Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Portugalský ovčák

Více informací o plemeni Portugalský ovčák

Inzeráty plemene Portugalský ovčák

Pro plemeno Portugalský ovčák není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Portugalský ovčák

Portugalský ovčák (Cao de Serra de Aires)

Povaha plemene

Portugalský ovčák je milý, přátelský a komunikativní pes. Vyznačuje se mírně nezávislou povahou, velkou aktivitou a chutí do práce. Své rodině jsou věrnými a starostlivými společníky.  K cizím lidem je nedůvěřivý, což z něj činí i vynikajícího hlídače. Je velmi poslušný a snadno se cvičí. S jinými psy se snáší velmi dobře, stejně tak s ostatními zvířaty v domácnosti. Je báječným společníkem pro děti. Není zbytečně agresivní, kouše, pokud je k tomu vyprovokován a jiné východisko není. Učí se velmi rychle, napodobuje to, co dělají ostatní, proto se mu někdy přezdívá pes - opice. Při výcviku je nutná důslednost. Portugalský ovčák potřebuje poměrně hodně pohybu. Při procházkách nemá potřebu utíkat, drží se na blízku svému pánu.

Popis 

Portugalský ovčák dorůstá výšky 45 - 55 cm, feny okolo 42 - 52 cm. Váha se pohybuje okolo 20 - 25 kg. V průměru se dožívá 12 - 13 let. Hlava je poměrně robustní, tlama je kratší než lebka. Uši mají trojúhelníkovitý tvar, jsou posazeny vysoko na hlavě a jsou svěšené. Kulaté oči mají tmavou barvu a živý a inteligentní výraz. Skus je nůžkový. Tělo je dlouhé a záda se mírně svažují. Ocas je nasazen vysoko a dosahuje k hleznům, v klidu je nošen dolů. Končetiny jsou rovné, pravidelně utvářené a dobře osvalené. Tlapky má kulaté. Srst je velmi dlouhá a může být mírně zvlněná. Na obličeji tvoří vousy a obočí. Oči jsou však stále viditelně. Zbarvení je srnčí, šedé, žluté, kaštanově hnědé či černé s pálením.

Péče o plemeno

Srst portugalského ovčáka je nutno pravidelně pročesávat a pečovat o ni. Často se tvoří plstnaté chuchvalce především na končetinách a břichu. Bradka a knír se velmi rychle špiní. Portugalský ovčák potřebuje velké množství pohybu a pracovního vyžití. Rád si hraje s míčkem či aportuje, proto je vhodným plemenem pro nejrůznější psí sporty. Ideální je pro něj dům s velkou zahradou. Tito psi rádi pobývají venku a nevadí jim nepřízeň počasí. Pokud jim bude zajištěna zateplená bouda, mohou být chováni celoročně venku.

Historie plemene

Plemeno vzniklo na počátku 19. století v Portugalsku. Pravděpodobně se jedná o potomka briardů dovezených hrabětem Castrem Guimaraesem s místními ovčáckými psy. Nejspíše byl do křížení zapojen i katalánský ovčák. V 70. letech minulého století téměř vyhynul, naštěstí se jej podařilo zachránit. Tito psi vždycky pomáhali na statcích a chránili a sháněli velká stáda dobytka. Jeho jméno v Portugalsku zní Cao de Serra de Aires. Mimo zemi svého původu není příliš znám.

 

Více informací o plemeni Portugalský ovčák