Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Pointr

Inzeráty plemene: Pointr

Popis plemene: Pointr

Pointr   (English Pointer)

Povaha plemene

Pointr je často přezdíván králem loveckých psů, ale je vhodný i jako rodinný přítel. Je to pes ušlechtilé, jemné a laskavé povahy. Svému pánovi je oddán a má pěkný vztah k dětem. Je inteligentní a lehce cvičitelný. Pointr je bystrý pes, který je ochotný plnit páníčkovy rozkazy, dobře si pamatuje a umí své schopnosti rozvíjet. Je výborný komunikativní kamarád a zábavný společník. Je přirozeně sebevědomý a nebojácný, není agresivní. Jako lovecký pes se pointr projevuje mimořádně citlivými smysly, rychle reaguje na zápach. Je velmi rychlý, hbitý, neúnavný a temperamentní. Výborně si vede i na nejrůznějších psích soutěžích, vévodí v polním hledání. Při mimoloveckých aktivitách je skvělý v agility a svou povahou je vhodný na canisterapii. Pointr se průměrně dožívá 13 až 14 let.

Popis

Pointr je vyváženě stavěný elegantní hladkosrstý ohař, který zaujme hrdým a ušlechtilým držením těla. V kohoutku měří 63 až 69 cm, fena 61 až 66 cm. Váží mezi 20 až 30 kg. Tělo je kvadratického formátu, s hlubokým hrudníkem, krátkým a silným hřbetem. Končetiny jsou rovné, zadní hodně osvalené. Ocas je středně dlouhý, na konci se zužuje, je nesený horizontálně. Krk je dlouhý a svalnatý. Hlava má přiměřeně velkou mozkovnu i čenich. Stop je výrazný, linie nosu prohnutá. Oči má středně velké, hnědé, dodávající mu inteligentní bystrý výraz. Uši jsou vysoko nasazené a přiléhající k lícím. Srst má pointr krátkou, hladkou a pěkně lesklou. Zbarvení je povoleno jednobarevné - černé, plavé nebo kofeinové; dvoubarevné - černobílé, žlutobílé nebo červenobílé; i trojbarevné. U některých jednobarevných jedinců se mohou vyskytovat bílé skvrny na čenichu, koncích tlap, hrudníku a hrdle.

Základní péče o psa

Pointr nemá žádné zvláštní nároky. Srst stačí občas kartáčovat, především v době línání. Je vhodnější nechovat jej v bytě, i pes žijící venku by ale měl mít příjemný, teplý a měkký pelíšek, aby nedocházelo k otlakům. Pointr není zatížen genetickými vadami nebo nemocemi. Potřebuje dostatek pohybu, velký výběh nebo dlouhé procházky.

Historie plemene 

Pointr je jediný hladkosrstý ohař, který pochází z britských ostrovů. Vyšlechtěn byl v 18. století a pravděpodobně pochází ze španělských ohařů dovezených do Anglie. Ti byli údajně dále kříženi s italskými ohaři a foxhoundy. V současnosti je to plemeno rozšířené i za hranicemi Velké Británie a je velmi oblíbené.

Charakteristika plemene: Pointr

Federation Cynologique Internationale

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

Standard FCI č.: 1 /  23.11.2009 / F     Pointr Anglas  (English Pointer)

Původ:   Velká Británie

Datum zveřejnění platného standardu: 28.07.2009

Použití: stavěcí pes (ohař)

Zařazení dle F.C.I.: Skupina 7 psi stavěcí (ohaři). Sekce 2.1   stavěcí psi britští a irští, pointer. S pracovní zkouškou

Celkový vzhled

Pointer je harmonicky stavěný, celkově vyvážený. Působí dojmem síly a pružnosti. Jeho celkový profil je tvořen půvabnými křivkami.

Chování/povaha   

Aristokratické. Je aktivní a působí dojmem síly, odolnosti a rychlosti. Má dobrý charakter, vyrovnaou povahu.

Hlava

Část mozková

Mozkovna: je středně široká, ve správném poměru s délkou nosního hřbetu. Týlní hrbol je dobře patrný.

Stop: je výrazný.

Část obličejová

Nosní houba: je tmavě zbarvená, ale může být i světlejší v případě, že se jedná o zbarvení citrónově bílé. Je měkká a vlhká, nozdry jsou široké.

