Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Norbotenský špic

Více informací o plemeni Norbotenský špic

Inzeráty plemene Norbotenský špic

Pro plemeno Norbotenský špic není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Norbotenský špic

Norbotenský špic  ((Nordic Spitz, Norrbottenspets, Pohjanpystykorva)

 

Norbotenský špic je původně lovecký pes. Dnes je to ale výhradně společenský pes a jeho obliba nejen ve Švédsku znovu stoupá. Norbotenský špic je veselý a vlídný pes. Tito psi jsou přátelští ke každému. Dobře vycházejí také s ostatními psy. Jsou to většinou silní a zdraví psi.

Historie plemene Norbotenský špic

Toto plemeno se hodně podobá jiným severským plemenům s podobným určením. Norbotenský špic byl vyšlechtěn v 17. století ve Švédsku k lovu veverek a ptáků. Jak šel čas, lidé ho spíše využívali k pracím na farmách, kde lovil krysy. V polovině 20. století byla jeho popularita na nejnižší úrovni. Hrozilo mu i vyhynutí. Norbotenský špic to díky přízni švédských chovatelů přežil a dnes se zase opět chová především v domácnostech jako rodinný pes - miláček. Ovšem rozšířen je především ve Švédsku.

Charakter Norbotenského špice

Povahu mají norbotenští špicové vynikající. Chování mají přívětivé a veselé. Tento pes je také inteligentní a mazaný a často i tvrdohlavý. Je to velmi pohyblivý pes a má velkou výdrž. Je energický a rád se toulá. Tento pes je velmi rozvážný a tichý. Norbotenský špic není nikdy agresivní, plachý, nebo nervózní. Špic hýří aktivitou, přátelskostí a sebevědomím. Je to proto pes vhodný do rodiny a k dětem.

Popis

Norbotenský špic je nevelký pes. Hlavu má silnou, klínovitého tavru. Čelo je mírně vyklenuté. Nos má rovný, čenich černý. Oči mají tvar mandlí a jsou šikmo posazené. Uši jsou vztyčené, špičky mírně zaoblené. Hřbet má Norbotenský špic krátký a pružný, dobře osvalený. Ocas má vysoko nasazený, volně zatočený a leží na jeho hřbetě. Nosí ho mírně na straně. Tento pes má malé, silné tlapky s pevnými polštářky. Krycí srst má Norbotenský špic velmi krátkou a uzavřenou, podsada je měkká. Všechny barvy jsou přípustné, ideální je bílá se žlutými nebo červenohnědými odznaky. Pohyb Norbotenského špice by měl být plynulý a pravidelný. Velikost feny je v kohoutku 41 - 45 cm a u psů je 43 - 47 cm. Váha je v rozmezí 12 - 15 kg. Dožívá se 12 - 14 let.

Péče

Norbotenský špic nevyžaduje žádnou zvláštní péči. K udržení jeho srsti v dobrém stavu stačí občasné kartáčování, především v období línání.

Výchova

Norbotenský špic je svéhlavý pes, a tak je potřeba k jeho výchově přistupovat velmi pečlivě a trpělivě. I přes nevelký vzrůst může Norbotenský špic bez problémů běhat vedle kola. Musí si však na to zvyknout postupně. Pokud není tento pes na vodítku, neakceptuje většinou vaše volání - jeho lovecký pud je mnohdy silnější než spojení psa s pánem.

Více informací o plemeni Norbotenský špic