Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Bretaňský ohař dlouhosrstý

Inzeráty plemene: Bretaňský ohař dlouhosrstý

Popis plemene: Bretaňský ohař dlouhosrstý

Původ

Původem je Bretaňský ohař dlouhosrstý velmi staré psí plemeno, využívané při štvanicích v kombinaci se sokoly. Později, po zkřížení se setry a španěly, se bretaňský ohař stal celosvětově mimořádně oblíbeným nejmenším ohařem. Ve své vlasti je vůbec nejoblíbenějším loveckým psem.

Charakteristika

Bretaňský ohař dlouhosrstý je klasický ohař pro drobnou zvěř. Je to družná, vyrovnaná, velmi přátelská a snadno ovladatelná bytost. Má jemný čich, jehož pomocí vyhledává a vystavuje zvěř. Výborně pracuje i po výstřelu a to i ve vodě, odkud přináší zastřelenou pernatou zvěř. Dobře Bretaňský ohař dlouhosrstý pracuje rovněž na stopě a rovněž je dobrým barvářem. Na škodnou není toto plemeno příliš ostré.

Popis

Bretaňský ohař dlouhosrstý je statný, středně velký dlouhosrstý pes, věrný společník svého pána, na něhož je velmi vázán a je ochotný se mu podřizovat. Proto jeho výchova nečiní žádné potíže. Je vášnivým lovcem, ale také vhodným rodinným a doprovodným psem. Vyžaduje ovšem lovecký výcvik, zaměstnání a pohyb v revíru. Je přizpůsobivým loveckým psem, který zpříjemňuje myslivcům život i v oddechovém čase. Péče o srst je snadná, Vyskytují se i jedinci s dědičně zkráceným prutem. Mnoho se jich rodí i bez ocasu (tzv. anurié).

Charakteristika plemene: Bretaňský ohař dlouhosrstý

Standard FCI č.: 95  /05.05.2003 /F Bretaňský ohař

Původ: Francie

Datum zveřejnění platného standardu:    25.03.2003

Klasifikace F.C.I: Skupina 7 ohaři. Sekce  1. 2 ohaři kontinentální  dlouhosrstí s pracovní zkouškou

Krátký výtah z historie

Plemeno francouzského původu, přesněji pocházející z centrální Bretaně. V současnosti je to nejpočetněji rozšířené plemeno francouzských ohařů. Pravděpodobně se jedná o jednoho z nejpůvodnějších dlouhosrstých ohařů, k ustálení jehož typu došlo počátkem XX. století díky selekci a různým přikřížením. Návrh standartu byl vypracován v Nantes v roce 1907, byl zveřejněn a schválen na prvním plenárním zasedání chovatelského klubu v Loudéacu (Cotes du Nord) dne 7. června 1908. To byl první plemenný standard  „Klubu bretaňského ohaře s přirozeně krátkým ocasem“.

Celkový vzhled

Je to nejmenší ohař. Bretaňský ohař je brakoid s krátkým prutem či zcela bezocasý. Je harmonicky stavěný, má solidní kostru, aniž by se zdál těžký. Celek je kompaktní a silný, ovšem bez jakéhokoli sklonu k lymfatičnosti, zůstává dostatečně elegantní. Je to pes temperamentní, jeho pohled je živý a výraz inteligentní. Představuje typ malého „zavalitého COBA“ (cob je bretaňské plemeno koní – p.p.), plného energie, v jeho chovu byay tato zavalitost cílevědomě požadována a upevňována šlechtiteli tohoto plemene.

Důležité proporce

mozkovna je delší než nosní hřbet, vzájemný poměr je 3 : 2

velikost hlavy je ve správném poměru s tělem

výška hrudníku je o málo menší než polovina kohoutkové výšky

délka od špičky hrudní kosti k sedacímu hrbolu se rovná výšce v kohoutku ( pes je zcela kvadratický).

Vlastnosti, povaha

Je to pes adaptabilní na každé prostředí, sociabilní, jeho pohled je inteligentní a pozorný, je mentálně vyvážený. Je to všestranný stavěcí pes (ohař), použitelný na každý druh zvěře a v každém terénu, jeho lovecké vlohy se probouzejí brzy. Má hezké hledání, pohyb, výborný nos, zabírá velké pole, spontánně a pevně vystavuje, má vlohový aport a dobře se cvičí.

