Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Kanárský podenco

Inzeráty plemene: Kanárský podenco

Popis plemene: Kanárský podenco

Kanárský chrt - podenco (Kanárský podenco, Podenco canario)

Povaha plemene

Kanárský chrt je aktivní, odvážný a učenlivý pes. Není agresivní. Svému pánovi je oddaným společníkem. Venku to je pes energický, hravý a při lovu neúnavný. Doma je klidný a přítulný. Je zároveň dosti nezávislý. Má silně vyvinutý lovecký instinkt. Kočky v domácnosti nechává bez povšimnutí, ale kočky ze sousedství prohání, jelikož v nich vidí svou kořist. K jiným psům se může chovat dominantně. Má sklony se vydávat na samostatné výlety a i vysoký plot mu není překážkou.

Popis kanárského chrta

Kanárský chrt měří 53 - 64 cm v kohoutku a dosahuje váhy okolo 20 kg. Průměrná délka života je 12 - 13 let. Kuželovitá hlava je zakončena velkým růžovým nosem s dobře otevřenými nozdrami. Pevné uši jsou špičaté a nasměrované dopředu. Čelisti jsou štíhlé, kuželovité, skus nůžkový. Kanárský chrt má malé, šikmé oči mandlového tvaru. Mají pozorný výraz a světle hnědou (jantarovou) barvu. Lehce prohnutý, svalnatý krk přechází v silný, dobře osvalený hřbet. Délka těla je větší než kohoutková výška. Ocas je poměrně nízko nasazený, svěšený, většinou bílá špička směřuje vzhůru. Končetiny má Kanárský chrt dlouhé a dobře osvalené. Srst je hladká, krátká a hustá. Zbarvení je červené a bílé, přičemž červená může být od velmi světlých odstínů až po mahagonovou.

Základní péče o psa

Toto plemeno není náročné na údržbu srsti. V době línaní odstraňujte odumřelé chlupy gumovou masážní rukavicí. Kanárský chrt se rychle učí a reaguje na intonaci hlasu, proto není zapotřebí tvrdý přístup. Je dobré zvládnout povel „ke mně!" , protože jakmile spatří králíka nebo jinou vhodnou kořist, je obtížné jej přivolat zpátky. Je velmi přizpůsobivý a má-li dostatek pohybu, je možné jej chovat i v bytě. Rád běhá vedle kola nebo aportuje. Je mimořádně vhodným plemenem pro coursing. Pod správným vedením zvládne kanárský chrt i jiné druhy psích sportů, jako jsou obratnost a poslušnost.

Historie plemene kanárský chrt

Podenca přivezli asi před 400 lety féničtí, řečtí a egyptští obchodníci na Kanárské ostrovy. Kanárský chrt je pravděpodobně přímým potomkem starověkých psů žijících například v Egyptě. Mezi jeho příbuzné řadíme ibizského chrta a největšího portugalského podenca. Kanárský chrt je zřejmě sedm tisíc let staré plemeno, což dokazují mnohé nálezy a rytiny v hrobkách faraonů. Je používán především k lovu králíků. Zvláštností je, že byť je nazýván chrtem, neloví pouze zrakem, ale i čichem a sluchem. Standard tohoto plemene vznikl roku 1987. U nás se kanárský podenco téměř nevyskytuje.

 

Charakteristika plemene: Kanárský podenco

F.C.I.-Standard č.: 329 / 03.11.1999 / GB   Kanárský Podenco (Podenco Canario)

Země původu: Španělsko

Datum publikace originálního platného standardu: 24.06.1987

Použití: Je užíván pro lov králíků, a k tomuto účelu je výborně přizpůsoben lovu v členitém terénu za použití svého obdivuhodného čichu, zraku a sluchu. Snadno snáší vysoké teploty a je schopen lovit od rozbřesku do soumraku. Díky svému čichu a sluchu může nalézt králíky i na dně úzkých strží, v puklinách ve zdech, v kamenných snosech na okraji obdělávaných polí, ve škvírách mezi lávovými proudy a v trnitých keřích. Obdivuhodná doba existence plemene je bezpochyby důsledkem jeho loveckých schopností, které jej činily nenahraditelným po celá staletí.  Je to především stopař, který nesmí štěkat a ani v průběhu stopování chytat kořist. Je také užíván při lovu s fretkou, což je způsob lovu povolený na Kanárských ostrovech. Obvykle chytá králíky do tlamy.

Zařazení podle F.C.I.: Skupina 5 špicové a primitivní plemena. Sekce 7 lovečtí psi primitivního typu. Bez zkoušky z výkonu.

Krátké historické shrnutí

na Kanárských ostrovech, odkud plemeno pochází, je známo pod názvem Podenco Canario. Často se s ním setkáváme na všech ostrovech, především na největších, Gran Canarii a Tenerife. Kanárský podengo je plemeno egyptského původu, které bylo na Kanárské ostrovy pravděpodobně dováženo Féničany, Řeky, Kartaginci i samotnými Egypťany. Je to jedno z nejstarších existujících plemen, což dokazují nálezy mnoha vyobrazení (rytin, soch, basreliéfů) v hrobkách faraonů a nálezy vystavené v Louvru či Britském muzeu. Toto plemeno je zřejmě staré asi sedm tisíc let.

