Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Kern Terier

Více informací o plemeni Kern Terier

Inzeráty plemene Kern Terier

Pro plemeno Kern Terier není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Kern Terier

Cairn teriér - Kernteriér

Povaha plemene

Cairn teriér je plemenem psů vhodných pro ty, kteří hledají veselé, dovádivé, chytré a živé psí společníky. Tito psi nenávidí nudu, proto potřebují neustále cítit alespoň pasivní zájem majitele, potřebují prostor k dovádění, procházky a také výcvik - srdce cairn teriéra je srdcem lovce. Jejich vztah k rodině a dětem je víc než dobrý, k dětem chovají nejvyšší možnou toleranci a milují je jako společníky lumpáren a her všeho druhu.

Popis cairn teriéra

Cairn teriér je pes spíše menší postavy a konstituce s rozčepýřenou srstí. Cairn teriér se vyskytuje v mnoha barevných varietách, které jsou téměř všechny přípustné. Výjimku tvoří čistě bílé zbarvení srsti, dále černé zbarvení, bílé skvrny a také zbarvení známé jako black-tan (zbarvení dobrmana). Kohoutková výška psů je stanovena na minimálně 28 cm. Tělo je menší a kratší s rovným hřbetem a hlubokým hrudníkem. Ocas je spíše krátký, nasazení není ani příliš vysoké ani nízké a ocas je nošen pod rovinou hřbetu, ale zvesela. Končetiny jsou u cairn teriéra rovné a i přes výrazné osrstění prosvítá svalová hmota. Krk je spíše nenápadný. Hlava je malá, ale vzhledem k celkové velikosti tohoto psa je větší a působí mohutněji. Uši cairn teriéra mají trojúhelníkový tvar, jsou spíše malé a jsou nošeny ve vzpřímené poloze. Oči jsou v lebce šikmo posazené a měly by mít tmavě hnědou barvu.

Základní péče o psa

Srst cairn teriérů je nelínavá, to ale vyžaduje trimování - tedy ruční vytrhávání nevzhledných, odstávajících chlupů. V ideálním případě by se mělo provádět zhruba dvakrát až třikrát ročně. Česání nebo kartáčování nebude cairn teriérovi vadit, nutné ale není. Mnohem více tento pes potřebuje dostatek projeveného zájmu a možnosti pohybu a skotačení. V případě cairn teriérů vyplývají zvláštní nároky z jeho zvláště vášnivé lovecké duše, kterou bezděčně dědí po svých předcích, ačkoliv jsou dnes chováni téměř výhradně jako psi společenští. I naprosto dokonale vycvičený cairn teriér, který jde i bez vodítka naprosto vzorně vedle nohy svého pána, bez varování zmizí. Pokud by se taková událost přihodila ve městě, může to mít katastrofální důsledky.

Historie plemene cairn teriér

Prapůvodní předkové dnešních cairn teriérů žili v hojných počtech na statcích a zemědělských usedlostech západního pobřeží Skotska. Slovo „cairn" také ve volném překladu znamená kámen nebo hromada kamení, takže cairn teriér bývá nejčastěji překládán jako teriér ze skotské vysočiny. Po několikanásobném překřížení s dalšími plemeny teriérů byl v roce 1912 uznán standard původně loveckého plemene cairn teriérů.

Více informací o plemeni Kern Terier