Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Neapolský mastin / Neapolský mastif

Inzeráty plemene: Neapolský mastin / Neapolský mastif

Popis plemene: Neapolský mastin / Neapolský mastif

Neapolský mastin   (Mastino Napoletano, Neapolitan Mastiff )

Povaha plemene

Neapolský mastin je velmi náročné plemeno na chov i rodinné zázemí. Je to plnohodnotný člen rodiny. Mastin nezná slova jako zrada nebo podraz. Jeho život musí být naplněn velkým přátelstvím s jeho pánem. Kdekoli se ukáže, je středem pozornosti. Mastin je klidný člen rodiny, ale umí si svoji rodinu znamenitě chránit. Je velmi hrdý na svůj původ a také to dává někdy ostatním najevo.

Charakteristika

Mastin se zapsal do povědomí jako hlídač. A jako hlídač je neustále bdělý a připraven bránit své pány a majetek. Ovšem v dnešní době to je spíše rodinný typ. Jeho silná a věrná povaha z něj dělá velmi vyrovnaného psa. Inteligence a ušlechtilost jsou mu vlastní. Jako každý jiný pes může být, když se cítí v ohrožení, velmi agresivní a obranářský. Nesmíme se nechat obalamutit jeho pomalostí a klidem. Mastin je vcelku vyrovnaný a klidný pes.

Popis neapolského mastina

Mastin je pes, který především vyniká svojí tělesnou stavbou. Jeho mohutná postava nenechá nikoho na pochybách o jeho síle. Mastin je velmi těžký a robustní. Délka jeho těla přesahuje kohoutkovou výšku. Hlavu má odpovídající jeho postavě, stejně tak mohutnou. Na hlavě má nesčetně vrásek, tvořené záhyby kůže. Mastin má velmi typicky svěšené horní pysky, které překrývají spodní část tlamy a při pohledu ze předu mají tvar obráceného „V". Tento pes má vcelku krátkou čenichovou partii. Oči má Mastin daleko od sebe. Uši jsou v poměru k velikosti samotného psa celkem malé. Jsou trojúhelníkového tvaru a přiléhají k lícím. Mohou být kupírovány a stejně tak i ocas. Krk má krátký a dobře rostlý. Záda jsou mírně širší než břicho. Ocas má u kořene silný a ke konci se zužuje. Srst má Mastin lesklou, tvrdou, hrubou a všude stejně dlouhou (cca 1,5cm). Barva srsti může být dosti různá. Především může být - šedá, olověná, černá, hnědá, ale i žlutá. Tlapy má Mastin kratší a silné. Jeho pohyb je pro něj stejně typický jako povaha nebo majestátnost. Svým pohybem může připomínat chůzi koček nebo medvěda. Málokdy se donutí k běhu. Spíše je pro něho typický krok a klus. Velikost feny je v kohoutku 60 - 68 cm a u psů je 65 - 75 cm. Váha u feny je v rozmezí 50-60 kg a u psů je 60 - 70 kg. Dožívá se 10 - 11 let.

Základní péče o psa

Tento pes není náročný na pohyb. Ale při vybírání činnosti pro Mastina by se měl brát zřetel na jeho mohutnost a váhu. Vzhledem k tomu, že je to nyní převážně rodinný pes, neměl by se chovat trvale v kotcích. Měl by se svou rodinou žít již od útlého věku, aby s ní navázal úzký kontakt. Mastin je velmi náročný na zdravotní péči. Kvalitní péče o Mastina stojí i nemalé finanční prostředky. Zvláštní péče musí být mastinovi věnována do třetího roku jeho života. Mastin roste velmi rychle a jeho růst vyžaduje velkou opatrnost a zkušenost majitele. Jeho celková lymfatičnost s sebou nese volnost kloubů a vazů. Mastin proto patří mezi nejnáročnější plemena z hlediska kvality a vyváženosti stravy! Krmivo musí být optimalizováno na jeho věk a váhu. V jeho vývinu ho nesmíme nikdy přetěžovat! Musíme mu poskytnout dostatek času pro tvorbu jeho kostí, kloubů a svalů. Není proto vhodný pro začínajícího kynologa! Dominantní Mastin určitě nepatří do špatných rukou. Na jeho výchovu je potřeba zkušená osoba a oddaný pán. Zvláště jeho vlohy k hlídání by měl ovládnout majitel, který má dobré zkušenosti s výchovou podobných plemen. Tvrdost u výchovy je u Mastina naprosto nevhodná. Důslednost je zárukou k úspěchu. Rozhodně se nejedná o služební plemeno. Mastin je velmi učenlivé a inteligentní zvíře. Cviky si snadno zapamatuje a naučí.

