Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Norský buhund

Inzeráty plemene: Norský buhund

Popis plemene: Norský buhund

Norský buhund  (Norsk Buhund, anglicky Norwegian Buhund)

Norsky znamená slovo BU kůlnu nebo chlév a to napovídá k jaké práci se plemeno používalo dříve. Buhundův základní instinkt je shromažďovat stádo a hlídat domov a majetek. Je to velmi čiperný pes, který vyžaduje dost pohybu a pracovního vyžití. Svoji energii přenese i na svého pána. Stane se rychle rodinným příslušníkem, ovšem ponechává si svůj energický pohled na život. Zůstává vždy sám sebou a nikdy se stoprocentně nepodvolí.

Historie

Norské národní plemeno těchto špiců je známé již z dávnověku. Patří do skupiny grónských, sibiřských a kamčatských ovčáků. Norského buhunda vyšlechtili speciálně pro práci na farmě. Buhund se hodí pro jakoukoliv práci: buhundi pásli a zaháněli jeleny, ovce, krávy, chránili dvůr a také se používali jako tažní psi. Jemné city dovolují využívat buhunda i pro hon. Ve 20. letech 20. století se plemeno stalo velice známým také za hranicemi Norska, zvláště pak ve Velké Británii. Ale díky své odolnosti a pracovitosti se stále využívá k práci v Austrálii. Jde o plemeno služebních psů. A nyní se z něho stává i rodinný příslušník. Standardem FCI byl uznán v roce 1943.

Charakter

Norský buhund je velmi vytrvalý, odolný a skromný pes. Je energický, aktivní a také, jako většina špiců, se dosti hlasitě projevuje. Je vynikající stopař a hlídač. Svým temperamentem a nenáročností se stal velice populárním. Může žít venku stejně dobře, jako v bytě. Je připraven nahánět jakoukoliv drůbež či zvěř. Sport a plavání je mu vlastní.

Popis

Buhund je typický špic, lehce pod střední velikostí, kvadraticky stavěný, s pozorným a upřímným výrazem. Hlava je klínovitého tvaru, široká mezi ušima. Čumák buhunda je zašpičatělý. Pes má vztyčené špičaté uši. Končetiny norského buhunda jsou rovné a silné, přední končetiny mají přilehlé lokty. Ocas je krátký, silný a je nesen pevně zatočený nad hřbetem. Srst je středně dlouhá, rovná, hustá a přiléhající. Na krku, ramenou, hrudníku a zadních končetinách je nepatrně delší a hebká. Její základ je měkký. Zbarvení psa je nejčastěji krémové (pšeničné), ale také černé, červené nebo vlčí, zlaté, rezavé, s možnou černou maskou na čumáku, obvyklé jsou též malé bílé znaky na hrudi, hlavě, krku a končetinách. Velikost feny je v kohoutku 41 - 45 cm a u psů je 43 - 47 cm. Váha je u fen v rozmezí 12 - 16 kg a u psů 14 - 18 kg. Dožívá se 12 - 15 let.

Péče

Vzhledem k tomu, že Buhund je velmi odolný, nepotřebuje přílišnou zvláštní péči oproti jiným psům. Samozřejmostí je kvalitní strava v přiměřeném množství. Dostatek volného pohybu je také nutností. Srst je potřeba čas od času ošetřit kartáčem. Zvláštní péče: Větší pozornost bychom měli věnovat jen kartáčování ocasu a to zvláště při línání.

Výchova

Buhund vyžaduje důslednou výchovu a intenzivní kontakt s člověkem, s nímž dokáže komunikovat celou škálou nejrůznějších zvuků a gest. Norský buhund je dost sebevědomé a nezávislé plemeno, proto je výuka někdy těžší. Výchova musí být důsledná, jinak buhund využije každé možnosti chovat se, jak on chce. Pasení má ve své krvi tak zakořeněné, že s tím občas bývají problémy. Pokud je Norský buhund bez nějaké aktivity a práce delší dobu, může se chovat destruktivně. Výchova musí být pečlivá a násilím u něj moc nepochodíme. Pokud je pes dobře vychováván, může se z něj stát záchranář, vyhledávač drog nebo asistenční pes pro hluché.

