Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Anglický mastif

Inzeráty plemene: Anglický mastif

Popis plemene: Anglický mastif

Povaha anglického mastifa

Ne nadarmo se o mastifovi říká, že je to obr s něžným srdcem. Přestože byl používán hlavně pro boj, jeho „parketa" je spíš hlídání. Své teritorium brání neústupně, a pokud ho vetřelec naruší, napadne jej. Může být tedy velmi nebezpečný, ovšem pouze pokud je k tomu vyprovokován. Jinak je to klidný, až apatický pes, zejména dětem dovolí hodně. Má velmi milou a přátelskou povahu, miluje svou rodinu a vyžaduje její blízkost. Není proto vhodné ho chovat venku v kotci. Anglický mastif je inteligentní, vnímavý a poslušný pes, i když na povely reaguje trochu pomaleji. Právě snadná ovladatelnost v kontrastu s jeho mohutností, na něm možná nejvíc překvapí.

Popis anglického mastifa

Anglický mastif je nejmohutnějším ze všech psích plemen. Jeho velikost a masivnost zaručeně upoutá váš pohled. V kohoutku měří tito psi od 70 do 76 cm a někteří mohou vážit až 160 kg. Standard ovšem váhu neudává. Má širokou hlavu s krátkou tlamou, daleko od sebe posazenýma očima a malýma, tenkýma ušima. Hrudník je hluboký a žebra dobře klenutá, rovněž tak hřbet a bedra. Všude je znát mohutné osvalení. Má těžké a svalnaté končetiny a široké, kulaté tlapy. Ocas je nasazen vysoko, ale nesmí se nosit nad linií hřbetu. Srst má mastif krátkou, hladkou, přiléhající k tělu, jejíž barva může být plavá až červenohnědá, se světlým nebo tmavým žíhováním. Průměrně se dožívají 10 až 12 let.

Charakteristika plemene: Anglický mastif

FCI-Standard N° 264

Mastif

Původ:  Velká Británie.

Datum zveřejnění oficiálního platného standardu: 13.10.2010.

Využití: Hlídací a strážní pes.

FCI-klasafikace: Skupina 2 Pinčové a knírači – molossoidní plemena – švýcarští salašničtí psi. Sekce 2.1 Molossoidní plemena, Dogovití.Bez pracovní zkoušky.

Krátké historické shrnutí

Mastif, možná ne v podobě, jak ho známe dnes, s námi byl po mnoho staletí a hrál svoji roli v historii od doby před Bitvou u Azincourtu, z kraje patnáctého století. Dokonce i tehdy byl mastif znám pro svou odvahu a hlídací instinkty. Je zaznamenáno, že když Římané vtrhli do Británie, už tehdy tam našli dogovitého psa a udělal na ně takový dojem, že některé vzali s sebou do Říma pro boj v arénách. Když Normani přišli do Británie, dogovití psi byli tak běžní, že původem francouzské slovo doga si našlo svou cestu i do anglického jazyka.Po druhé světové válce toto plemeno v Británii téměř vyhynulo. Poté bylo dováženo, a od té doby bylo plemeno na vzestupu jak v počtu, tak v kvalitě. Kombinující majestátnost s dobrou povahou je mastif pes extrémně velký, co se výšky i obvodu těla týče, s širokým a hlubokým trupem, plný hmoty (osvalení), s velkými silnými kostmi.

Obecný vzhled

Hlava, v obecných rysech, dává čtvercový vzhled z jakéhokoliv úhlu. Žádoucí poměr šířky a délky celé hlavy a obličeje je 2 : 3.Trup široký, hluboký, dlouhý, mohutně stavěný, na pevných nohou daleko od sebe. Svaly zřetelně vyrýsované. Velikost je žádoucí, ale pouze v kombinaci s kvalitou a jen když není ohrožováno zdraví jedince. Výška a mohutnost jsou důležité, ale pouze pokud jsou oba parametry v souladu. Masivní, mohutná, kompaktně souměrná postava.

Důležité  proporce

Délka trupu měřena od ramen po sedací hrbol je větší než výška v kohoutku.

Chování a temperament

Kombinace majestátnosti a odvahy. Klidný, láskyplný ke svým majitelům, ale schopný ochránit. Obvykle netečný k cizincům; plachost je nepřijatelná.

Hlava

Mozkovna

Lebka: Lebka široká mezi ušima, čelo ploché, ale vrásčité, jakmile je vzbuzena pozornost. Obočí (nadočnicové oblouky) mírně zvýšené. Horní oblouk příčného řezu lebky vykazuje zploštělé zaoblení s čelní rýhou začínající mezi očima a sahající až k polovině sagitálního lebečního švu.

Stop: Stop mezi očima je dobře znatelný, ale ne příliš příkrý.

