Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Novoskotský retrívr

Více informací o plemeni Novoskotský retrívr

Inzeráty plemene Novoskotský retrívr

Pro plemeno Novoskotský retrívr není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Novoskotský retrívr

Kanadský retrívr, (Novoskotský retrívr, Nova Scotia Duck Tolling Retriever)

Povaha plemene

Původním posláním tohoto plemene bylo vyhánění kachen a jejich aportování z vody. Nova Scotia Duck Tolling retreiver je dnes však více společenským než loveckým psem. Je to přátelské, hravé a pozorné plemeno. Je značně inteligentní a většinou dobře poslouchá. Toller dokáže být výborným hlídačem. Je živý a aktivní, ale doma se chová klidně. Jako většina retrievrů rád plave a aportuje a to za jakéhokoliv počasí. Štěká velmi málo. Na svou rodinu je velmi fixován, má rád společnost a jakékoliv odloučení nese velmi špatně. Kanadský retriever se snáší s ostatními psy i zvířaty dobře. K dětem se chová trpělivě. K cizím lidem je přátelský a nemá sklony k agresivitě.

Popis 

Kanadský retriever je nejmenší a nejmladší ze všech retrivevrů. Dorůstá výšky psi 48 - 51 cm, feny 45 - 48 cm a dosahuje hmotnosti okolo 20 kg. Průměrná délka života je 12 - 14 let. Klínovitá hlava má širokou, mírně klenutou lebku. Trojúhelníkové uši nasazené vysoko vzadu na hlavě a jsou svěšené. Ořechově hnědé oči kanadského retrievera mají mandlový tvar a přátelský výraz. Skus je úplný nůžkový. Hřbet má toller rovný, postupně se svažující k ocasu, záď silnou. Ocas je nasazen v rovině hřbetu a sáhá až k hleznům, je nesen zvesela, špička je mírně zahnutá. Končetiny jsou rovné s kulatými tlapkami. Tento retrívr má plovací blány mezi prsty. Srst je dvojitá a dobře odpuzující vodu. Krycí srst je středně dlouhá a měkká, podsada je hustá a jemná, může být lehce zvlněná. Zbarvení kanadského retrievera je v odstínech červené a oranžové. Časté jsou bílé znaky na hlavě, hrudi, tlapách a bílá bývá i špička ocasu. Tolleři mohou mít dva druhy pigmentu 1. světlý (růžový) - nos i oko, 2. tmavý (černý) - nos i pigment kolem oka.

Základní péče o psa

Srst kanadského retrievra není příliš náročná na údržbu. Jednou týdně srst důkladně vykartáčujeme. V období línaní je zapotřebí častější česání. Tito inteligentní psi se učí velmi rychle a výchova není nijak náročná. Nova Scotia Duck Tolling retriever však potřebuje značné množství pohybu. Rád plave a aportuje nebo si hraje s míčkem. Toto plemeno může dosáhnout výborných výsledků v míčových hrách, obratnosti a poslušnosti, výborně se reprezentuje v agilty nebo ve flyball. Hodí se především do sportovně založené rodiny. Může být ovšem veden i lovecky a to nejen pro aportování z vody.

Historie 

Tento nejmenší z retrievrů pochází z Nového Skotska patřícímu Kanadě. Kanadský retrívr se objevuje již v 17. století, kdy kolonizátoři přivezli labradory s rovnou srstí játrové barvy. Nova Scotia Duck Tolling retriever má mezi svými předky kromě St. John dog také kokršpaněly, irské setry i kolie, díky nimž jsou na rozdíl od jiných retrievrů dobrými hlídacími psy. Díky Cyrilu Colwellovi byl chov roku 1945 uznán kanadským Kennel klubem. V průběhu 50. a 60. let se chov rozrostl. Postupně se kanadský retrívr dostal i do Evropy. Mezinárodní kynologickou federací (FCI) byl ale uznán až roku 1981. Dnes se jeho chov nejrozšířenější ve Švédsku a Dánsku. U nás se kanadský retrívr objevil až roku 1996.

 

Více informací o plemeni Novoskotský retrívr