Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Portugalský vodní pes

Inzeráty plemene: Portugalský vodní pes

Popis plemene: Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes   (porti, Cao de agua Portugués, Portuguese Water Dog)

Povaha plemene

Portugalský vodní pes je přátelský, nadprůměrně inteligentní a pracovitý. Velmi se hodí do rodin s dětmi, které miluje, navíc je zcela nekonfliktní vůči ostatním zvířecím členům domácnosti. Portugalský vodní pes je poslušný a oddaný, ale dokáže být mazaný a velmi samostatný - má rád svobodu. Výchova vyžaduje důslednost a pevnou ruku, aby bylo jasné, kdo je pánem. Portugalský vodní pes má vynikající zrak a čich. Miluje vodu a s obrovskou radostí svému majiteli aportuje předměty. Je to všestranný pes vhodný pro sport (obratnost) i profesionální kynologii (obrana, stopování, lovecký, záchranářský výcvik). Díky láskyplnému vztahu k lidem je využíván také v canisterapii.

Popis plemene

Portugalský vodní pes je mohutný pes s inteligentním a milým výrazem. Psi měří v kohoutku 50 až 57 cm, optimum je 54 cm, fena 43 až 52 cm, optimum je 46 cm. Váží 19 až 25 kg, fena 16 až 22 kg. Dvě varianty srsti (curly coat - kudrnatá a wavy coat - vlnitá) se chovají dohromady. Srst je bez podsady a nelíná, takže porti je vhodný do rodin astmatiků a alergiků. Nejčastější barevné kombinace jsou černá, černo-bílá a hnědo-bílá. Je to zdravé plemeno, které se dožívá cca 12 až 14 let.

Základní péče o psa

Portugalský vodní pes je plný energie a potřebuje ji nějak uplatnit. Pokud mu majitel není schopen zajistit dostatečné vyžití, postará se o zábavu sám, což může být velmi nevítané. Proto je pro něj ideální účast na sportovních trénincích a soutěžích (např. agility či flyball). Srst portugalského vodního psa vyžaduje pravidelné čištění a kartáčování. Je potřeba vytrhávat hustou srst ze zvukovodu. Pro výstavní účely je určen tzv. lví střih (jako u pudlů), kdy se ostříhá obličej a celá zadní polovina těla. V Americe je oblíbený tzv. retriever střih (working retriever clip), při němž se srst zkracuje rovnoměrně po celém těle.

Historie plemene

Portugalský vodní pes je dle některých pramenů praotcem všech vodních psů a retrívrů. Na území Portugalska se prý vyskytoval již před n.l. Jeho existence je ovšem písemně doložena až v 11. století n. l. Byl to užitečný pomocník rybářů a jejich rodin. Výborný plavec a potápěč asistoval při rybolovu, uvízlé a vyklouzlé ryby nosil do loďky, vytahoval sítě, předával zprávy, bránil rybáře a jeho rodinu před nepřáteli, zachraňoval tonoucí. Technický pokrok zapříčinil snížení jeho stavu - moderní způsoby rybolovu již tohoto šikovného pomocníka nepotřebovaly. Odliv přízně přežil díky loďařskému magnátu Vasco Bensaudovi, který ve 30. letech 20. století ve své stanici Algarbiorum shromáždil několik typických jedinců a definoval standard plemene, čímž položil základy jeho moderního chovu. Ve Spojených státech amerických se první portugalský vodní pes narodil v roce 1960. Díky přátelské povaze i nevšednímu vzezření si nalézal stále více příznivců, takže je dnes poměrně běžným plemenem s širokou chovatelskou základnou.

Charakteristika plemene: Portugalský vodní pes

Federation Cynologique Internationale

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

Standard F.C.I. č.: 37/ 22.01.1999/F    Portugalský vodní pes  (Cao de Aqua Portugues)

Původ:  Portugalsko

Datum zveřejnění platného standardu:  09.12.1966

Použití: je to vynikající plavec a potápěč, je to nenahraditelný pomocník rybářů, kterým

prokazuje nesčetné služby nejen při rybolovu, ale rovněž jako hlídač jejich člunů a jejich majetku. Když se jeho pán věnuje rybolovu, pozorně sleduje jeho činnost a spontánně se vrhá do vody a potápí se, jakmile je to třeba, aby dostihl a přinesl rybu, která uniká. Když se síť protrhne anebo se uvolní lano, aktivně pomáhá. Tento pes je rovněž využíván k udržování spojení mezi člunem a břehem nebo opačně, a to i v případě, že se jedná o velké vzdálenosti.

