Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Lapinkoira

Více informací o plemeni Lapinkoira

Inzeráty plemene Lapinkoira

Pro plemeno Lapinkoira není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Lapinkoira

Lapinkoira

Charakteristika plemene

se, na rozdíl od některých plemen, vyznačuje jen malým rozdílem v temperamentu fen a psů. Obě pohlaví jsou přátelská a milá, chtějí sdílet veškeré aktivity se svým pánem. Je to kontaktní pes vhodný pro začátečníky, aktivní seniory, i zodpovědné starší děti.

Lapinkoira je milující a oddaný rodinný pes, který dobře vychází s dětmi a dalšími psy. Vzhledem k tomu, že je to velmi společenský pes, touží být součástí rodiny. Je pro svého pána vždy k dispozici, touží ho potěšit.

Chování

Nemusíte se obávat nechat ho pohromadě s dítětem. Je to citlivý a jemný společník, trpělivý při společných hrách s dětmi. Když ho hra s dětmi přestane bavit, nebude si jich všímat. Je však nutné po příchodu štěňátka domů naučit děti, jak se mají k pejskovi chovat. Nesmíme nechat děti zneužívat dobrácké povahy lapinkoiry. I tato rasa potřebuje svůj klid a prostor pro odpočinek.

Lapinkoira vás zaujme svojí bezkonfliktní povahou. Problémovým situacím a konfrontacím se snaží vyhnout. Naopak přátelskost ocení. Nebuďte proto překvapeni, když volně pobíhající fenka lapinkoiry uvítá každého člověka a psa v dosahu. Se psem, který se s ní chce přátelit, si pohraje. Psa, který projeví nezájem, či dokonce agresivitu, ostentativně ignoruje. Obdobně se bude chovat k přítomným lidem. Pokud na procházce potkáte nějaká zvířata, např. slepice za plotem, bude se s nimi dobře socializovaná lapinkoira chtít kamarádit.

Lapinkoira není hlídacím psem. Když se objeví někdo cizí, ohlásí ho štěkotem, ale nečekejte od něho zásah ve prospěch vašeho majetku. U socializované lapinkoiry se nemusíte obávat, že kousne vaši návštěvu. Neprojevuje se obecně ani nadměrným štěkáním. Tento jev se může projevit pouze ve chvílích nudy a samoty.

Péče

Vzhledem k jeho pasteveckým kořenům, inteligenci, aktivitě a dobré pohyblivosti je výborným psem pro agility, obedienci, flyball, frisbee a další psí sporty. Pokud s ním nechcete žádný z těchto sportů provozovat, nesmutněte. Ocení i delší procházky a vaši přítomnost. Nicméně, tak jako každý jiný pes, potřebuje být vychován a je vhodné naučit ho základní poslušnost. Socializovat a vychovat ho díky jeho bystrosti a sociální inteligenci není nijak náročné. Od mala je vhodné dávat mu náznaky najevo kdo je pánem a také být důsledný – ne však tvrdý (to lapinkoira nepotřebuje!). Při výcviku lapinkoiry není vhodné jeden cvik opakovat stále dokola. Je lepší ho opakovat později nebo až další den.

Toto přizpůsobivé plemeno bude díky své touze po kontaktu s rodinou, rádo žít v bytě. Jeho původ a hustota srsti jej však spíše předurčuje pro ubytování venku s častým kontaktem s rodinou. Pokud ho necháte volně se pohybovat mezi domem a zahradou, bude nejšťastnější. Pozor však, jestli máte v plánu lapinkoiru ubytovanou v bytě, nechávat dlouho samotnou. Stane se z ní znuděný, nevybitý pes a může vám začít ničit nábytek. Takový způsob života pro toto aktivní plemeno není vhodný.

Více informací o plemeni Lapinkoira