Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Portugalský podengo střední

Více informací o plemeni Portugalský podengo střední

Inzeráty plemene Portugalský podengo střední

Pro plemeno Portugalský podengo střední není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Portugalský podengo střední

Portugalský podengo střední ( medium)

Charakter portugalského podenga

Portugalský podengo je velmi živý a přátelský pes. Jsou nebojácní a bezproblémoví společníci. Dobře vychází s cizími lidmi, dětmi a nemají problém ani s většími psy. Rychle se přizpůsobí dané situaci, a proto se hodí i do městské zástavby. Podengo má velmi silně vyvinutý lovecký pud. Loví ve smečkách a k detekci zvířete používá zrak, sluch i čich. Zvěř umí sledovat i ve velmi náročném terénu a je odolný vůči nepřízni počasí.

Popis 

Portugalský podengo se vyskytuje ve třech velikostních rázech a dvou variantách osrstění (hladkosrstý, hrubosrstý).

Malý podengo dorůstá výšky 20 – 30 cm a váha se pohybuje okolo 4 – 5 kg.

Střední podengo má v kohoutku 40 – 55 cm a dosahuje váhy 16 – 20 kg.

Velký podengo je 55 – 70 cm vysoký a váha je okolo 30 kg.

Hlava podenga je tvaru čtyřbokého hranolu se širokou základnou, který se směrem k čenichu značně zužuje. Čenich je kratší než mozkovna, hřbet nosu má rovný profil zakončený tmavším nosem. Oči jsou menší, mírně šikmo postavené, jejich barva je v odstínech jantarové a medové. Trojúhelníkovité uši jsou delší než širší a nošeny jsou vztyčené. Tělo má mírně obdélníkovitý profil. Hruď je dobře osvalená. Záď je rovná, široká a přiměřeně dlouhá. Břicho je mírně vtažené. Ocas je nasazen poměrně vysoko, je silný a směrem ke špičce se zužuje. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Srst u hladkosrsté varianty je krátká a měkká. U hrubosrsté je delší a hrubší a na spodní čelisti tvoří vous. Zbarvení je žluté, plavé a to v různých odstínech s bílými znaky nebo i převažujícím bílým základem.

Péče o plemeno

Portugalský podengo není náročný na údržbu srsti, jen v době línání je třeba věnovat pozornost odstranění odumřelých chlupů. Výcvik tohoto plemene není náročný, poměrně rychle chápe. Je třeba stále myslet na jeho lovecké pudy a především trénovat povely ke mně a stůj. Podengo se hodí pro mnoho sportů např. agility, coursing a jiné. Je možné jej vést i lovecky.

Historie a původ plemene

První zmínky o tomto dnes národním plemeni Portugalska pochází z roku 1199.Postupem času se rozrůznil do tří velikostí a dvou rázů osrstění.

V dřívějších dobách byl používán k lovu a to především králíků, proto se mu také někdy přezdívá králičí pes. Velký podengo byl schopen štvát i vysokou zvěř nebo ulovit prase. Podenga pro lov využívala nejen šlechta, ale především malého používali i chudí lidé k lovu drobných hlodavců v domácnosti.  Dnes jsou s rozvojem zemědělství v Portugalsku tito lovečtí psi opomíjeni a velký podengo je dokonce na pokraji vyhynutí. O jeho záchranu se v Portugalsku snaží dvě chovatelské stanice. Mimo Portugalsko není toto plemeno příliš známé, výjimkou je malý podengo, který si pro svou nenáročnost i velikost našel více příznivců po celé Evropě. Do České republiky byla dovezena fena malého podenga roku 2003 a dnes již má za sebou několik vrhů.

Více informací o plemeni Portugalský podengo střední