Hlava

Představuje dobře cizelovaný reliéf. Kůže je těsně přiléhající.

Část mozková

Její formy jsou mírně zaoblené z pohledu en face i z profilu. Při pohledu seshora jsou boční osy velmi lehce sbíhavé. Osy cranio-faciální jsou paralelní. Šířka mozkovny, měřená v oblasti jařmových oblouků, je menší než její délka. Nadočnicové oblouky příliš nevystupují, ale tvoří lehce zaoblenou linii. Dělící rýha i klenutí mozkovny jsou málo výrazné. Stop je mírně vyznačen. Týlní hrbol, stejně jako jařmové kosti, jsou středně výrazné.

Část obličejová

Nos: Široký s dobře otevřenými nozdrami, vlhký, jeho zbarvení harmonizuje s barvou srsti, stejně jako s barvou očního víčka a sliznice pysků.

Čenichová partie: Nosní hřbet je středně dlouhý, boční osy čenichu jsou téměř paralelní.

Pysky:    Nejsou převislé, jsou suché, a dobře přiléhající. Spodní pysk je velmi lehce překryt horním, jeho okraj je přiléhavý až ke koutku, který je málo zřetelný a uzavřený. Celé pysky jsou dobře pigmentované, bez depigmentace.

Čelisti / zuby: Zuby jsou dobře postavené, kompletní a zdravé. Skus je nůžkový.

Líce: Málo vyplněné, kůže k nim těsně přiléhá.

Oči: Mírně šikmo uložené. Mají inteligentní výraz, milý a přátelský, jsou lehce oválné, nevystupují (nejsou vykulené), oční víčka jsou jemná a dobře přiléhají, jsou dobře pigmentovaná. Jejich barevný odstín ladí s barvou srsti, preferován je tmavý. Výraz očí v návaznosti na vysoké a pohyblivé zavěšení uší vytváří ten typický „bretaňský výraz“.

Uši: Jsou vysoko zavěšené, trojúhelníkové, spíše širší než delší (neseny jsou směrem dopředu, konec boltce dosahuje ke stopu). Jsou pokryty zvlněnou srstí, především v horní partii, jejich konec je osrstěný hladkou srstí. Jsou vždy velmi pohyblivé, když je pes pozorný či v akci.

Krk

Je středně dlouhý a svalnatý, má tvar komolého kuželu, je lehce klenutý, nikdy však slabý. Je dobře nasazený, bez laloku.

Tělo

Horní linie: Je tvořená hřbetem a bedry a je krátká.

Kohoutek: Dostatečně pohyblivý a nepříliš výrazný, nikoli však nezřetelný.

Hřbet: Je krátký a pevný, mírně spadající k bedrům.

Bedra: Krátká, široká a svalnatá.

Záď: Je velmi lehce skloněná, široká a dobře osvalená.

Hrudník: Dosahuje až k úrovni loketního kloubu, je široký se žebry dostatečně klenutými, nikoli však cylindrický. Sternální kost je široká a poněkud se zvedá směrem k zádi. Poslední žebra jsou dlouhá a pružná.

Břicho: Jen mírně vtažené.

Slabiny: Nejsou volné ani tučné.

Ocas: Je vysoko nasazen, nesen horizontálně, nebo mírně svěšený, je často velmi pohyblivý, je li pes aktivní či pozorný. Bretaňský ohař se může narodit bezocasý nebo s vrozeně krátkým ocasem. Pokud je ocas krácený, ideální délka se pohybuje v  rozmezí 3 až 6 cm; nesmí být delší jak 10 cm.

Končetiny

Přední končetiny

Jsou rovné, jejich kostra je pružná a silná.

Lopatka: Je značně pohyblivá, poměrně dlouhá (30% kohoutkové výšky), dobře přiléhající a silně osvalená. Její sklon je odpovídající tomu, že se jedná o plemeno pohybující se cvalem, svírá úhel s horizontálou 55 či 60°. Její přečnívající vrcholky jsou asi 5 cm vysoké.

Ramena: Široká, silná a s výrazným svalstvem. Jsou jen o málo delší, než lopatka. Úhel, který svírají s lopatkou, se pohybuje mezi 115 až 120°.

