Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Border kolie

Inzeráty plemene: Border kolie

Popis plemene: Border kolie

Border kolie

Povaha plemene

Psi z rodu border kolie jsou nesmírně inteligentní, učenlivý a pracovití. Je to také značně odvážné plemeno, ovšem se sklonem velice silně citově přilnout ke svému pánovi. Je-li tomu border kolie zvykána odmalička, snadno se sžije s dalšími domácími zvířaty. Rovněž její vztah k dětem je dobrý, ovšem pod podmínkou, že border kolii dokážete zajistit dostatek pohybu a činnosti. Je to otužilý pes, kterého je možné celoročně chovat venku v kotci.


Popis border kolie

Jedná se o středně velké plemeno, jehož tělesné proporce leží ideálně vprostřed mezi těžkou a lehkou tělesnou stavbou. Tvar těla má obdélníkový formát. Srst border kolie může být krátká, nebo delší, přičemž psi s delší srstí výrazně převažují. Oba typy osrstění ale mají jak, svrchní krycí srst, tak spodní, hustou podsadu. Barevné variety border kolie jsou velice rozličné, přípustné jsou v podstatě všechny barvy, nikdy by však nemělo výrazně převládat bílé osrstění. Kohoutková výška psů je v ideálním případě nejméně 53 cm, feny jsou nižší, ale jejich minimální výška není striktně stanovena. Tělo má být atleticky stavěné, obdélníkového až čtvercového tvaru. Hřbet se směrem k ocasu mírně svažuje. Nohy jsou šikmo zaúhlené, svalnaté, ale nemají těžké kosti. Ocas border kolie by měl být dlouhý nejméně k hlezennímu kloubu a je nošen zásadně směrem dolů. Hlava je proporčně úměrná tělu, s širokou lebkou a výrazně se zužujícím čenichem. Oči border kolie jsou oválné, dalece posazené a tmavé, výjimečně modré. Uši jsou střední velikosti vztyčené, nebo polovztyčené. Celkový dojem je harmonický díky vyváženým proporcím.

Charakteristika plemene: Border kolie

Standard Border Kolie

FCI Standard N° 297 / 28.10.2009 / G  Border kolie

Země původu: Velká Británie.

Datum publikace originálního platného standardu: 24.06.1987.

Použití: Ovčácký pes.

Klasifikace FCI:    Skupina 1 – Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických) Sekce 1 – Ovčáci. S pracovní zkouškou

Celkový vzhled

Pes dobrých proporcí a ladných rysů ukazujících kvalitu, půvab a dokonalou vyváženost, které ve spojení s dostatečnou tělesnou stavbou demonstrují jeho výkonnost. Sklon k robustnosti i k přílišné lehkosti je nežádoucí.

Důležité proporce

Délka čenichu a mozkovny je přibližně stejná. Délka těla je mírně větší, než je výška v kohoutku.

Povaha

Vytrvalý ovčácký pes k tvrdé práci u stáda, výborně ovladatelný. Živý, pozorný, poslušný a inteligentní. Nesmí být ani nervózní ani agresivní.

Hlava

Mozkovna

Lebka: Dosti široká, týlní hrbol nevýrazný.

Stop: Velmi výrazný.

Lícní část:

Nos: Nos černý, u hnědých a čokoládově zbarvených jedinců smí být hnědý. U modrých psů by měl být břidlicové barvy. Dobře vyvinuté nosní dírky.

Čenich: Čenich se směrem k nosu zužuje, je středně krátký a silný.

Čelisti/zuby: Silné zuby a čelisti s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem. To znamená, že řezáky horní čelisti těsně přesahují řezáky spodní čelisti, přičemž jsou vsazeny kolmo do čelisti.

Líce: Líce nejsou ani plné, ani zaoblené.

Oči: Posazené daleko od sebe, oválného tvaru, středně velké. Barva hnědá, jen u merle zbarvených psů mohou být jedno nebo obě oči zcela, nebo částečně modré. Jemný, bystrý, pozorný a inteligentní výraz.

Uši: Středně velké a středně silné, nasazené dostatečně daleko od sebe. Jsou neseny vztyčeně nebo polovztyčeně. Při naslouchání jsou výrazně pohyblivé.

Krk

Dobré délky, silný a svalnatý, mírně klenutý a rozšiřující se směrem k lopatkám.

Trup

Atletický vzhled. Mírně delší, než je výška v kohoutku.

Bedra: Široká a svalnatá, ne však vystouplá.

Hrudník: Hluboký a poměrně široký s dobře klenutými žebry.

Ocas

Středně dlouhý, svým posledním obratlem dosahující minimálně k hleznu. Je nízko nasazený, dobře osrstěný, směrem ke špičce se stáčí vzhůru a doplňuje tak ladnou linii a vyváženost psa. Při vzrušení může být vztyčen, nikdy však není nesen nad hřbetem.

Končetiny

Hrudní končetiny

jsou při pohledu zpředu rovnoběžné. Kosti jsou pevné, ne však mohutné.

Lopatky: Uloženy vzad.

Lokty: Přiléhají k tělu.

Zápěstí: Při pohledu z boku mírně šikmé.

Přední tlapky: Oválného tvaru s vysokými polštářky, pevné a dobře stavěné. Prsty klenuté a těsně navzájem přiléhající. Drápky krátké a silné.

Pánevní končetiny

Široká a svalnatá v profilu ladně přecházející k nasazení ocasu.

Stehna: dlouhá, silná a svalnatá.

Kolena: Dobře zaúhlená.

Hlezení kloub: Pevný, hluboce uložený.

Zápěstí: Od hlezna k zemi jsou zadní nohy stavěny z pevných při pohledu zezadu rovnoběžných kostí.

Zadní tlapky: Oválného tvaru s vysokými polštářky, pevné a dobře stavěné. Prsty klenuté a těsně navzájem přiléhající. Drápky krátké a silné.

Chůze/Pohyb

Volný, plynulý a neúnavný. Nízko zvedané tlapky vzbuzují dojem, že je pes schopen pohybovat se nenápadně a velmi rychle.

Srst

Osrstění

Dvě varianty: Středně dlouhé a Krátké.

U obou variant je krycí srst hustá a střední textury s měkkou a hustou podsadou, která vytváří výbornou ochranu proti povětrnostním vlivům. U středně dlouhé varianty vytváří bohatá srst hřívu, kalhoty a prapor. V obličejové části, na uších, na hrudních končetinách (s výjimkou praporců) a na pánevních končetinách od hlezen k zemi má být srst krátká a hladká.

Barva

Dovoleno je množství barev, přičemž nikdy nesmí převládat bílá.

Výška

Ideální výška v kohoutku:    

Psi: 53 cm (21 palců)

Feny: o něco méně

Vady

Každá odchylka od výše uvedených požadavků musí být považována za vadu a posouzení její závažnosti musí být přímo úměrné stupni odchylky, jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat jeho tradiční práci.

Vyřazující vady

Agresivní nebo příliš bázlivý.

Z chovu má být vyřazen každý pes, který zřetelně vykazuje abnormality fyzické nebo v chování.

Poznámka: Psi mají mít dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

 

Inzeráty plemene: Border kolie