Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Portugalský ohař

Více informací o plemeni Portugalský ohař

Inzeráty plemene Portugalský ohař

Pro plemeno Portugalský ohař není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Portugalský ohař

Portugalský ohař  (Perdigueiro Português)

Charakteristika

je z pracovního hlediska typický představitel ohařů. Má vynikající nos, pevné, vrozené vystavování a ochotu aportovat zvěř. Plemeno je výborně ovladatelné, nemá v sobě zbrklost ani zlobu a je ochotné a také schopné pracovat v jakémkoliv prostředí a to i v těžkých podmínkách.

 

Článek z časopisu Myslivost 5/2012

Snad každý rok se v České republice objeví plemeno, které většina z nás doposud znala jen z obrázků. Mezi takové „rarity" patří i plemeno, které pochází z Pyrenejského poloostrova, které jsme u nás pokřtili na Portugalského ohaře a které v seznamu plemen na stránkách FCI najdeme pod názvem Perdigueiro Português nebo Portuguese Pointing Dog. Říká se o něm, že patří mezi nejstarší evropská plemena psů a že začátky jeho chovu je možné vysledovat až do V. století. Doložitelné písemné informace pocházejí ze XIV. století, z doby, kdy lov patřil k nejoblíbenější zábavě šlechty. Portugalští ohaři byli součástí každého slušného jihoevropského psince a majitelé byli velmi pyšní na vynikající pracovní schopnosti svých psů. Původně se plemeno nazývalo podengo de mostra a až později získalo svůj dnešní název - Perdigueiro Português. V portugalštině slovo perdigueiro označuje křepelku a název plemene tak vypovídá, na jakou zvěř se používalo. V XVII. století byl Portugalský ohař vyvezen do Velké Británie. Jeho povaha i zajímavý vzhled zaujaly chovatele do té míry, že jej použili při šlechtění několika nových plemen psů. Nevýraznější stopu asi portugalský ohař nechal u pointra. Ten, kdo si obě plemena porovná, najde určitou podobnost i dnes. Vidět je to dobře např. na fotografiích hlavy obou plemen.

Standard

Portugalský ohař má číslo standardu 187 a patří mezi ohaře a to ohaře menší velikosti. Kohoutková výška psů se pohybuje okolo 56 cm a fen okolo 52 cm. U psů uvádí standard váhu od 20 do 27 kg a u fen od 16 do 22 kg. Celkově působí Portugalský ohař mohutným, kompaktním, ale nikoliv hrubým dojmem. Je mrštný, vytrvalý a velmi odolný. Typickým plemenným znakem je hlava s výrazným stopem a prostornou mordou. Standard velmi často využívá při popisu jednotlivých tělních partií slovo „široký“. Široký je hřbet, široká jsou bedra a záď a široký je hrudník. Pohyb Portugalského ohaře je plynulý a vytrvalý. Nejčastěji využívá cval nebo lehký a prostorný klus. Velmi ceněná je schopnost plemene přizpůsobit pohyb terénu, ve kterém momentálně pracuje. Srst Portugalského ohaře je žlutá. Povoleny jsou všechny odstíny a povoleny jsou i bílé znaky na hlavě, hrudi a končetinách.

Charakteristika

Perdigueiro Português je z pracovního hlediska typický představitel ohařů. Má vynikající nos, pevné, vrozené vystavování a ochotu aportovat zvěř. Plemeno je výborně ovladatelné, nemá v sobě zbrklost ani zlobu a je ochotné a také schopné pracovat v jakémkoliv prostředí a to i v těžkých podmínkách.

 

 

 

Více informací o plemeni Portugalský ohař