Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Pekingský palácový psík, pekinéz

Více informací o plemeni Pekingský palácový psík, pekinéz

Inzeráty plemene Pekingský palácový psík, pekinéz

Pro plemeno Pekingský palácový psík, pekinéz není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Pekingský palácový psík, pekinéz

Pekingský palácový psík  (Pekinéz)

Povaha plemene

Pekingský palácový psík působí už na první pohled jako velmi sebevědomé a klidné stvoření. Svého páníčka si umí získat milou a přítulnou povahou. Většinou si z rodiny vybere jednoho člena, kterému je pak bezmezně oddán. Svou náklonnost však umí projevit i ostatním lidským i zvířecím obyvatelům domácnosti. K cizím lidem se však pekingský palácový psík může chovat rezervovaně. Je to velice klidný pes, skoro vůbec neštěká a není agresivní, ale je ostražitý a nebojácný. Za každých okolností si zachovává důstojnost a je poměrně nezávislý, občas se tedy může projevovat svéhlavě. Je to však inteligentní a učenlivý pes. Špatně snáší samotu, miluje lidskou společnost a svého pána umí rozveselit. Pekinéz se dožívá v průměru 12 až 13 let.

Popis pekingského palácového psíka

Pekingský palácový psík, pekinéz, je pes malého vzrůstu, který však okamžitě zaujme svým hrdým vzezřením připomínajícím lva. Má statnou konstrukci těla obdélníkového formátu. Tělo je spíše kratší s širokou hrudí a vysoko posazeným ocasem obraceným k zádům. Přední nohy má o něco těžší než zadní, což souvisí s celkovou konstitucí těla. Pohybuje se pomalu a kolébavě. Tlapky má dlouhé a ploché. V kohoutku měří 15 až 23 cm, jeho váha se pohybuje kolem 5 kg. Má poměrně velkou hlavu s širokou lebkou a zřetelným stopem. Charakteristický je pro něj plochý čumák, krátký nosík a velká otevřená chřípí. Oči má tmavé, jiskrné a s živým pohledem, rozmístěny jsou daleko od sebe. Uši má pekinéz ve tvaru srdce, bohatě zarostlé srstí a svěšené. Má nádhernou dlouhou rovnou srst s bohatou hřívou spadající kolem ramen a krku. Na uších, ocasu, tlapkách a zadních končetinách má srst lehce zpeřenou. Barvu může pekingský palácový psík mít jakoukoli, neměl by být pouze albínský a játrový.

Základní péče o psa

Pekingský palácový psík je náročný především v péči o srst, která se musí každý den kartáčovat a vyčesávat - především na břiše, slabinách a mezi končetinami. Krásná srst se může udržovat i pomocí různých kosmetických přípravků určených pro psy - např. proteinové kondicionéry. Udržovat se musí také chloupky vyrůstající mezi polštářky na tlapkách. Je nutné pravidelně zastřihávat drápky. Dbát musí majitel pekinéze i na oči a záhyby na tlamě, kde mohou vznikat záněty. Pekingský palácový psík se doporučuje hlavně majitelům, kteří jsou ochotni si na svého mazlíčka udělat čas. Pes vyžaduje opravdu velkou péči.

Historie 

Pekingský palácový psík patří k velice starým plemenům. Předpokládá se, že jeho předek byl tzv. lví pes, který byl chován na čínských císařských dvorech už v 6. století. Byl to velice vážený pes - mohli jej vlastnit pouze příslušníci panovnické rodiny a lidé jej mohli spatřit pouze v areálu Zakázaného města, kde se zúčastňoval i různých ceremonií. Do Evropy byl dovezen až v druhé polovině 19. století, kdy do Pekingu vpadla britská armáda. Pekingský palácový psík si ihned získal velkou oblibu i ve svém novém domově.

Více informací o plemeni Pekingský palácový psík, pekinéz