Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Saluki, Perský chrt

Více informací o plemeni Saluki, Perský chrt

Inzeráty plemene Saluki, Perský chrt

Pro plemeno Saluki, Perský chrt není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Saluki, Perský chrt

Saluki - Perský chrt   (Saluki, Arabian Hound)

Saluki, saluka či perský chrt, je íránské psí plemeno vyšlechtěné pro lov gazel. Dnes je chován spíše jako společenský nebo dostihový pes.


Saluki má typickou chrtí postavu, je štíhlý, elegantní. Hlava je dlouhá, nesená vzpřímeně na dlouhém krku; čelní sklon mírný, uši svěšené. Hrudník je úzký, avšak hluboký, elegantní křivkou přechází ve vtažené břicho. Ocas je dlouhý, nízko nasazený a svěšený.

Kohoutková výška se obvykle pohybuje v rozmezí 60 a 70 cm, feny mohou být i menší. Srst je jemná a hladká. Vyskytují se dvě varianty: první (běžnější) s třásněmi na uších a opeřením na nohách a druhá zcela hladkosrstá. Barevnost se pohybuje od bílé přes zlatou, rezavou a černostříbrnou až k trikolorní (černá, bílá, tříslová). Oči a nos jsou tmavé.

Povaha
Jako ostatní chrti je saluki nezávislý, aristokratický pes se silným loveckým instinktem.Doma je klidný, k cizím lidem se chová odměřeně. Jiných psů si většinou nevšímá. Výchova perského chrta není snadná. Vyžaduje respekt k jeho povaze a mnoho trpělivosti.[zdroj?] Poslouchá jenom pokud to sám uzná za vhodné a nesnáší tvrdý výcvik. Nebývá však přehnaně vzdorovitý.

Saluki je rovněž vhodným plemenem pro psí dostihy a případně i lovecký výcvik (pro honicí psy). Může také běhat vedle kola.

Povaha plemene

Saluki je hrdý pes. Ke svému pánovi dokáže být milý, je mu oddaný, avšak k cizím osobám je odmítavý a netečný, ne však agresivní. Tento pes miluje děti. Saluki je psí aristokrat.

Popis saluki

Saluki je krátkosrsté plemeno. Jeho srst je hladká, hedvábná, delší je na uších, ocase a zadní straně nohou. Nohy má tento pes rovné a dlouhé se silnými svaly, což mu umožňuje vyvinout neobyčejnou rychlost při pronásledování kořisti. Zbarvení srsti hýří širokou barevnou škálou, jejichž kombinace je přípustná. Je zbarven od bílé, krémové a žluté, přes zlatavě červenou, červenou k šedé až po černou. Hlavu má úzkou a dlouhou, mezi ušima širokou. Oči má saluki tmavohnědé a velké. Uši přiléhají k hlavě jsou dlouhé, zavěšené, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Nos je černý nebo hnědý. Stavba těla je vyrovnaná, tělo dlouhé, břicho vtažené. Ocas má saluki nízko nasazený, dlouhý a pokrytý dlouhou měkkou srstí, která se zvláště ke konci ocasu zhušťuje. Chůze je lehká a elegantní.Váha těchto psů se by se měla pohybovat od 14 do 25 kg, výška je v kohoutku od 58 do 71 cm. Fenka je samozřejmě menší.

Základní péče o psa

 Potřebuje tedy citlivý přístup. Je pro něho důležitý pohyb ve volné přírodě, dlouhé procházky a fyzická zátěž, doma je pak pes klidný. Pravidelná kontrola a čištění očí a uší by mělo být pro chovatele samozřejmé. Obecně však nepotřebuje saluki žádnou mimořádnou péči.

Historie plemene Saluki

Saluki pochází z oblasti Blízkého východu, byl pojmenován podle města Saluki, které se nachází na jihu Arabského poloostrova. Uvádí se také (není to však historicky nijak doloženo), že název plemene saluki pochází ze jména královské rodiny Seleukidů, jejichž obrovská říše se rozkládala od Hindu až po střední moře. Byl vyšlechtěn především k lovu gazel. Využívali ho již kočovní beduíni. Tehdejší intenzivní provoz karavan se zasloužil o rozšíření plemene v celé říši, což nejlépe vysvětluje dnešní obrovskou oblast rozšíření saluki na celém středním východě. saluki je jedno z nejstarších psích plemen, což dokládají také jeho kresby, které byly objeveny již v egyptských středověkých hrobkách. Jako společníky je využívali faraoni pro jejich hrdou a jemnou povahu. Tito králové údajně podporovali chov psů s třásněmi dlouhé srsti. Vlastní chov začíná koncem 19. století. První saluki byli importováni do Anglie v roce 1840 a pod názvem perský chrt byli vystaveni jako kuriozita v zoologické zahradě v Regent's Parku. Anglickým kynologickým klubem je plemeno saluki uznáno roku 1922.

Více informací o plemeni Saluki, Perský chrt