Historie plemene neapolský mastin

Mastin pochází z Apeninského poloostrova. Tento pes je potomkem velkého římského molosskéko psa. Tyto rasy se v dávnověku využívali především k zvířecím zápasům v arénách, ale i třeba k boji ve válkách. Chovali ho nejen vojáci, ale i prostí občané, kterým hlídal majetek. S vojskem se rozšířil do celé Evropy a stal se základem pro mnoho dogovitých plemen. V minulém století se díky nekontrolovanému křížení dostal na pokraj zániku. Od roku 1947 se podařilo obnovit jeho cílenou plemenitbu. V současné době není mastin příliš rozšířen pro svoji náročnost chovu.

 

Charakteristika plemene: Neapolský mastin / Neapolský mastif

F.C.I. standard č.: 197 /27.11.1989    Neapolský mastin (Mastino napoletano)

Země původu: Itálie

Použití: pes ochranný, hlídací

Klasifikace dle F.C.I.:  Skupina II - (Pinčové, knírači, molossové, švýcarští salašničtí psi),  část 2.1 (molossové dogovití);    Bez zkoušky z výkonu

Krátce z historie

Neapolský mastin je potomkem velkého římského molosského psa, kterého popsal Culumella (1. stol.) ve svém díle De Re Rustica. Římské legie, po jejichž boku bojoval, jej rozšířili po celé Evropě. V ostatních evropských zemích se stal základem pro vznik mnoha dogovitých plemen. V usedlostech na úpatí Vesuvu a všeobecně v okolí Neapole přežíval po mnoho staletí. Díky obětavosti a tvrdohlavosti skupiny kynologů započala roku 1947 opět jeho cílená plemenitba.

Celkový vzhled psa

Těžký, mohutný, podsatitý a velký pes, jehož délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku.

Důležité proporce

Délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku o 10%. Délka hlavy odpovídá 3/10 výšky v kohoutku. Poměr lebka : tlama odpovídá 2 : 1

Chování/ povaha

povaha silná, věrná, není bezdůvodně agresivní, nekouše bezdůvodně, je obráncem osob a majetku, je stále bdělý, inteligentní, ušlechtilý a majestátní

Hlava

lebka masivní, v lících široká, její celková délka dosahuje cca 3/10 kohoutkové výšky. Kůže bohatá s vráskami a záhyby, z nichž nejtypičtější a nejzřetelnější vychází z vnějšího koutku oka a probíhá až ke koutku tlamy. Horní linie lebky a tlamy jsou paralelní.

Lebeční část

Lebka: široká, plochá zvláště mezi ušima a při pohledu zpředu lehce vypouklá v přední části. Šířka mezi oběma jařmovými oblouky přesahje polovinu celkové délky hlavy. Jařmové oblouky jsou výrazné, avšak s plochými svaly. Nadočnicové oblouky jsou vyvinuté, lebeční šev na čele patrný, týlní hrbol jen lehce naznačený.

Stop: dobře vyjádřen

Obličejová část

Čenich: Ve stejné linii jako hřbet nosu a nesmí přečnívat přes přední vertikální linii pysků, musí být objemný s velkými a dobře otevřenými nosními otvory. Jeho pigmentace odpovídá celkovému zbarvení psa, tj. černý čenich u černých jedinců, tmavý u ostatních barev a hnědý u mahagonových.

