opravdu jsou.

Povaha / Temperament

Rezervovaný k cizím osobám, ale není nervózní ani agresivní.  Důstojný, inteligentní a nezávislý.

Hlava

Dlouhá, štíhlá, celkově působící dojmem elegance.

Lebeční část

Mozkovna: Přiměřeně široká mezi ušima, ale není klenutá.

Stop: Není výrazný.

Obličejová část

Nosní houba: Černá nebo játrově hnědá.

Čelisti / zuby:  Zuby a čelisti jsou silné, s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem.

Oči: Tmavé až oříškově hnědé, jasné, velké a oválné, ale ne vystupující.  Výraz musí být důstojný a mírný s věrnýma očima hledícíma do dálky.

Uši: Dlouhé a pokryté dlouhou hedvábnou srstí. Nasazeny vysoko, pohyblivé, visící těsně u hlavy.

Krk

Dlouhý, ohebný, dobře osvalený.

Trup

Hřbet: Poměrně široký.

Bedra: Mírně klenutá a dobře osvalená.

Záď: Široce od sebe posazené kyčelní kosti.

Hrudník: Hluboký, dlouhý a přiměřeně štíhlý.  Žebra nejsou sudovitě klenutá ani plochá.

Dolní linie: Dobře vtažená.

Ocas

Dlouhý, nízko nasazený a nesený v přirozeném oblouku, s dobrými praporci na spodní straně, s dlouhou hedvábnou srstí, která však není huňatá.

U dospělých psů není nesen nad horní linií s výjimkou případů, kdy si pes hraje.  Špička dosahuje nejméně k vrcholku hlezna (pata).

Končetiny

Hrudní končetiny

Plece: dobře šikmo dozadu uložené, dobře osvalené, ale ne těžkopádné.

Nadloktí: Zhruba stejné délky jako lopatka a spojené s lopatkou v dobrém úhlu.

Předloktí: Dlouhé a rovné od loktu po zápěstí.

Nadprstí: Silné a pružné, mírně skloněné.

Přední tlapky: Tlapky střední délky, prsty dlouhé a dobře klenuté, ne rozevřené, ale současně ne kočičí. Tlapky jsou silné a současně pružné. Mezi prsty osrstěné.

Pánevní končetiny

Silné, vyzařující sílu ve cvalu i skoku.

Stehna a lýtka: Dobře vyvinutá.

Kolena: Středně zaúhlená.

Hlezna: Nízko postavená.

Zadní tlapky: Podobají se předním tlapkám.

Pohyb / Chody

Hladký, pružný a plynulý klus bez námahy.  Lehký, vysoký, vykazující velký dosah vpředu a odpovídající posun zezadu, ne však povznesený ani těžkopádný.

Osrstění

Srst

Hladká a měkká srst hedvábné textury, s praporci na končetinách a na zadní straně stehen. Dospělí psi mohou mít bohatší osrstění na hrdle, štěňata mají měkké, mírně delší osrstění na stehnech a plecích.  Hladkosrstá varieta nemá žádné praporce.

Barva

Každá barva a barevná kombinace je přípustná.  Žíhání je nežádoucí.

Výška a hmotnost

Výška v kohoutku

Psi v průměru 58 – 71 cm (23 – 28 palců); 

feny přiměřeně méně.

Vady

Jakákoliv odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Pozn.: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

 

Inzeráty plemene: Saluki, Perský chrt