Přední nohy: Svalnaté a se správnou soustavou nervů. Jsou o něco delší, než ramenní kosti. Jejich postavení se musí blížit vertikále.

Nadprstí: (Metakarpus):Silné, ale mající dostatečnou pružnost, mírně šikmé (svírá s vertikálou úhel zhruba 10 – 15°).

Přední tlapka: Je téměř kulatá, prsty jsou sevřené, polštářky pevné, drápy krátké.

Zadní končetiny

Při pohledu zezadu jsou rovnoběžné.

Stehna: Jsou široká, mohutně osvalená, svalstvo je dobře modelované. Stehenní kost svírá s horizontálou úhel pohybující se mezi 70 až 75°.

Lýtka: Jsou o něco delší než stehna, suchá a s dobře modelovaným svalstvem. Ve své horní části jsou široká, směrem k hlezennímu kloubu se zužují. Lýtková a stehenní kost svírají spolu úhel, blížící se 130°.

Hlezna: Suchá, s viditelnými šlachami.

Zánártí (Metatarsus): Je silné, postavené při pohledu z boku téměř vertikálně.

Zadní tlapka: Je delší než přední, jinak je její charakteristika shodná.

Pohyb

Jednotlivé ruchy jsou lehké, ale razantní, snadné a živé. Končetiny se pohybují v ose, aniž by vykazovaly vertikální oscilaci či se stáčely, hřbetní linie zůstává pevná. Cval je hlavním pohybem, jehož pes užívá v terénu, skoky jsou středně dlouhé, zadní nepředšlapují před přední. (sebraný cval).

Kůže

Je jemná, přiléhavá a dobře pigmentovaná.

Zevnějšek

Srst

Srst musí být jemná, ne však hedvábná, je rovná či velmi lehce zvlněná po těle. Nikdy nesmí být kudrnatá. Na hlavě a přední straně končetin je krátká, na zadní straně končetin tvoří srst praporce, které se u předních pozvolna zkracují až k nadprstnímu kloubu, u zadních do půli stehen a níže.

Zbarvení

Existují následná zbarvení – bílá a oranžová, bílá a černá, bílá a kaštanová (hnědá), je strakaté, barevné plotny jsou umístěny nepravidelně. Může se jednat o bělouše (bílá je promísená barevnými chlupy či stříkáním, zvláště na čenichu a končetinách) nebo o strakoše (bílá je čistá, bez příměsi). U tříbarevných jedinců jsou znaky pálení v oranžovém či tmavším odstínu rozmístěny na nose a pyskách, nad očima a na nohou, na hrudi a pod kořenem ocasu. Úzká lysina (rozdělení barevné masky) na hlavě je žádoucí ve všech barevných rázech. Jednobarevné zbarvení není přípustné.

Výška

Psi: minimálně 48 cm, s tolerancí –1 cm, maximálně 51 cm s tolerancí +1 cm

Feny: minimálně 47 cm s tolerancí – 1cm, maximálně 50 cm s tolerancí +1 cm

Ideální výška  

pro psy:  49 – 50 cm

pro feny:  48 – 49 cm

Chyby

Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za chyby a budou penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Povaha: bázlivost, vyplašený pohled

Linie hlavy: velmi lehce rozbíhavé

Nos: s nepatrnou depigmentací, vnitřek nozder depigmentovaný

Zuby: klešťový skus, špatné postavení zubů

Čenichová partie: špičatá

Pysky: těžké, příliš málo vyvinuté, volné

Oči: vykulené, mandlového tvaru nebo kulaté

Uši: nasazené příliš nízko, s úzkým úponem

Hřbetní linie: prosedlá nebo klenutá

Záď: příliš úzká, příliš spáditá

Břicho: spuštěné, nebo příliš vytažené (chrtovité)

Tlapky: otevřené, příliš dlouhé nebo příliš kulaté

Krk: příliš krátký, tlustý, mírný lalok

Bedra: dlouhá, úzká a slabá

Slabiny: přehnaně vtažené, což je často spojené se slabými bedry, postrádající prostor

Končetiny: se slabou kostrou, vybočující lokty, sbíhavé paty

Srst: krátká po těle

Hrubé vady

Povaha: temperament flegmatický

Mozkovna: jařmové oblouky příliš široké, stop příliš výrazný, nadočnicové oblouky příliš vystupující