Tlama: je velmi široká a hluboká, její dílka odpovídá délce hřbetu nosu a rovná se 1/3 celkové délky hlavy. Boční linie jsou paralelní, takže dávají tlamě při pohledu zpředu kvadratický tvar.

Pysky: těžké, masité a silné. Horní pysky při pohledu zpředu tvoří obrácené písmeno "V". Spodní linie tlamy je z boku tvořena horními pysky. Jejich nejnižší bod je koutek s viditelnou sliznicí na kolmici spuštěné z vnějšího koutku oka.

Čelist: silná a robustní se silnými kostmi, se zubními oblouky dobře na sebe dosedajícími. Čelist musí být široká.

Zuby: bílé, stejnoměrně vyvinuté, pravidelně řazené, v plném počtu. Nůžkový skus, t.zn. řezáky horní čelisti se lehce dotýkají svojí zadní částí přední části řezáků dolní čelisti a v čelisti jsou usazeny kolmo, nebo klešťový skus, t.zn. horní řezáky se svými vrcholy dotýkají dolních řezáků.

Oči: jsou posazeny daleko od sebe, hledí dopředu a jsou na stejné úrovni. Oči jsou téměř kulaté. Oční bulvy lehce uloženy. Ve srovnání s barvou srsti je duhovka tmavší, ovšem u světlejších odstínů barvy srsti může být i duhovka světlejší.

Uši: v poměru k velikosti psa malé, trojůhelníkové, ploše příléhají k lícím a jsou nasazené nad jařmovými oblouky. Jsou-li kupírované, tvoří téměř rovnoramenný trojúhelník.

Krk

Profil: horní linie lehce klenutá.

Tvar: tvar komolého kužele, dobře osvalený. Jeho obvod v polovině jeho délky odpovídá zhruba 8/10 kohoutkové výšky.

Kůže: spodní strana hrdla je bohatá na volnou kůži, která tvoří dvojitý, dobře rozdělený, ale ne příliš malý lalok. Začíná ve výši čelistí a nepřesahuje přes střed krku.

Trup

délka trupu je o 10% větší, než kohoutková výška

Horní linie: horní linie hřbetu je rovná; kohoutek je široký, dlouhý a nepříliš výrazný.

Hřbet: Široký, dlouhý cca 1/3 kohoutkové výšky. Musí dobře přecházet do bederní partie, která musí být dobře osvalená a široká.

Hrudník: je prostorný, s dlouhými, dobře klenutými žebry. Obvod hrudníku přesahuje kohoutkovou výšku asi o 1/4.

Záď: široká, silná, svalnatá. Její sklon vzhledem k horizontále odpovídá (měřeno na pánevní kosti) zhruba 30o. Její délka odpovídá 3/10 kohoutkové výšky. Kyčle vystupují tak, že dosahují zhruba k horní linii beder.

Hruď: široká, prostorná, s hrudními svaly dobře vyvinutými. Její šířka je v přímém vztahu se šířkou hrudníku a dosahuje 40-45% kohoutkové výšky. Vrchol hrudní kosti leží na úrovni vrcholu ramenního kloubu.

Ocas

široký a tlustý v nasazení; je silný a ke konci se lehce zúžuje. Jeho délka dosahuje k hleznu, ale obvykle se kupíruje asi na 2/3 své délky. V klidu je nešen svěšený jako šavle, v pohybu se zvedne vodorovně nebo lehce nad úroveň hřbetu.

Končetiny

Hrudní končetiny

celkově při pohledu z profilu i zepředu jsou svislé se silnými kostmi odpovídajícími stavbě těla.

Plece: délka odpovídá asi 3/10 kohoutkové výšky se sklonem 50-60o k vodorovné ose.  Osvalení je dobře vyvinuté s dlouhými zřetelně oddělenými svaly. Úhel ramenního kloubu je 105-115o.

Nadloktí: jeho délka je asi 30% kohoutkové výšky. Jeho sklon je cca 55-60o k horizontále a je bohatě osvaleno.

Lokty: pokryté bohatou volnou kůží, nejsou příliš pevně přimknuty ke stěně hrudníku.

