Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Jorkšírský teriér, yorkšírský teriér

Inzeráty plemene: Jorkšírský teriér, yorkšírský teriér

Popis plemene: Jorkšírský teriér, yorkšírský teriér

Jorkšírský teriér je neuvěřitelně milý, věrný, přátelský a temperamentní pejsek. Vzhledem k povaze své srsti, která svým charakterem a strukturou narozdíl od jiných plemen psů připomíná lidské vlasy, je vhodný i pro alergiky. Je to ideální pejsek i do malého bytu. Přestože dokáže trávit dlouhé hodiny na gauči, zachovává si živý temperament a je velmi vytrvalý. V naprosté pohodě zvládá i dlouhé mnohakilometrové procházky.

Péče o srst

Pokud nechováte Jorkšírského teriéra s průkazem původu a nehodláte s ním soutěžit na výstavách, doporučuji nechat svého Jorkšíra ostříhat. Bude to po všech stánkách praktičtejší. Péče o srst Jorkšíra je náročná, protože srst má tendenci vytvářet žmolky, které se obtížně rozčesávají. Dlouhosrstého psa by měl jeho majitel česat alespoň jednou denně. Nejen pro vyšší náročnost péče o delší srst, ale zejména pro pohyb ve městě, v přírodě či na zahradě je také krátká srst mnohem praktičtější. Při použití kvalitního stříhacího strojku a trošky talentu dokáže většina majitelů svého jorkšíra ostříhat sama.Jak ostříhat Jorkšírského teriéra? Tady je potřeba si uvědomit, že srst jorkšírů je velmi jemná. Při použití běžného strojku používaného pro zástřih lidských vlasů může být stříhání velmi zdlouhavé a pro pejska nepříjemné. Z úpravy srsti se pak může stát stresující situace jak pro pejska tak i pro jeho pána. Je třeba volit elektrický stříhací strojek tak, aby jeho nože byly dostatečně ostré, strojek se neucpával a při stříhání netahal pejska za srst.

Charakteristika plemene: Jorkšírský teriér, yorkšírský teriér

Jorkšírský teriér-standard FCI č.86

5. července 2010 v 21:29 |  III. - teriéři

Jorkšírský teriér-Yorkshire terrier-standard FCI č.86

Země původu: Velká Británie

Klasifikace FCI: |||.skupina-teriéři,|V sekce 4-toy teriéři,bez pracovních zkoušek.

Celkový vzhled

teriér s dlouhou srstí.Velmi kompaktní a úpravný,vzpřímeného držení,budí dojem důležitosti.

Hlava

mozkovna spíše malá a plochá,ne příliš zdůrazněná ani kulatá.Dokonalý,pravidellný a úplný nůžkový skus.Oči střední,tmavé,hledí vpřímo vpřed,nevystupují.Uši malé,tvar V,nesené vztyčeně,pokryté krátkou srstí.

Krk

dobré délky

Trup

kompaktní.Hřbet rovný.Bedra dobře vyplněná.Žebra přiměřeně klenutá.

Ocas

obvykle se kupíruje.Nesen poněkud výše než hřbetní linie.Nekupírovaný co nejrovnější.

Hrudní končetiny

rovné,dobře pokryté srstí bohaté zlaté tříslové barvy,která je o několik odstínů světlejší než u kořínků.

Pánevní končetiny

při pohledu zezadu zcela rovné,s mírně zaúhleným hleznem.Dobře pokryté srstí bohaté zlaté tříslové barvy.

Pohyb

pohyb volný,s vydatným posunem;akce končetin vpředu i vzadu rovná,horní linie zůstává v rovině.

Osrstění

srst na trupu přiměřeně dlouhá,dokonale rovná,hladká;jemné hedvábné textury,nepůsobí dojem vlny.Splývající srst na hlavě je dlouhá.

Barva

tmavě ocelově modrá(ne stříbřitě modrá),dosahující od týlního hrbolu ke koření ocasu.Srst na hrudi je bohatá,jasně tříslová.

Hmotnost

do 3,1 kg.

Historie

Přestože se jedná o poměrně mladé plemeno,je jeho historie nejasná.Předci jorkšírského teriéra provázeli dělníky putující za prací během průmyslové revoluce.Předpokládá se,že do hrabství Yorkshire dorazili se svými majiteli ze Skotska.Tito drobní psíci s dlouhou srstí zastávali funkci lovců hlodavců,případně oživili jídelníček rodiny nějakým tím králíkem.Za praotce plemene je považován pes Huddersfield Ben,narozený v roce 1865,který byl úspěšný nejen na výstavách,ale byl i vyhlášeným zabijákem krys.V roce 1886 byl uznán anglickým Kennel Clubem.V roce 1898  pak byl v Anglii založen první klub tohoto plemene.

Povaha: Ostražitý,živý a inteligentní toy teriér.Odvážný,občas přeceňující své skutečné fyzické možnosti,aktivní,učenlivý,ovšem se sklony k svéhlavosti a samostatnému jednání.Může být poněkud uštěkaný.Občas se projeví po předcích zděděný,výrazně nepřátelský postoj k hlodavcům všeho druhu.

Využití

Dnes velmi oblíbený společenský pes,který ocení celodenní kontakt s majitelem.Vhodný do rodin ochotných akceptovat výrazný temperament a hravost.Pro svou velikost není nejvhodnějším parťákem pro malé děti.Lze se s ním setkat i na závodech agility či zkouškách malých plemen,kde dokáže díky své aktivitě a chuti do práce podávat velmi dobré výkony.

Inzeráty plemene: Jorkšírský teriér, yorkšírský teriér