Oči: světlé, se zlým pohledem, dravčí

Krk: přehnaně dlouhý, s patrným lalokem

Pohyb:    vadný pohyb

Vylučující vady

Všechny povahové vady: pes kousavý, agresivní na druhé psy nebo vůči člověku

Chybějící typ: nedostatečnost plemenného typu, jedinec ve svém celku nepřipomíná svoji rasu

Výška:    vybočující z hranic, stanovených standardem

Linie hlavy: typická rozbíhavost os mozkovny a nosu

Netypická strakatost: bílá skvrna na uchu nebo oko umístěné v bílém podkladu

Oči: velmi světlé, každé jinak zbarvené, šilhavost, entropium, ektropium

Čelisti:    nestejné délky (předkus, podkus)

Zuby: P1 a M3 jsou považovány za zuby nedůležité. Z ostatních zubů lze připustit pouze chybění 2x PM2 nebo 1x PM2 a 1x PM3. Pokud tyto jinak přípustně chybějící zuby sousedí v jedné řadě, je to vada vylučující. Také každý jiný ve výčtu nejmenovaný chybějící zub je důvodem k vyloučení.

Pigmentace: výrazná depigmentace nosní houby nebo očních víček.

přítomnost paspárků či jejich základu

těžké morfologické anomálie

Pozn.: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Pracovní standard bretaňského ohaře

Bretaňský ohař je malý energický pes, inteligentní, s živým pohledem, plnokrevný cob ( to je plemeno bretaňského koně, silné a odolné, krátkých a zavalitých linií).

Pohyb: živý, veselý, bujný. Cval je energický a prostorný, není ani drobivý (krátké skoky), ani příliš skákavý (dlouhé skoky).

Nesení hlavy: hlava musí být při hledání nesena nad linií hřbetu, nikoli však příliš vysoko. Linie mozkovna-čenich je lehce skloněná. Pohyby hlavy jasně vyjadřují reakce na pachy zvěře. V obtížných podmínkách je rychlost hledání volena tak, aby bylo zajištěno dokonalé prohledání terénu.

Hledání: musí být inteligentní, systematické, nikoli mechanické, pes musí pracovat v souladu s terénem a musí být stále ve vlivu vůdce.

Vystavování: po navětření zvěře pes musí autoritativně vystavit a zablokovat zvěř. Vystavování misí být od počátku spontánní, pes vystavuje v takové poloze, v jaké dostal pach do nosu, čenich musí vždy směřovat ke zvěři.

Postupování: musí být spontánní, dávající jistotu, že kontakt lovec-zvěř bude neustále zajištěn až do jejího vzlétnutí.Odmítnutí postupování je hrubá chyba, pokud ovšem pes zvěř nevystavil zcela nakrátko a ta je v jeho bezprostřední blízkosti, což mu znemožňuje postupovat.

Přinášení: přinášení ze země i z vody musí být účinné, spontánní, radostné a rychlé.



 

        









 

Datum zveřejnění platného standardu:    25.03.2003

 

Klasifikace F.C.I: Skupina 7 ohaři. Sekce  1. 2 ohaři kontinentální  dlouhosrstí s pracovní zkouškou

 

Krátký výtah z historie

 

Plemeno francouzského původu, přesněji pocházející z centrální Bretaně. V současnosti je to nejpočetněji rozšířené plemeno francouzských ohařů.

Pravděpodobně se jedná o jednoho z nejpůvodnějších dlouhosrstých ohařů, k ustálení jehož typu došlo počátkem XX. století díky selekci a různým přikřížením.

Návrh standartu byl vypracován v Nantes v roce 1907, byl zveřejněn a schválen na prvním plenárním zasedání chovatelského klubu v Loudéacu (Cotes du Nord) dne 7. června 1908.

To byl první plemenný standard  „Klubu bretaňského ohaře s přirozeně krátkým ocasem“.

 

Celkový vzhled

 

Je to nejmenší ohař. Bretaňský ohař je brakoid s krátkým prutem či zcela bezocasý. Je harmonicky stavěný, má solidní kostru, aniž by se zdál těžký. Celek je kompaktní a silný, ovšem bez jakéhokoli sklonu k lymfatičnosti, zůstává dostatečně elegantní. Je to pes temperamentní, jeho pohled je živý a výraz inteligentní. Představuje typ malého „zavalitého COBA“ (cob je bretaňské plemeno koní – p.p.), plného energie, v jeho chovu byay tato zavalitost cílevědomě požadována a upevňována šlechtiteli tohoto plemene.

