Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Basenji

Více informací o plemeni Basenji

Inzeráty plemene Basenji

Pro plemeno Basenji není v současné době žádný inzerát!

Více informací o plemeni Basenji

Basenji

Historie

Ačkoliv je přesný původ basenjiho zahalen tajemstvím, jsou jemu podobní psi vyobrazeni v egyptských hrobkách IV. dynastie. Basenji původně vznikl z polodivokých vlasatých psů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Jde o jedno z nejpůvodnějších a nejprimitivnějších dodnes existujících plemen. V Kongu se basenji využíval jako lovecký pes, který sloužil k nahánění zvěře do sítí. Basenji znamená v jazyku obyvatel Konga „lesní bytost“. Toto plemeno se proslavilo tím, že neumí štěkat, přesto však pro vyjádření svých potřeb vydává různé zvuky. Někteří chovatelé se domnívají, že byl po celá tisíciletí využíván na tiché hony.

Vzhled

Basenji je velmi elegantní pes aristokratického vzhledu s ladností gazely a pohybem koníka. Je středně velký a vysokonohý. Psi dorůstají výšky 43 cm v kohoutku a váží okolo 11 kg. Feny mohou vyrůst 40 cm v kohoutku a jejich hmotnost by měla být okolo 9,5 kg. Basenji je lehce stavěné zvíře jemných kostí. Na výrazně klenutém krku hrdě nosí vrásčitou hlavu se vztyčenýma ušima. Basenji má krátkou, lesklou a jemnou srst, která je velmi hustá. Zbarvení může mít červenobílé, černobílé, trikolórní nebo žíhané s bílou. Vždy by však měli být bílé tlapy, hruď a konec ocasu.

Povaha a využití

Tento tichý pes se v domácím prostředí stává mimořádně milým a citlivým společníkem. Je vhodný do městské zástavby i k dětem. Basenji je k cizím lidem nedůvěřivý a rezervovaný. Je ostražitý avšak svému majiteli a jeho rodině je oddaný. Je však i tvrdohlavý a nerad se podřizuje příkazům. Vycvičit ho lze, ale nikdy ne na 100%. Má silný lovecký pud, a proto je jen málokdy možno pouštět ho z vodítka. Rád se učí nové věci jako například běhat u kola nebo chodit na agility. Miluje pohyb, ale rád si i zalenoší. Toto plemeno je vhodné jen pro lidi, kteří jsou tolerantní k jeho jiné povaze a hlavně pro ty, co budou basenjiho milovat se všemi jeho vrtochy.

Péče

Pro svou krátkou srst nepotřebuje téměř žádnou péči. Nemá psí pach, tudíž se nemusí ani koupat. Všichni členové tohoto plemena jsou čistotní a dokáží se olizovat téměř jako kočky. Průměrná délka jejich života je 12 let.

 

Více informací o plemeni Basenji