 

Zařazení dle F.C.I.: Skupina 8   přinašeči zvěře, lovečtí slidiči, vodní psi. Sekce 3 vodní psi.  Nepodléhá pracovní zkoušce.

Krátký výtah z historie

Toto plemeno existovalo na portugalském pobřeží již odedávna. Dnes, v návaznosti na modernizaci způsobů rybolovu, se již objevuje jen v provincii Algarve , kterou lze považovat za kolébku současné populace. Jelikož se tito psi vyskytovali po celé délce portugalského pobřeží již odedávna, lze toto plemeno považovat za původní, autochtonní portugalskou rasu.

Celkový vzhled

je to středně velký pes, kvadratického rámce, brakoidního typu. Jeho proporce působí harmonicky, vyváženě, je silný a svalnatý. Jeho osvalení, které se vyvíjelo v návaznosti na neustálé plavání, je mohutné.

Použití/Povaha

je to pes temperamentní, pracovitý, hrdý, ostrý, nenáročný a odolný vůči únavě. Jeho výraz je přísný, jeho pohled je živý a pronikavý. Má výborný zrak a dobrý čich. Je výjimečně inteligentní, chápavý a snadno cvičitelný, s radostí plní všechny pokyny svého pána.

Hlava   

vyvážených proporcí, silná a široká.

Část mozková

Mozkovna: při bočním pohledu je o něco delší než čenichová partie; je klenutá, nejvýrazněji v oblasti týlního hrbolu, který je zřetelný. Při pohledu zepředu je temeno klenuté a má uprostřed patrnou rýhu. Dělicí rýha pokračuje šípovitě až do dvou třetin délky temene. Nadočnicové oblouky jsou vystouplé.

Stop: je výrazný; je mírně za spojnicí vnitřních očních koutků.

Část obličejová

Nosní houba: je široká, nozdry jsou otevřené a dobře pigmentované. Černé u psů s černou srstí, bílých nebo černobílých, u hnědých barva nosu odpovídá odstínu srsti. Nos nikdy nesmí mít masovou barvu.

Čenichová partie: je užší v oblasti nosní houby, než v místě, kde vychází z lící.

Pysky: jsou silné, zvláště horní; koutek není viditelný. Sliznice (patro, pod jazykem, dásně) jsou černé.

Čelisti/Zuby: čelisti jsou silné, zuby s normálním skusem. Nejsou stlačené. Špičáky jsou silné a dobře vyvinuté.

Oči: jsou střední velikosti, dobře uložené, kulaté, správně umístěné a mírně šikmé. Duhovka je černá nebo hnědá. Oční víčka, která jsou tvořená jemnou kůží, jsou černě orámovaná. Spojivky nejsou vidět.

Uši:  jsou zavěšené nad linií očí, nesené svěšené podle hlavy, zadní okraj poněkud odstává. Jsou tenké, mají tvar srdce; jejich spodní konec nesmí dosahovat až pod hrdlo.

Krk

je rovný, krátký, oblý, svalnatý, dobře vsazený mezi lopatky, pyšně nesený; nemá ani kožní řasy, ani lalok.

Tělo  

Kohoutek: je široký a nevýrazný.

Hřbet: rovný, krátký, široký a svalnatý.

Bedra: krátká a správně svázaná se zádí.

Zádˇ: dobře postavená, mírně skloněná; kyčelní hrboly jsou symetrické a nezřetelné.

Hrudník: široký a hluboký, dosahující až k lokti, žebra jsou dlouhá a klenutá, dodávající hrudníku dostatečný objem.

Břicho: není příliš velké, je elegantně utvářené.

Ocas    

nekupírovaný. Silný u kořene, zeštíhlující ke špičce. Je nesen středně vysoko; délkou nesmí přesahovat hlezenní kloub. Je-li pes vzrušený, nese jej stočený do prstence; takto nesený nesmí přesahovat přes polovinu beder. Ocas je výtečný pomocník při plavání a potápění.

Končetiny

Postoj: postoj hrudních i pánevních končetin je kolmý; připouští se metakarpus mírně ohnutý a metatarsus mírně šikmo dopředu postavený.

Hrudní končetiny

silné a rovné.

Lopatky: při bočním pohledu je patrné, že lopatky jsou šikmo uložené a velmi svalnaté.

Rámě:     silné, střední délky.; jsou rovnoběžná se střední osou těla.

Předloktí: dlouhé a svalnaté.

Karpus: silně vyvinuté kosti, širší zepředu než ze strany.

