Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Italský segugio krátkosrstý

Inzeráty plemene: Italský segugio krátkosrstý

Popis plemene: Italský segugio krátkosrstý

Italský segugio krátkosrstý (Segugio Italiano a pelo raso, Italian Short - Haired Hound)

Povaha plemene

Je to výborný lovecký pes, schopný pracovat ve všech možných terénech. Italský segugio krátkosrstý má vynikající zrak i čich a byl používán pro lov nejrůznější zvěře. Dnes je nejvíc používán na lov králíků. Když vystopuje kořist, zůstane stát na dostřel lovce. Má zvláštní, hodně rezonantní příjemný hlas. Jeho lovecký instinkt je vrozený a při lovu je výjimečně rychlý a vytrvalý. Je to velmi odolný a otužilý pes, vždy plný energie a horlivosti, která však nepřesahuje únosnou míru. Umí pracovat sám i ve smečce. Doma je dobrosrdečný a může být klidně rodinným společníkem, někdy trošku tvrdohlavým, ale to je většina loveckých psů, kteří se při lovu musí rychle a sami rozhodovat.

Popis italského segugia

Italský segugio krátkosrstý je robustní pes, střední postavy a kvadratického formátu, který působí štíhlým, atletickým dojmem s perfektně vykreslenými svaly. Jeho výška v kohoutku je 52 až 58 cm u psa a 46 až 48 cm u feny. Váží 18 až 28 kg, podle výšky. Má podlouhlou hlavu s oválnou lebkou při pohledu shora, délka čenichu se rovná polovině délky lebky. Nos má velký s otevřenými nozdrami, pysky má jemné, tenké, málo vyvinuté s černými lemy, líce pevné, suché, oči mandlového tvaru jsou velké, tmavě okrové s černými lemy víček, visící uši mají trojúhelníkový tvar, jsou nasazeny zhruba ve výši jařmového oblouku a jejich délka odpovídá asi sedmi desetinám délky hlavy. Krk má italský segugio lehký, hubený, lehce klenutý s jemnou kůží bez laloku. Záda jsou rovná, nepříliš osvalená, délka i šířka beder se rovná zhruba pětině jeho kohoutkové výšky, ramena jsou zřetelně osvalená dlouhými a hubenými svaly. Ocas je nasazen vysoko, je tenký už od kořene a v klidu je svěšený, při vzrušení je nesený vysoko nad hřbetní linií. Má krátkou, hustou, hladkou a přiléhající srst, která připomíná srst koně. Obvyklá barva je srnčí hnědá s různými odstíny, od bledé až po červenou. Na některých partiích (čenich, obočí, hruď, tlapky) je barva tříslová. Bílá, kaštanová a játrová barva je nežádoucí. Italský segugio krátkosrstý se v průměru dožívá 12 až 15 let.

Základní péče o psa

Italský segugio krátkosrstý je extrémně rychlý lovecký pes, který vyžaduje každodenně hodně pohybu. Na vycházkách by měl mít možnost běhat, ale nezapomeňte na jeho vrozený lovecký instinkt, který ho může nutit jít po stopě. Pokud se s ním počítá pro lov, měl by na to být již od mládí připravován. Srst má krátkou, proto nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Historie plemene italský segugio

Italský segugio krátkosrstý je velmi staré plemeno, které má svůj pravděpodobný původ mezi starobylými egyptskými chrty (i v dnešní verzi trochu připomíná greyhounda), primitivními psy, používanými především pro lov. Tito psi byli postupně fénickými kupci rozšířeni podél celého středomoří, včetně Itálie. Z archeologických nálezů a několika soch antické bohyně lovu Diany víme, že se jejich vzhled za celá staletí příliš nezměnil. Již tehdy například měli visící uši, což je známka vysokého ochočení. Můžeme se tedy domnívat, že to byli právě tito starověcí stopaři (a nikoli psi vyhledávající zrakem), kteří položili základ dnešního segugia. Italský segugio existuje i ve variantě hrubosrsté.

 

 

Charakteristika plemene: Italský segugio krátkosrstý

Standard dle FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena. Sekce 1.2. – Honiči střední velikosti. S pracovní zkouškou.

Oficiální zkratka v ČR : SEK

Číslo FCI standardu: 337/ 11. 05. 1993 (Velká Británie)

Datum publikování původního standardu: 27. 11. 1989

Využití původní: Lovecký pes.

Využití dnes: Lovecký pes a společník.

Původ

Italský segugio krátkosrstý (Italian Short – Haired Hound) má svůj původ v nejstarším dávnověku. Zajisté je potomkem primitivních loveckých psů, kteří byli využíváni především k loveckým účelům. Následně byli postupně rozšíření podél pobřeží Středozemního moře fénickými obchodníky a následně byli přivezeni až do Itálie. Četné kresby, které byli namalovány potápěči za dynastie egyptských faraonů, svědčí o přítomnosti psů, kteří byli velice podobní dnešnímu Segugiovi, ve starověkém Egyptě. Je třeba zdůraznit obzvláště přítomnost visících uší, nepochybného znamení již pokročilého ochočení. Z toho můžeme odvodit, že tento starověký pes, vyšlechtěný pro lov, který by neměl být spojován s loveckými psy vyloděnými v Itálii, dal možnost zrození současného Segugia, se ve svých hlavních anatomických proporcích zůstal po celá staleté téměř nezměněn. Psy stejného typu a postavy, jako je dnešní Segugio, jsou také na sochách Diany – antické bohyně lovu, umístěné v Naples Museum, a také na soše Diana s lukem a šípem, umístěné v muzeu ve Vatikánu. Na hrade Borso d´Este můžeme vidět malbu, která představuje ideální typ současného Segugia.

