Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Italský spinone

Více informací o plemeni Italský spinone

Inzeráty plemene Italský spinone

Pro plemeno Italský spinone není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Italský spinone

Italský spinone (Spinone Italiano, Italian Wire-haired Pointing Dog)

Povaha plemene

Italský spinone je výborný lovecký pes vhodný pro práci na suchu i ve vodě. Pracuje sice pomaleji, ale o to neúnavněji a efektněji. Zvládá i nejobtížnější terény, houští stejně jako studenou vodu a všude ho chrání jeho hrubá a tvrdá srst. Je to inteligentní a vnímavý, který je schopen se přizpůsobit pánovi v každé situaci. Pokud je dobře vychováván, učí se rychle a dlouho si pamatuje. Je klidný, poslušný, s výborným citem pro porozumění. Má mírnou, přátelskou a vyrovnanou povahu, takže nevyvolává konflikty s jinými psy. K cizím lidem je italský spinone nedůvěřivý, přesto se však nehodí jako hlídací pes. Miluje děti a rád si s nimi hraje. Má rád neustálý kontakt se svým pánem, proto je šťastnější, když je chován doma, ale chov venku v zatepleném kotci je též možný. Miluje vodu a rád se koupe, stejně tak má rád běhání a aportování.

Popis italského spinona

Italský spinone je mohutný, statný a robustní pes kvadratického formátu s dobře vyvinutým svalstvem, který ale působí dojmem lehkosti a čilosti. Výška v kohoutku u psa je 60 až 70 cm, u feny 58 až 65 cm. Váha se pohybuje od 28 do 37 kg v závislosti na výšce. Má dlouhou, úzkou hlavu se stejně dlouhou čenichovou partií. Nos má velký, houbovitý, růžově zbarvený s velkými, otevřenými nozdrami. Horní pysk překrývá spodní čelist a utváří spodní linii mordy. Zuby má silné s nůžkovým, nebo klešťovým skusem, líce má suché, oči velké, skoro kruhové, uši trojúhelníkovité, zavěšené zhruba v linii očí. Krk je silný, svalnatý, horní linie těla zpočátku rovná, pak mírně klenutá, kohoutek nevýrazný. Bedra jsou mírně klenutá, dobře osvalená, záď široká a dlouhá, hrudník prostorný, hluboký a žebra klenutá. Břicho je mírně vtažené. Ocas je u kořene silný a nemá praporec. Hrudní končetiny má italský spinone rovné, kolmé, pánevní mírně vyklenuté. Srst je dlouhá 4 až 6 cm, na některých partiích kratší, je tvrdá a hrubá, spíše přiléhavá a nemá podsadu. Barva může být bílá, bílá s oranžovými, nebo hnědými znaky, nebo bílá se stříkanou oranžovou, nebo hnědou. Průměrně se italský spinone dožívá věku 13 let.

Základní péče o psa

Štěně je nutné dobře socializovat, aby se odstranila nedůvěřivost k cizím lidem a plachost. Proto je dobré ho vodit mezi lidi a do neznámých prostředí. Italský spinone má hrubou srst, kterou je nutné občas kartáčovat a trimovat. Má neutuchající apetyt, proto je třeba dbát na to, aby se nepřežíral, protože dokáže sníst opravdu cokoli a v jakémkoli množství.

Historie plemene italský spinone

Italský spinone má původ pravděpodobně již někdy v antice. Zmínky o loveckých psech, kteří byli zřejmě předchůdci dnešních italských ohařů i spinonů, nacházíme už v dílech Sokratových žáků z 5 století př.n.l. Spinone je považován za nejstarší plemeno hrubosrstých kontinentálních stavěčů. Do své dnešní podoby byl vyšlechtěn v oblasti Piemontu, Lombardie, Toskánska a Kampánie a vznikl křížením francouzského grifona, italského hrubosrstého stavěče, pointra a možná některých starých ovčáckých psů. Italský spinone byl velmi oblíben mezi italskou šlechtou, a proto byl často zobrazován na obrazech i rytinách. Do konce 19. století vedle sebe existovaly dvě varianty - dlouhosrstá a hrubosrstá, ale potom byly snahy tyto variety sjednotit a dlouhosrstou vytlačit. První standard byl ustaven v roce 1887, současný je z roku 1939. Italský spinone je v Itálii oblíben dosud, mimo ní je však poměrně vzácný. Příbuzným spinona je i český fousek.

Více informací o plemeni Italský spinone