 

Důležité proporce

    

mozkovna je delší než nosní hřbet, vzájemný poměr je 3 : 2

velikost hlavy je ve správném poměru s tělem

výška hrudníku je o málo menší než polovina kohoutkové výšky

délka od špičky hrudní kosti k sedacímu hrbolu se rovná výšce v kohoutku ( pes je zcela kvadratický).

 

Vlastnosti, povaha

 

Je to pes adaptabilní na každé prostředí, sociabilní, jeho pohled je inteligentní a pozorný, je mentálně vyvážený. Je to všestranný stavěcí pes (ohař), použitelný na každý druh zvěře a v každém terénu, jeho lovecké vlohy se probouzejí brzy. Má hezké hledání, pohyb, výborný nos, zabírá velké pole, spontánně a pevně vystavuje, má vlohový aport a dobře se cvičí.

 

Hlava

 

Představuje dobře cizelovaný reliéf. Kůže je těsně přiléhající.

 

Část mozková

 

Její formy jsou mírně zaoblené z pohledu en face i z profilu. Při pohledu seshora jsou boční osy velmi lehce sbíhavé. Osy cranio-faciální jsou paralelní. Šířka mozkovny, měřená v oblasti jařmových oblouků, je menší než její délka. Nadočnicové oblouky příliš nevystupují, ale tvoří lehce zaoblenou linii. Dělící rýha i klenutí mozkovny jsou málo výrazné. Stop je mírně vyznačen. Týlní hrbol, stejně jako jařmové kosti, jsou středně výrazné.

 

Část obličejová

 

Nos:    Široký s dobře otevřenými nozdrami, vlhký, jeho zbarvení harmonizuje s barvou srsti, stejně jako s barvou očního víčka a sliznice pysků.

Čenichová partie: Nosní hřbet je středně dlouhý, boční osy čenichu jsou téměř paralelní.

Pysky:    Nejsou převislé, jsou suché, a dobře přiléhající. Spodní pysk je velmi lehce překryt horním, jeho okraj je přiléhavý až ke koutku, který je málo zřetelný a uzavřený. Celé pysky jsou dobře pigmentované, bez depigmentace.

Čelisti / zuby: Zuby jsou dobře postavené, kompletní a zdravé. Skus je nůžkový.

Líce: Málo vyplněné, kůže k nim těsně přiléhá.

Oči: Mírně šikmo uložené. Mají inteligentní výraz, milý a přátelský, jsou lehce oválné, nevystupují (nejsou vykulené), oční víčka jsou jemná a dobře přiléhají, jsou dobře pigmentovaná. Jejich barevný odstín ladí s barvou srsti, preferován je tmavý.

Výraz očí v návaznosti na vysoké a pohyblivé zavěšení uší vytváří ten typický „bretaňský výraz“.

Uši: Jsou vysoko zavěšené, trojúhelníkové, spíše širší než delší (neseny jsou směrem dopředu, konec boltce dosahuje ke stopu).

Jsou pokryty zvlněnou srstí, především v horní partii, jejich konec je osrstěný hladkou srstí. Jsou vždy velmi pohyblivé, když je pes pozorný či v akci.

 

Krk

 

Je středně dlouhý a svalnatý, má tvar komolého kuželu, je lehce klenutý, nikdy však slabý. Je dobře nasazený, bez laloku.

 

Tělo

 

Horní linie: Je tvořená hřbetem a bedry a je krátká.

Kohoutek: Dostatečně pohyblivý a nepříliš výrazný, nikoli však nezřetelný.

Hřbet:    Je krátký a pevný, mírně spadající k bedrům.

Bedra:    Krátká, široká a svalnatá.

Záď:     Je velmi lehce skloněná, široká a dobře osvalená.

Hrudník: Dosahuje až k úrovni loketního kloubu, je široký se žebry dostatečně klenutými, nikoli však cylindrický. Sternální kost je široká a poněkud se zvedá směrem k zádi. Poslední žebra jsou dlouhá a pružná.

Břicho:    Jen mírně vtažené.

