Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Ruskoevropská lajka

Více informací o plemeni Ruskoevropská lajka

Inzeráty plemene Ruskoevropská lajka

Pro plemeno Ruskoevropská lajka není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Ruskoevropská lajka

Ruskoevropská lajka (Russko-Evropejskaja Lajka)

Úvod

Lajky v České republice rozhodně nepatří mezi plemena rozšířená a známá. Jejich chovem se zabývá pouze úzký okruh zájemců. Na našem knižním trhu neexistuje žádná monografie tohoto plemene, ve velkých obrazových encyklopediích ze zahraničí o nich bývá pouze okrajová zmínka.
Lajka se stala celosvětově známou jako první živý tvor ve vesmíru. Šlo o let Sputniku 2, který startoval 3. listopadu 1957. Družice měla hmotnost 508,3 kg a kromě přístrojů zde byla i hermetická kabina s Lajkou. Předem však podotýkám, že se podle dochovaných fotografií určitě nemohlo jednat o západosibiřskou lajku. Podle obrázků to mohla být o mnoho menší lajka rusko-evropská, ale spíše se jednalo o křížence neznámého původu. 

Historie plemene

Ruskoevropská lajka je plemeno, které bylo vyšlechtěno v 19. století. Vznikl křížením karelského medvědího psa s různými typy lajek (archangelskou, udmuritskou, komijskou..). Původně se využíval jako pracovní pes a to především k loveckým účelům. V současné době se také využívá jako lovecký pes a zároveň se chová jako společník.

Popis plemene

Ruskoevropská lajka je středně velký, silný a velmi dobře osvalený pes. Je to živý a aktivní pes, který potřebuje pravidelný pohyb a pravidelnou velkou zátěž a není vhodné ho chovat v městském bytě. Ruskoevropská lajka je neohroženým lovcem a často bývá agresivní, proto to není vhodný pes k dětem. Také se těžko snáší s ostatními psy. Jeho srst je tvrdá, rovná a má velmi hustou podsadu a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Anglický název: Lajka Russko

Zkratka používaná v ČR: REL

 

Více informací o plemeni Ruskoevropská lajka