Charakteristika plemene: Norský buhund

F.C.I.-Standard č.: 237 / 09.08.1999 / GB   Norský Buhund (Norsk Buhund)

Země původu: Norsko

Datum publikace originálního platného standardu: 09.08.1999

Použití: pastevecký, farmářský a ovčácký pes.

Zařazení podle F.C.I.: Skupina 5 špicové a primitivní plemena. Sekce 3 severští pastevečtí a ovčáčtí psi. Bez zkoušky z výkonu.

Celkový vzhled

typický špic, lehce pod střední velikostí, kvadraticky stavěný, s pozorným a upřímným výrazem. Vztyčené špičaté uši. Ocas nesen pevně zatočený nad hřbetem.

Povaha / temperament

odvážný, energický a přátelský.

Hlava

velikost je poměrná k tělu, hlava není příliš těžká. Klínovitého tvaru, suchá. Musí být jasně patrné rozdíly mezi pohlavími.

Mozkovna

Lebka: téměř plochá, horní linie lebky je rovnoběžná s nosním hřbetem. Dostatečně plná pod očima.

Stop: dobře patrný, ale ne příliš výrazný.

Obličejová část

Nosní houba: černá.

Tlama: přibližně stejné délky jako lebka. Není ani příliš úzká ani příliš těžná. Hřbet nosu rovný.

Pysky: těsně přiléhající, černé.  

Čelisti/Zuby: nůžkový skus. Úplný chrup.

Oči: oválné, tak tmavé barvy jak jen možno. Černé okraje očních víček.

Uši: středně velké, špičaté, nesené pevně vztyčené.

Krk

středně dlouhý, suchý, silný a vztyčeně nesený.

Trup

Hřbet a bedra: krátká, silná a rovná.

Záď: co nejméně spáditá.  

Hrudník: hluboký, s dobrým klenutím žeber.

Ocas

vysoko nasazený, pevně zatočený, nesený nad střední linií hřbetu, nikoliv příliš na stranu.

Končetiny

Hrudní končetiny

Celkový vzhled: pevné se silnou kostrou.

Rameno: mírně šikmé.

Loket: dobře posazený, nevytáčí se ani dovnitř ani ven.

Předloktí: rovné.

Nadprstí: mírně šikmé.

Přední tlapky: oválné, kompaktní.

Pánevní kočetiny

Celkový vzhled: mírně zaúhlené.

Stehna: mohutná, dobře osvalená.

Bérce: dobře osvalené.

Zadní tlapky: oválné, kompaktní.

Pohyb

očividně bez námahy, paralelní, s dobrým posunem a pevnou hřbetní linií.

Osrstění

Srst

krycí srst: silná, bohatá a tvrdá, ale poměrně hladce ležící. Na hlavě a přední straně končetin poměrně krátká, na krku, hrudníku, zadní straně stehen a ocasu delší. Měkká a hustá podsada.

Barva

pšeničná (biscuit / světle hnědá): v rozmezí od poměrně světlé do žlutavě červené. S nebo bez černě zbarvených konečků chlupů, které ale nesmějí ovlivňovat základní barvu. Maska je povolena. Preferovány jsou čisté a světlé barvy. Co nejméně bílé barvy (znaků).

černá: nejlépe čistě černá (bez bronzového odstínu). Co nejméně bílé barvy (znaků).

Výčka a hmotnost

Výška v kohoutku   

Psi: 43 - 47 cm.

Feny: 41 - 45 cm.

Hmotnost  

Psi: přibližně 14 –18 kg.

Feny: přibližně 12 – 16 kg.

Vady

Jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

Celkový vzhled příliš jemný nebo příliš hrubý, nedostatek elegance.

Játrově nebo růžově zbarvená nosní houba.

Klešťový skus.

Světlé oči, vystupující oči.

Nedostatečně zatočený ocas. Svěšený ocas. Prapor na ocasu je nežádoucí.

Přestavěná záď.

Pádlování hrudních končetin. Krátký neefektivní krok.

Vlnitá nebo příliš dlouhá srst.

Nervózní povaha.

Vylučující vady

Agresivita.

Podkus nebo předkus.

Nevztyčené uši.

Jiná barva než je povolena ve standardu.

Psi menší o více než 1 cm nebo větší o více než 2 cm než je uvedené rozmezí kohoutkové výšky.

Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality, musí být diskvalifikováni.

Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Inzeráty plemene: Norský buhund