Slabiny: Nejsou volné ani tučné.

Ocas:Je vysoko nasazen, nesen horizontálně, nebo mírně svěšený, je často velmi pohyblivý, je li pes aktivní či pozorný. Bretaňský ohař se může narodit bezocasý nebo s vrozeně krátkým ocasem.

Pokud je ocas krácený, ideální délka se pohybuje v  rozmezí 3 až 6 cm; nesmí být delší jak 10 cm.

 

Končetiny

 

Přední končetiny

 

Jsou rovné, jejich kostra je pružná a silná.

Lopatka: Je značně pohyblivá, poměrně dlouhá (30% kohoutkové výšky), dobře přiléhající a silně osvalená. Její sklon je odpovídající tomu, že se jedná o plemeno pohybující se cvalem, svírá úhel s horizontálou 55 či 60°. Její přečnívající vrcholky jsou asi 5 cm vysoké.

Ramena: Široká, silná a s výrazným svalstvem. Jsou jen o málo delší, než lopatka. Úhel, který svírají s lopatkou, se pohybuje mezi 115 až 120°.

Přední nohy: Svalnaté a se správnou soustavou nervů. Jsou o něco delší, než ramenní kosti. Jejich postavení se musí blížit vertikále.

Nadprstí: (Metakarpus):Silné, ale mající dostatečnou pružnost, mírně šikmé (svírá s vertikálou úhel zhruba 10 – 15°).

Přední tlapka:    Je téměř kulatá, prsty jsou sevřené, polštářky pevné, drápy krátké.

 

Zadní končetiny

 

Při pohledu zezadu jsou rovnoběžné.

Stehna:Jsou široká, mohutně osvalená, svalstvo je dobře modelované. Stehenní kost svírá s horizontálou úhel pohybující se mezi 70 až 75°.

Lýtka:    Jsou o něco delší než stehna, suchá a s dobře modelovaným svalstvem. Ve své horní části jsou široká, směrem k hlezennímu kloubu se zužují. Lýtková a stehenní kost svírají spolu úhel, blížící se 130°.

Hlezna:Suchá, s viditelnými šlachami.

Zánártí (Metatarsus):Je silné, postavené při pohledu z boku téměř vertikálně.

Zadní tlapka: Je delší než přední, jinak je její charakteristika shodná.

 

Pohyb

 

Jednotlivé ruchy jsou lehké, ale razantní, snadné a živé. Končetiny se pohybují v ose, aniž by vykazovaly vertikální oscilaci či se stáčely, hřbetní linie zůstává pevná. Cval je hlavním pohybem, jehož pes užívá v terénu, skoky jsou středně dlouhé, zadní nepředšlapují před přední. (sebraný cval).

 

Kůže

 

Je jemná, přiléhavá a dobře pigmentovaná.

 

Zevnějšek

 

Srst:    Srst musí být jemná, ne však hedvábná, je rovná či velmi lehce zvlněná po těle. Nikdy nesmí být kudrnatá. Na hlavě a přední straně končetin je krátká, na zadní straně končetin tvoří srst praporce, které se u předních pozvolna zkracují až k nadprstnímu kloubu, u zadních do půli stehen a níže.

Zbarvení: Existují následná zbarvení – bílá a oranžová, bílá a černá, bílá a kaštanová (hnědá), je strakaté, barevné plotny jsou umístěny nepravidelně. Může se jednat o bělouše (bílá je promísená barevnými chlupy či stříkáním, zvláště na čenichu a končetinách) nebo o strakoše (bílá je čistá, bez příměsi). U tříbarevných jedinců jsou znaky pálení v oranžovém či tmavším odstínu rozmístěny na nose a pyskách, nad očima a na nohou, na hrudi a pod kořenem ocasu. Úzká lysina (rozdělení barevné masky) na hlavě je žádoucí ve všech barevných rázech. Jednobarevné zbarvení není přípustné.

