Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Clumber španěl

Inzeráty plemene: Clumber španěl

Popis plemene: Clumber španěl

Povaha plemene

Povaze clumber španěla je těžké něco vytknout - tito pejsci jsou velice dobrosrdeční, na svět hledí převážně optimisticky, jsou klidní, vyrovnaní a nic je nerozhází. Tedy kromě jediné věci, a tou je nezájem páníčka, protože clumber španěl ke svému pánovi a jeho rodině přilne láskou, která nemá hranic. K dětem se toto plemeno chová s nekonečnou trpělivostí. Další možné psy, kočky a jiná zvířata v domácnosti obvykle bez problémů toleruje.

Popis clumber španěla

Clumber španěl je jen středně velký pes, který ale působí mnohem mohutnějším dojmem. Srst tohoto plemene je hustá, hedvábně jemná, dlouhá a přiléhavá. Barevné variety clumber španěla jsou čistě bílá se světle citrónově žlutými znaky nebo čistě bílá s pomerančově zbarvenými znaky.Plemenný standard neuvádí žádnou přesnou výšku, ale obvykle se pohybuje kolem 45 cm. Tělo clumber španěla je dlouhé a působí těžkým a silným dojmem. Hřbet je široký a viditelně svalnatý, hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry. Nízko nasazený ocas je krátký, což ještě umocňují široká a silná stehna zadních končetin. Přední nohy jsou krátké, rovné, silných kostí. Hlava clumber španěla má masívní čtvercový formát a výrazné nadočnicové oblouky. Uši jsou dlouhé a svěšené, přiléhající k lícím. Oči nesmí mít clumber španěl umístěné příliš blízko sebe.

Charakteristika plemene: Clumber španěl

12.01.2011/EN  20.02.2012/CZ

FCI-Standard: N° 109   Clumber Španěl

Původ: Velká Británie

Datum uveřejnění oficiálně  platného standardu: 13.10.2010.

Použití: Slídič.

FCI-klasifikace:  Skupina 8 přinašeči zvěře, slídiči, vodní psi.Sekce 2 slídiči. S pracovní zkouškou

Krátký výtah z historie

Říká se, že Clumber Španěl původně pochází z Francie, před více než 200 lety byl dovezen vévodou z Newcastlu do Británie a chován na jeho rodinném sídle Clumber Park v Nottinghamshiru.


 

Je to velmi těžký pes a tempo jeho práce je poklidnější než u jiných španělů. To umožnilo, že kolem roku 1950 byli ještě těžší. Ačkoliv je dnes maximální váha stanovena na 36 kilech, zdálo by se, že něktěří jedinci tuto váhu přesahují. Ovšem milovníci tohoto plemena by zajisté nedovolili, aby tato velikost způsobovala jakoukoliv slabost především zadních končetin.

Celkový vzhled

je to pes vyvážených proporcí, s mohutnou kostrou, aktivní, se zadumaným výrazem; tělesná stavba svědčí o skutečnosti, že je to silný pes. Clumber má mít pevnou stavbu, být fit a schopný každodenní práce.

Chování a temperament

je to stoik s velkým srdcem, velmi inteligentní; při jeho vrozených schopnostech se uplatňuje jeho rozhodnost. Při práci je tichý a používá svůj výtečný nos. Je vytrvalý, sebevědomý, milý a hodný; je mnohem rezervovanější, než ostatní španělé, bez jakéhokoli sklonu k agresivitě.

Hlava

je hranatá, masivní, středně dlouhá. Žádný znak hlavy či mozkovny nesmí být přehnaně výrazný.

Mozková část

Lebka: Široké temeno, týlní hrbol je zřetelný; nadočnicové oblouky jsou velmi výrazné.

Stop: Hluboký

Obličejová část

Tlama: Hranatá

Pysky: dobře vyvinuté.

Čelisti/ Zuby: čelisti jsou silné, mají perfektní skus, kompletní a dobře postavené řezáky s nůžkovým skusem, což značí, že horní řezáky těsně překrývají spodní a jsou postavené kolmo v čelistech.

Oči: jasné, tmavě jantarové. Zcela světlé očí jsou vysoce nežádoucí. Přípustné aby byly vidět spojivky ale ne příliš. Bez viditelných očních vad

Uši: jsou velké, mají tvar vinného listu, jsou bohatě osrstěné rovnou srstí. Jsou zavěšené a směřují mírně dopředu. Praporce nesmí přesahovat nejspodnější konec boltce

Krk

je poměrně dlouhý, silný a mohutný.

Tělo

Dlouhé, dobře osvalené a silné.

Hřbet: rovný, dlouhý a široký

Bedra: svalnatá

Hrudník: je hluboký; žebra jsou dost klenutá

Spodní linie a břicho: hodně spuštěná ve slabinách.

Ocas

Dříve obvykle kupírován

Kupírovaný: je nízko nasazený, dobře osrstěný, nesený v úrovni hřbetu.

Nekupírovaný: je nízko nasazený, dobře osrstěný, nesený v úrovni hřbetu.

Končetiny

Hrudní končetiny

Plece: silné, šikmo uložené a svalnaté.

Předloktí: krátké, rovné, dobré stavby kostí, silné

Přední tlapa: Velká, zaoblená, dobře pokrytá srstí

Pánevní končetiny

Celkový vzhled: jsou velmi mohutné, správně vyvinuté.

Koleno: svírají správný úhel, jsou postavená v ose těla.

Hlezno: nízko

Zadní tlapa: velké, kulaté, dobře osrstěné.

Chod/ pohyb

při pohybu se kývá, protože jeho tělo je dlouhé a nohy krátké. Pohyb je přímý, oba páry končetin se pohybují bez námahy.

Osrstění

Srst

bohatá, přiléhavá, hedvábná a rovná. Na končetinách a na hrudníku jsou pěkné praporce.

Barva

je upřednostňováno celé bílé tělo s citrónovými znaky; oranžová se připouští. Nevelké znaky na hlavě a skvrny po stranách čenichu.

Váha

Ideální váha

psi: 29,5 – 34 kg.

feny: 25    – 29.5 kg.

Vady

Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat jeho tradiční práci.

Vyřazující vady

Agresivní nebo přespříliš plaší psi

Jakýkoliv pes jasně vykazující fyzické nebo povahové abnormality by měl být diskvalifikován.

Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, sestouplá v šourku.

Inzeráty plemene: Clumber španěl