Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Rumunský karpatin/Rumunský karpatský ovčák

Více informací o plemeni Rumunský karpatin/Rumunský karpatský ovčák

Inzeráty plemene Rumunský karpatin/Rumunský karpatský ovčák

Pro plemeno Rumunský karpatin/Rumunský karpatský ovčák není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Rumunský karpatin/Rumunský karpatský ovčák

Rumunský karpatský ovčák     (Ciobănesc Românesc Carpatin)

Povaha plemene 

Rumunský karpatský ovčák je od přírody stvořen k tomu být hlídačem. Je odvážný, instinktivní a vyznačuje se naprostou oddaností pánovi. Jedná se o důstojného, klidného a vyrovnaného psa vhodného pro hlídání stáda, ale i velmi dobře se může stát pouze vaším společníkem.

Popis plemene

Karpatský ovčák je poměrně velký pes, který však není těžký, tudíž se jedná o psa s velmi dobrou pohyblivostí. Trup má obdélníkový rámec, záda jsou široká a hrudník má karpatský ovčák prostorný a hluboký. Ocas má huňatý s bohatou srstí, v klidu je nesen nízko a lehce zahnutě, v afektu je pak nesen vzhůru. Charakteristická barva u karpatského ovčáka je světle plavá překrytá různými odstíny šedé. Často má pes světlejší boky a záda naopak tmavší. Mohou se najít i jedinci, kteří mají bílé znaky, které však nebývají ve zbarvení dominující. U tohoto plemene je výrazný pohlavní dimorfismus, kdy pes je výrazní vyšší a silnější než fena. Pes by měl být v kohoutku ideálně vysoký 65 – 73 cm a fena 59 – 67 cm.

Základní péče o psa

Srst karpatského ovčáka je hrubá, hustá a rovná. Podsada je také hustá a je měkká. Kromě hlavy a přední strany končetin, kde je srst krátká a přiléhavá, je na celém těle středně dlouhá srst. Na krku, zadní straně končetin a na ocasu je srst delší. Vzhledem k druhu srsti je psa potřeba aspoň obden kartáčovat. Jelikož se jedná o psa, který je obvykle využíván jako hlídač stáda, je zvyklý na poměrně hodně pohybu, a proto bude vděčný za čas, který s ním strávíte na procházkách. Toto plemeno je značně oddané svému pánovi a je tedy rád, když s ním trávíte mnoho svého času.

Historie plemene 

Rumunský karpatský ovčák byl vyšlechtěný z původních plemen, která se nacházela v karpatsko-dunajské oblasti. Velmi dlouho byla základním kritériem šlechtění užitečnost psa, díky čemuž si tuto povahu plemeno zachovalo dodnes. Jak bylo zmíněno výše, první standard byl vytvořen v roce 1934 Národním zootechnickým institutem. Tento standard byl poté upraven Rumunskou kynologickou asociací v letech 1982, 1999 a 2001. Technická komise Rumunské kynologické asociace nakonec 30. 3. 2002 přizpůsobila a pozměnila standard tak, aby odpovídal vzoru FCI, který byl následně odsouhlasen v Jeruzalémě.

 

Více informací o plemeni Rumunský karpatin/Rumunský karpatský ovčák