 

Výška

Psi: minimálně 48 cm, s tolerancí –1 cm, maximálně 51 cm s tolerancí +1 cm

Feny: minimálně 47 cm s tolerancí – 1cm, maximálně 50 cm s tolerancí +1 cm

 

Ideální výška:    

pro psy  49 – 50 cm

pro feny 48 – 49 cm

 

Chyby

 

Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za chyby a budou penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Povaha: bázlivost, vyplašený pohled

Linie hlavy: velmi lehce rozbíhavé

Nos: s nepatrnou depigmentací, vnitřek nozder depigmentovaný

Zuby:     klešťový skus, špatné postavení zubů

Čenichová partie: špičatá

Pysky: těžké, příliš málo vyvinuté, volné

Oči: vykulené, mandlového tvaru nebo kulaté

Uši: nasazené příliš nízko, s úzkým úponem

Hřbetní linie:prosedlá nebo klenutá

Záď: příliš úzká, příliš spáditá

Břicho:    spuštěné, nebo příliš vytažené (chrtovité)

Tlapky: otevřené, příliš dlouhé nebo příliš kulaté

Krk: příliš krátký, tlustý, mírný lalok

Bedra:    dlouhá, úzká a slabá

Slabiny: přehnaně vtažené, což je často spojené se slabými bedry, postrádající prostor

Končetiny: se slabou kostrou, vybočující lokty, sbíhavé paty

Srst: krátká po těle

 

Hrubé vady

 

Povaha: temperament flegmatický

Mozkovna: jařmové oblouky příliš široké, stop příliš výrazný, nadočnicové oblouky příliš vystupující

Oči: světlé, se zlým pohledem, dravčí

Krk: přehnaně dlouhý, s patrným lalokem

Pohyb:    vadný pohyb

 

Vylučující vady

 

Všechny povahové vady: pes kousavý, agresivní na druhé psy nebo vůči člověku

Chybějící typ:     nedostatečnost plemenného typu, jedinec ve svém celku nepřipomíná svoji rasu

Výška:    vybočující z hranic, stanovených standardem

Linie hlavy: typická rozbíhavost os mozkovny a nosu

Netypická strakatost:: bílá skvrna na uchu nebo oko umístěné v bílém podkladu

Oči: velmi světlé, každé jinak zbarvené, šilhavost, entropium, ektropium

Čelisti:    nestejné délky (předkus, podkus)

Zuby:P1 a M3 jsou považovány za zuby nedůležité. Z ostatních zubů lze připustit pouze chybění 2x PM2 nebo 1x PM2 a 1x PM3. Pokud tyto jinak přípustně chybějící zuby sousedí v jedné řadě, je to vada vylučující. Také každý jiný ve výčtu nejmenovaný chybějící zub je důvodem k vyloučení.

Pigmentace:    výrazná depigmentace nosní houby nebo očních víček.

přítomnost paspárků či jejich základu

těžké morfologické anomálie

 

Pozn.:    Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.


 

Pracovní standard bretaňského ohaře



 

Bretaňský ohař je malý energický pes, inteligentní, s živým pohledem, plnokrevný cob ( to je plemeno bretaňského koně, silné a odolné, krátkých a zavalitých linií).

 

Pohyb: živý, veselý, bujný. Cval je energický a prostorný, není ani drobivý (krátké skoky), ani příliš skákavý (dlouhé skoky).

Nesení hlavy: hlava musí být při hledání nesena nad linií hřbetu, nikoli však příliš vysoko. Linie mozkovna-čenich je lehce skloněná. Pohyby hlavy jasně vyjadřují reakce na pachy zvěře. V obtížných podmínkách je rychlost hledání volena tak, aby bylo zajištěno dokonalé prohledání terénu.

Hledání: musí být inteligentní, systematické, nikoli mechanické, pes musí pracovat v souladu s terénem a musí být stále ve vlivu vůdce.

Vystavování: po navětření zvěře pes musí autoritativně vystavit a zablokovat zvěř. Vystavování misí být od počátku spontánní, pes vystavuje v takové poloze, v jaké dostal pach do nosu, čenich musí vždy směřovat ke zvěři.

Postupování: musí být spontánní, dávající jistotu, že kontakt lovec-zvěř bude neustále zajištěn až do jejího vzlétnutí.

Odmítnutí postupování je hrubá chyba, pokud ovšem pes zvěř nevystavil zcela nakrátko a ta je v jeho bezprostřední blízkosti, což mu znemožňuje postupovat.

Přinášení: přinášení ze země i z vody musí být účinné, spontánní, radostné a rychlé.



 

        











 

                                                




 

                                                


 

Inzeráty plemene: Bretaňský ohař dlouhosrstý