Metakarpus: silný a dlouhý.

Přední tlapka: je kulatá a plochá, prsty nejsou příliš klenuté ani moc dlouhé. Meziprstní blána dosahuje až téměř ke koncům prstů, je volná a bohatě osrstěná. Drápy jsou preferovány černé, ale v návaznosti na zbarvení srsti jsou přípustné bílé, rezavé nebo hnědé. Drápy se nedotýkají země. Střední polštářek je silný a tvrdý, ostatní polštářky jsou normální tloušťky.

Pánevní končetiny

rovné a velmi svalnaté.

Hýždě: dlouhé a svalnaté.

Stehna: silná, středně dlouhá, velmi svalnatá.

Podkolení: postavená rovnoběžně se střední osou těla.

Nohy: dlouhé a silně osvalené. Postavené rovnoběžně se střední osou těla. Mají správný skon zepředu dozadu. Klouby a šlachy jsou silné.

Hlezno: silné.

Metatarsus: dlouhý, bez paspárků.

Zadní tlapky: ve všech bodech stejné jako přední.

Pohyb

je prostorný; ne krátký krok, lehký a dobře kadencovaný klus, energický cval.

Osrstění

Srst

celý povrch těla je pokryt bohatou a odolnou srstí. Nemá podsadu. Jsou dva typy srsti: jedna varieta je dlouhá zvlněná srst, druhá je kratší a kudrnatá.Dlouhá srst je trochu lesklá a jemné konzistence. Kratší srst je hustá, bez lesku, s válcovitými kučerami. S výjimkou podpaží a tříselné řasy je celý povrch těla porostlý stejnou srstí. Srst tvoří na temeni chomáč zvlněné srsti u jedné variety, nebo kudrnatý u druhé. U dlouhosrsté variety je o něco delší srst na uších.

Barva

může být jednotné anebo složené. Jednobarevné je bílé, černé anebo hnědé v různých odstínech této barvy. Složené (skvrnité) zbarvení se skládá z bílé a černé nebo z bílé a hnědé. Bílé zbarvení není znakem albinismu, neboť nosní houba, orámování očí a sliznice jsou černě pigmentovány. U psů černých, bílých a černobílých má kůže modravý odstín. V případě, že je srst příliš dlouhá, stříhá se u těchto psů zadní polovina těla, čenich a ocas, na kterém však vždycky musí zůstat bambule srsti na konci. Tento způsob částečného střihu je charakteristický.

Výška a hmotnost

Kohoutková výška         

psi: od 50 do 57 cm, ideální výška je 54 cm

feny: od 43 do 52 cm, ideální výška je 46 cm

Hmotnost               

psi mezi 19 – 25 kg,

feny 16 – 22 kg.

Míry

Hlava          

délka mozkovny:  psi: 12,5 cm, feny: 11 cm

šířka mozkovny:  psi: 11  cm, feny: 9,5 cm

délka nosního hřbetu:  psi: 9 cm, feny: 7 cm

hrudník

obvod hrudníku: psi: 61 cm, feny: 56 cm

šířka hrudníku: psi: 15 cm, feny: 13 cm

výška hrudníku: psi: 21 cm, feny: 18 cm

horní linie   

délka trupu: psi: 45 cm, feny: 40 cm

šířka trupu:  psi 11,5 cm, feny: 10 cm

délka těla: psi: 51 cm, feny: 45 cm

 délka ocasu: psi: 32 cm, feny: 27 cm

Výška    

kohoutková: psi: 54  cm, feny: 45 cm

od země k lokti: psi: 29 cm, feny: 25 cm

záď: psi: 52 cm, feny: 46 cm

Vady

všechny odchylky od předešlého textu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Vylučující vady

Hlava: příliš dlouhá, příliš úzká, plochá, špičatá;

Nosní houba: částečně nebo zcela depigmetovaná

Čenichová partie: trychtýřovitá nebo špičatá

Čelisti: předkus, podkus

Oči: skvrnité duhovky, světlé oči, nestejně velké nebo rozdílné formy, příliš vystupující anebo příliš zapadlé

Uši: špatně zavěšené, příliš velké, příliš krátké, složené (zřasené)

Ocas: kupírovaný, od narození zakrnělý, bezocasost, tlustý ocas, spuštěný při práci nebo nesený rovně

Metatarsus: přítomnost paspárků

Zbarvení: albinismus; zbarvení jiné, než stanovené standardem

Výška: gigantismus, nanismus

Hluchota: vrozená či získaná


Pozn.: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Inzeráty plemene: Portugalský vodní pes