Předloktí: jeho délka se téměř rovná délce nadloktí. Je zcela svislé se silnými kostmi a je opatřeno suchým dobře vyvinutým osvalením

Zápěstí: velmi široké, suché a bez otoků nebo zesílení; prodlužuje svislou linii předloktí.

Nadprstí: je ploché a prodlužuje svislou linii předloktí. Jeho sklon kupředu k podložce je cca 70-75o. Jeho délka odpovídá zhruba 1/6 délky končetiny od země až k lokti

Tlapa: kulatá a velká s klenutými a dobře uzavřenými prsty. Polštářky jsou suché, tvrdé a dobře pigmentované. Drápy silné, zahnuté a tmavé.

Pánevní končetiny

Celkově musí být silné a robustní, v rovnováze s velikostí psa a takové, aby zaručovaly vydatný pohyb kupředu.

Stehno: je dlouhé cca 1/3 kohoutkové výšky a se sklonem k horizontále cca 60o. Je široké se silnými, plasticky vystupujícími, ale jasně mezi sebou oddělenými svaly. Stehno a pánev svírají úhel cca 90o.

Lýtko: o poněkud kratší než stehno, sklon 50-55o. Silně vyvinuté kosti jsou opatřeny dobře viditelným osvalením..

Koleno: úhel mezi stehnem a holení je cca 110-115o.

Hlezno: vzhledem k délce lýtka velmi dlouhé, jeho délka odpovídá zhruba 2,5/10 kohoutkové výšky. Hlezno tvoří úhel 140-145o.

Nadprstí: robustní a suché, téměř válcového tvaru; zcela svislé. Délka odpovídá zhruba 1/4 kohoutkové výšky. Případné paspárky se musí odstranit.

Tlapa: menší než u hrudní končetiny, kulatá s dobře uzavřenými prsty. Polštářky suché a tvrdé, pigmentované. Drápy silné, zahnuté a tmavé.

Pohyb

představuje jednu z typických znaků plemene. Při kroku se podobá kočkovitým šelmám jako u lva, pohyb je pomalý a připomíná medvěda. Při klusu je typický silný odraz vzadu a prostorný pohyb vpředu. Pes cválá jen zřídka. Obvyklý druh pohybu je krok a klus. Toleruje se mimochod.

Kůže

silná, volná a bohatá po celém těle, především na hlavě, kde tvoří četné záhyby a vrásky, a na spodní straně krku, kde tvoří dvojitý lalok.

Osrstění

Srst

lesklá, tvrdá a hrubá, hustá, všude stejné délky a stejnoměrně hladce přiléhající, tenká a nejvýše 1.5 cm dlouhá. Nesmí mít žádný náznak praporců.

Barva

přednost se dává: šedé, olověné a černé, ale také hnědá, plavá a sytě žlutá (jelení červeň), někdy s malými bílými skvrnami na hrudi a špičkách prstů. Jakákoliv barva může být žíhána. Barevné odstíny oříškově hnědá, holubí šedá a špinavě žlutá se tolerují.

Výška a váha

Kohoutková výška

psi 65 - 75 cm;

feny 60 - 68 cm

Přijatelná tolerance nahoru i dolů 2 cm.

Váha

psi 60 - 70 kg;

feny 50 - 60 kg

Vady

Každá odchylka od výše uvedených bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru se stupněm odchylky.

Těžké vady

Vyslovený předkus, ocas stočený jako chobot; velikost mimo uvedené meze.

Diskvalifikující vady

Podkus; vyslovsná sbíhavost a rozbíhavost linie lebeky a tlamy; nosní hřbet vydutý nebo vypouklý nebo silně zkrácený; celková depigmentace čenichu; oboustranná naprostá depigmentace očních víček; oči různých barev; šilhavost; absence vrásek, záhybů nebo laloku; ztráta ocasu nebo přílišné zkrácení, zalomení či znetvoření ocasu bez ohledu na to, zda se jedná o vadu vrozenou nebo získanou; velmi rozšířené bílé skvrny; bílé znaky na hlavě.

Pozn: psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku

 

Inzeráty plemene: Neapolský mastin / Neapolský mastif