Obličejové partie

Čenich: Černý. Široký, s široce rozšířenými nozdry, při pohledu zepředu, plochý (ne špičatý nebo vytočený nahoru) z profilu.

Tlama: Krátká, pod očima široká a téměř stejně široká zůstává až ke špičce čenichu, tj. tupá a kolmo zkosená, s horní linií obličeje tvoří pravý úhel, hloubka tlamy od špičky čenichu k dolní čelisti je mimořádně velká. Délka tlamy k celkové délce hlavy a obličeje je v poměru 1 : 3. Obvod tlamy (měřený ve středu mezi očima a čenichem) je k obvodu hlavy (měřeno před ušima) v poměru 3 : 5. U zralých dospělých jedinců je jakékoliv přehnané vrásnění či nadbytek kůže je nepřijatelné, pokud je jedinec v klidu.

Pysky: Pysky kopírující tupý úhel s přepážkou a mírně visící tak, aby tvořily čtvercový profil.

Čelisti / Zuby: Spodní čelist je široká až do konce. Zuby zdravé; silné a široce od sebe posazené. Řezáky v rovině (klešťový skus, ostří na ostří) nebo dolní vyčnívající před horní (obrácený nůžkový skus), ale nikdy natolik, aby byly viditelné při zavřené tlamě.

Líce: Svaly lící a spánků (temporální a žvýkací) dobře vyvinuté.

Oči: Střední velikosti, daleko od sebe. Barva oříškově hnědá, čím tmavší, tím lepší, spojivka není vidět. Uvolněná víčka vysoce nežádoucí. Bez zjevných problémů se zrakem.

Uši: Malé, tenké na dotek, daleko od sebe, usazené na nejvyšších místech po stranách lebky tak, aby linie pokračovala přes nejvyšší bod lebky a ležící na plocho a v klidu přilehají k lícím.

Krk

Mírně klenutý, středně dlouhý, velmi svalnatý a jeho obvod o 2,5 – 5 cm menší než obvod lebky před ušima.

Trup

Horní linie

Rovná hřbetní linie

Záda

Široká a svalnatá.

Bedra

Široká a svalnatá; plochá a velmi široká u feny, mírně klenutá u psa.

Hrudník

Široký, hluboký a správně spuštěný mezi přední nohy. Žebra klenutá a správně zaoblená. Zadní žebra hluboká a sahající daleko dozadu k pánvi.

Spodní linie a břicho 

Velká hloubka slabin.

Ocas

Nasazen vysoko a dosahující až k hleznům nebo trochu pod ně, široký u kořene a zužující se ke konci, v klidu rovně visící, ale u konce tvořící oblouk směrující vzhůru, ale ne nad hřbetní linii, když je pes vzrušený.

Končetiny

Hrudní končetiny

Obecný vzhled: Při celkovém pohledu vyvážené a v souladu s pánevními končetinami.

Plece: Mírně šikmé, těžké a svalnaté.

Nadloktí: Mírně šikmé, těžké a svalnaté.

Loket: Lokty paralelně s tělem.

Předloktí: Nohy rovné, silné a posazené daleko od sebe; kosti jsou silné.

Záprstí (Metacarpus): Záprstí vzpřímené.

Přední tlapy: Velké, oblé a uzavřené. Prsty správně klenuté. Drápy černé.

Pánevní končetiny

Obecný vzhled: Široké, silné a svalnaté. Síla v pánevních končetinách je nanejvýš důležitá, kravský postoj u zralých dospělých jedinců je nepřijatelný.

Lýtka: Dobře vyvinutá.

Nárt (Metatarsus): Hlezna zaúhlená, daleko od sebe postavená, v postoji i v pohybu jsou paralelně s celou pánevní končetinou. Zadní tlapy: Velké, oblé a uzavřené. Prsty správně klenuté. Drápy černé.

Krok/ pohyb

Mocný, lehce prodloužený, vycházející z pánevních končetin, plynulý, zdravý, prostorný a bez námahy. Při pohybu je horní linie udržována v rovině. Tendence k mimochodu je nežádoucí. Absolutní bezproblémový a harmonický pohyb je zásadní.

Osrstění

Srst

Krátká a přiléhající, ale hrubá na krku a ramenou.

Barva

Meruňková, plavá nebo žíhaná. V každém případě tlama, uši a čenich by měl být černý s černým zbarvením kolem očních víček, sahajícím nahoru mezi ně. Nadměrně světlá na trupu, hrudi nebo nohách je nepřijatelná.

Vady

Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů by měla být považována za vadu a vážnost, s kterou by na chybu mělo být nahlíženo, by měla být v přesném poměru k jejímu stupni a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

Diskvalifikující vady

Agresivní nebo příliš plachý.Jakýkoliv pes, který zjevně vykazuje známky tělesných či chování se týkajících abnormalit bude diskvalifikován.

Dodatek: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá do šourku.

Inzeráty plemene: Anglický mastif