Celkový vzhled

pes střední velikosti, s tělesnou stavbou delších linií, štíhlý, lehký a velmi odolný. Kostra je dobře vyvinutá. Kvůli absenci tukové vrstvy je viditelný hrudní koš, páteř a kyčelní kosti. Osvalení je velice vyvinuté, suché, svalové stahy jsou pod kůží viditelné.

Důležité poměry

délka těla je mírně větší než výška. Hrudník je dobře vyvinutý, ale nedosahuje až k loktům. Tlama je delší než mozkovna.

Povaha / temperament

odvážný, chladnokrevný, aktivní, s enthusiastickou dynamičností. Impozantní, ale nikoliv agresivní. Oddán svému pánovi, se stoickým klidem zvládá i nejnáročnější dny bez známky únavy.

Hlava

má tvar protaženého komolého kužele, je v dobrém poměru k trupu, střední délky 21 až 22 cm. Osy lebky a obličejové části (kraniální-faciální) jsou rovnoběžné.

Mozkovna

Lebka: její délka je větší než šířka. Je plochá, s výrazným týlním hrbolkem.

Stop: sotva patrný.

Obličejová část

Nosní houba: velká, masové barvy v souladu s barvou srsti. Nozdry jsou středně otevřené.

Tlama: dlouhá a výrazná, tvaru komolého kužele, více či méně tmavě masové barvy v souladu s barvou srsti.

Pysky: jemné, dobře přiléhající, jejich barva je v souladu s barvou nosní houby.

Čelisti/Zuby: nůžkový pravidelný skus, dobře vyvinutý chrup.

Oči: šikmo posazené, malé, mandlového tvaru. Více či méně tmavě jantarové barvy, intenzita barvy záleží na barvě srsti. Výraz je inteligentní a ušlechtilý.  

Uši: poměrně velké, v afektu vztyčené a mírně divergující. V klidu směřují dozadu. V bázi jsou široké, na konci špičaté.

Krk

dobře osvalený, rovný, s hladkou kůží, bez laloku, ohebný a zaoblený.

Trup

Hřbet: silný, osvalení dobře vyvinuté, přizpůsoben pro běh a nároky lovu.

Bedra: maličko protažená.

Záď: kostra zádi je poměrně silná, lépe viditelná u velmi štíhlých jedinců nebo v plné lovecké sezóně.

Hrudník: hrudní kost nevystupuje. Hrudník je dobře vyvinutý, ale nespadá až do úrovně loktů. Hrudní koš je oválný. Obvod hrudního koše přesahuje kohoutkovou výšku o 5 až 8 cm.

Spodní linie: břicho je vtažené, ale nikoliv jako u chrta nebo u galga. Slabiny dobře vyznačené.

Ocas

poměrně nízko nasazený, v prodloužení zádě. Kulatý. Dosahuje jen maličko pod hlezno. Svěšený nebo zvednutý, srpovitého tvaru. Na špičce, která je obvykle bílá, maličko zúžený. Nikdy není zatočený. V pohybu je nežádoucí, když je ocas nesen příliš vysoko.

Končetiny

Hrudní končetiny

zcela vertikální, rovné a paralelní. Jemná, ale pevná struktura kostry. Kočičí tlapky, obvykle lehce vytočené do stran. Polštářky pevné, mírně oválné. 

Zaúhlení: skapulo-humerální úhel (úhel mezi lopatkou a kostí nadloktí): zhruba 110°.

Humerálně-radiální úhel (úhel v lokti): zhruba 140°.

Pánevní končetiny

dobře vertikální, rovné, robustní. Osvalení dobře vyvinuté, hlezno poměrně vysoko (asi 18 cm nad zemí), kočičí tlapky zcela rovně postavené, polštářky pevné a oválné. Bez paspárků.

Zaúhlení: koxálně-femorální úhel: zhruba 110°.

Femorálně-tibiální úhel (v koleni): zhruba 120°.

Úhel v hleznu: zhruba 130°.

Pohyb

klus musí být svižný, prostorný a velmi lehký.

Kůže

pevná, dobře přiléhající k tělu, bez záhybů.

Osrstění

Srst

hladká, krátká a hustá.

Barva

nejlépe červená a bílá, červená může být více či méně intenzivní, od oranžové k tmavě červené (mahagonové). Všechny kombinace těchto barev.

Výška

Výška v kohoutku   

Psi:     od 55 do 64 cm.

Feny:     od 53 do 60 cm.

 

Vzhledem k přizpůsobení rozdílným typům terénů, kde psi žijí a loví, se mohou tyto průměrné výšky lišit. Je tedy možno akceptovat odchylky 2 cm nad maximální uvedenou výšku a 2 cm pod minimální uvedenou výšku, pokud jedinec odpovídá archetypu plemene.

Vady

akákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

Závažné vady

příliš široká hlava.

příliš vyznačený stop.

visící pysky.

absence premolárů (třenových zubů).

prognathismus.

příliš divergující uši.

plochý hrudník.

vystupující hrudní kost.

zatočený ocas.

příliš nízko položená hlezna; kravský postoj.

křížení hrudních a pánevních končetin v chodu.

agresivní chování.

Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

 

Inzeráty plemene: Kanárský podenco