Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Modrý pikardský dlouhosrstý ohař

Více informací o plemeni Modrý pikardský dlouhosrstý ohař

Inzeráty plemene Modrý pikardský dlouhosrstý ohař

Pro plemeno Modrý pikardský dlouhosrstý ohař není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Modrý pikardský dlouhosrstý ohař

Modrý pikardský ohař dlouhosrstý( Epagneul bleu de Picarde)

Pochází ze severní Francie z oblasti Pikardie, dlouho byl považován jen za dlouhosrstou variantu francouzského dlouhosrstého ohaře. Na jeho vzniku se patrně podílel anglický setr barevného rázu "blue belton", jak o tom svědčí velmi podobné zbarvení.

Popis

Středně velký, vznešeně působící ohař, shodující se základním typem s ostatními dlouhosrstými ohaři (typu "epagneul"). Hlava oválná, relativně široká, dlouhý nosní hřbet, dobře vyvinuté pysky dávající čenichu hranatý tvar. Stop středně výrazný. Uši zavěšené mírně nad linií očí, poměrně velké, hedvábné, kryté zvlněnou srstí. Krk dobře vsazený do lopatek, malý lalok je přípustný. Končetiny silné a dobře osvalené. Hrudník středně hluboký. Mírně spáditá záď. Ocas nepřesahuje délkou hlezenní kloub, nikdy netvoří na konci háček. Srst rovná nebo mírně zvlněná, s praporci na končetinách a ocase. Typické melírované černobílé zbarvení (černý bělouš s namodralým odstínem) s černými plotnami. 

Charakteristika

Jemný, přátelský, vstřícný, v zásadě spíše dobromyslný pes, trpělivý k dětem i ostatním domácím zvířatům. Velmi oddaný svému pánovi. Doma se chová klidně a vyrovnaně. Venku odolný, vytrvalý a výkonný lovecký pes. Při vlídném přístupu se učí ochotně a rychle. 

Zvláštní nároky

Je velmi pracovitý, s výrazně vyvinutými loveckými vlohami, rád pobývá venku, ale musí být zachována těsná vazba na člověka. Nejlépe mu vyhovuje, pokud je využíván k původním loveckým účelům. Pokud je chován jako pes společenský, potřebuje denně několik hodin volného pohybu a vhodné zaměstnání - např. plavání, aportování, pachové práce atd. Srst je nutno přibližně jednou týdně vykartáčovat. 

Užití

Jeho specializací byl a je lov vodních ptáků, v minulosti především sluk, dnes kachen. Lze ho však využít i jako všestranného ohaře. Ve Francii dodnes patří k vysoce ceněným loveckým psům. 

Výskyt

Vzácné plemeno, s nímž se více setkáváme jen v zemi jeho původu. Ani ve Francii však zdaleka není běžné. V ČR se pravděpodobně nechová. 

Možná záměna

Od ostatních, konstitučně jinak podobných dlouhosrstých ohařů (německý, francouzský) se odlišuje typickou černobílou stříkanou barvou s namodralým odstínem. 

 

 

Více informací o plemeni Modrý pikardský dlouhosrstý ohař