Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Jaemthund

Více informací o plemeni Jaemthund

Inzeráty plemene Jaemthund

Pro plemeno Jaemthund není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Jaemthund

Vypadá jako seveřan, ale sáně netahá, je to lovecký pes, ve své vlasti používaný pro lov losů!

Popis plemene

Velký špic obdélníkového rámce s čistými liniemi. Silný, ale také čilý pes uměřené postavy. Tělo nesmí budit dojem nadměrné délky ani nesmí být příliš těžké.Uši vzpřímené, ocas nesený zatočený, ale ne příliš těsně nebo položený na zádech. Srst je krátká, s hustou podsadou. Barva je světlejší nebo tmavší šedá. Charakteristické znaky:  světle šedé nebo smetanové po stranách tlamy, lících, hrdle, hrudi, břichu, nohách a pod ocasem.

Historie plemene

Jämthund byl uznán až v roce 1946, ačkoli se jedná o typově velmi staré plemeno, které bylo na severu Švédska známé od jeho osídlení. Důvodem pozdního uznání plemene je fakt, že jämthund byl posuzován jako jedno plemeno společně s menším norským losím psem, což se postupem času stalo neudržitelným. Ačkoli jämthund se nejčastěji používá k lovu losů, býval v minulosti využíván při lovu medvědů a rysů, proto musel být velmi silný a vytrvalý.   

Jak se s ním žije

Jaemthund je ideálním společníkem pro člověka, který miluje dlouhé toulky přírodou a nebude po svém psu vyžadovat strojovou poslušnost. Plemeno bylo vyšlechtěno k samostatnému lovu, jeho protivník byl podstatně větší a silnější a psi se tak museli spoléhat sami na sebe. Přesto dovede být milým a věrným společníkem i nemyslivci, který mu dá dostatek pohybu.

Více informací o plemeni Jaemthund