Popis

Italský segugio krátkosrstý (Italian Short – Haired Hound) je pes střední velikosti, kvadratického tvaru, robustní postavy, dobře vyvážených proporcí, s dobře vyvinutými kostmi. Je štíhlý až hubený, pokrytý dobrým svalstvem, bez sebemenší stopy tuku. Má viditelně značně podlouhlou hlavu a krátkou srst. Délka těla se rovná jeho výšce v kohoutku. Délka čenichu se rovná poloviční délce jeho hlavy.

Lebka je při pohledu shora téměř oválného tvaru,. Při pohledu z profilu jsou osy lebky a čenich téměř divergentní, horní profil lebky je mírně konvexní, čelní brázda je jen mírně vyznačená, týlový hřeben je zřetelný a krátký. Nos je velký s dobře otevřeným chřípím, otevření jsou vždy postranní a černá. Délka čenichu je rovná polovině délky jeho hlavy, jeho hloubka musí o trochu převyšovat polovinu jeho délky, šíře čenichu měřená v jeho střední délce musí o trochu menší, než pětina délky jeho hlavy, horní profil čenichu je mírně konvexní, boční strany čenichu se směrem k přední straně sbíhají. Rty má jemné a tenké, při pohledu zpředu, stejně jako z profilu, nejsou příliš vyvinuté, při pohledu z profilu ukazují horní rty v jejich dolní linii nepatrnou křivku. Lemy rtů jsou vždy černé. Líce má pevné a hubené. Oči má velké, mandlově tvarované, zářivé, tmavě okrového zbarvení, lemy očních víček jsou vždy černé. Uši jsou nasazeny ve výši jařmového oblouku nebo o něco níže, mají trojúhelníkový tvar, délka uší musí dosahovat asi 70% délky jeho hlavy. Krk je ve svém horním profilu mírně klenutý, konvexní, jeho délka je téměř stejná jako délka jeho hlavy, musí dosahovat 4/10 jeho výšky v kohoutku. Krk má tvar komolého kuželu, je lehký a hubený, jeví se jako ne velmi svalnatý, kůže na krku je jemná, bez vrásek i bez laloku. Záda má rovná, ne příliš zřetelně svalnatá. Délka beder je o trochu menší, než pětina jeho výšky v kohoutku, šířka beder se blíží jejich délce. Ocas je posazený vysoko na linii zádi, u základu je tenký, po celé své délce porostlý krátkou srstí, v klidu je svěšený, při akci je zvednutý vysoko nad linii zad. Délka lopatek dosahuje třetinu jeho výšky v kohoutku. Ramena jsou pokrytá dlouhými a hubenými, zjevnými a dobře zřetelnými svaly. Kůži má jemnou a tenkou, na celém těle dobře přiléhající. Nohy má dlouhé a hubené. Při lovu je v běhu téměř neuvěřitelně rychlý.

Výška

Pes má v kohoutku 52 až 58 cm, s tolerancí +/- 2 cm pouze pro výjimečné jedince.

Fena má v kohoutku 48 až 46 cm, s tolerancí +/- 2 cm pouze pro výjimečné jedince.

Váha

Italský segugio váží v rozmezí 18 až 28 kg.

Srst

Italský segugio krátkosrstý má , jak už z jeho názvu napovídá, po celém těle srst krátkou, téměř koňské struktury. Je hustá, dobře přiléhající a hladká. Povolené zbarvení je srnčí, s intenzitou stupňovanou od srnčí červené po bledou., srnčí a tříslové. Tříslové značení by mělo být na čenichu, obočích, hrudi, na končetinách a na tlapkách. Plaví psi mohou mít na čumáku a lebce bílou symetrickou masku či bílou hvězdu na hrudi či krku, na kolenou, na tlapkách či špičce ocasu. Bílé zbarvení nicméně není žádoucí. Černě a tříslově zbarvení psi mohou mít bílou hvězdu na hrudi. Kaštanově hnědé zbarvení nebo játrové není přijatelné.

Charakter

Italský segugio krátkosrstý je dobře přizpůsobený práci v těch nejrozmanitějších terénech. Je nadán velikou odolností a rychlostí. Je extrémně horlivý a svěží, navzdory tomu, zda pracuje sám nebo ve smečce. Má velmi silný a vytrvalý temperament, ne však nějak přemrštěný. Vyznačuje se měkkým výrazem a rezonantním, velmi příjemným hlasem.

Péče

Italský segugio krátkosrstý potřebuje dostatek aktivního pohybu. Jinak nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Průměrná délka života: Italský segugio krátkosrstý se průměrně dožívá 12 až 15 let.

Inzeráty plemene: Italský segugio krátkosrstý