Nosní hřbet: je poněkud proláklý, končí v linii nodní houby, čímž vypadá nosní linie prohnutá. Pod očima je mírně vpadlý.

Pysky: jsou dobře vyvinuté, pružné.

Čelisti/zuby:  Čelisti jsou silné, mají perfektní nůžkový skus, pravidelný a kompletní, což značí, že horní řezáky těsně překrývají spodní a jsou správně postaveny v čelistech.

Líce: jařmové oblouky nejsou příliš vystupující.

Oči: jsou umístěny v poloviční vzdálenosti mezi týlním hrbolem a nosem. Jejich pohled je živý a dobrý (milý). Jsou oříškové nebo hnědé, v závislosti na zbarvení srsti. Nejsou ani ani vyvalené, ani vyplašené. Pohled není uhýbavý. Jejich ohraničení je tmavé, ale může být i světlejší v případě citrónově bílého zbarvení srsti.

Uši: jejich kůže je jemná. Jsou nasazené dost vysoko. Jsou zavěšené podle hlavy, jsou středně dlouhé. Na konci jsou mírně zašpičatělé.

Krk    

dlouhý, svalnatý, poněkud klenutý, dobře zasazený mezi lopatkami, nemá lalok (je suchý).

Tělo    

Bedra: silná, mohutně osvalená a mírně klenutá. Jsou krátká.

Hrudník: Přesně tak široký, jak je nezbytné, aby byl dostatečně prostorný ve sternální partii. Dosahuje do výšky loktů. Žebra jsou dosti klenutá, dostatečně vyvinutá směrem k zadní části hrudního koše, zkracují se postupně směrem k bedrům.

Ocas   

je středně dlouhý, u kořene silný, postupně zeštíhluje směrem ke špičce. Je dobře osrstěný přiléhavou srstí a je nesen v úrovni hřbetu, aniž by měl tendenci přetáčet se vzhůru. Když je pes v pohybu, ocas se pohybuje ze strany na stranu.

Končetiny

Hrudní končetiny

 Přední nohy od lokte až k zemi jsou rovné a pevné, se správně utvářenou kostrou. Kosti jsou zaoblené. Klouby jsou silné a zřetelné.

Lopatky: Dlouhé, šikmo uložené se sklonem k zádi.

Karpální kloub: Nevyčnívá z předního profilu nohy, tvoří nepatrný hrbolek na vnitřní straně.

Záprstí: je dost dlouhé, silné a pružné, s mírně šikmým sklonem.

Přední tlapky : tlapka je oválná; prsty jsou sevřené a správně klenuté, mají pevné polštářky.

Pánevní končetiny

Jsou velmi svalnaté.

Kyčle: kyčelní kosti jsou dobře uloženy a jsou patrné, ale nevyčnívají nad hřbetní linii.

Stehna: silně vyvinutá.

Kolenní kloub: Správně zaúhlený.

Podkolení: svalnatá.

Hlezna: rovná.

Zadní tlapky: tlapka je oválná; prsty jsou sevřené a správně klenuté, mají pevné polštářky

Pohyb / Chody

vyrovnaný. Pes v pohybu pokrývá hodně terénu (má prostorný pohyb). Akce vychází ze zadních nohou. Lokty nejsou ani vbočené, ani nevybočují. V pohybu nesmí být nohy vysoko zvedány (vysoká akce) po způsobu koně Hackney (pohyb nesmí být ani s vysokou akcí, ani skákavý).

Osrstění

Srst

srst je jemná, krátká, tvrdá a rovnoměrně pokrývá povrch těla, je perfektně hladká, rovná a pěkně lesklá.

Barva

Obvyklá zbarvení jsou:citrónová a bílá, oranžová a bílá, játrová a bílá, černá a bílá. Zbarvení jednobarevná či tříbarevná jsou rovněž korektní.

Výška a hmotnost

Výška v kohoutku

 u psů od 25 do 27 palců (63-69 cm) a

u fen od 24 do 26 palců (61 až 66 cm).

Hmotnost

mezi 20 až 30 kg. F.C.I. standardt hmotnost neuvádí.

Vady 

všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a jejich vlivu na zdraví a  pohodu psa a na možnost jeho tradičního pracovního využití.

Vylučující vady

Agresivita nebo bázlivost

Všichni psi s viditelnými anomáliemi psychiky nebo chování musí být diskvalifikováni.

Pozn.: Všichni psi (samci) musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

 

Inzeráty plemene: Pointr